Technika wojskowa

Rosyjski robot bojowy okazał się być… chińską zabawką z AliExpress

przeczytasz w 1 min.

W ostatnich latach coraz więcej się mówi o wykorzystaniu robotów na nowoczesnym polu walki. Podobną wizję mają Rosjanie – podczas targów wojskowych zaprezentowali supernowoczesnego robota bojowego M-81… a przynajmniej na takiego miał wyglądać.

Rosjanie chwalą się robotem bojowym M-81 

Podczas Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia 2022 rosyjscy projektanci zaprezentowali wyjątkową zabawkę - robota bojowego M-81.

Czworonożna maszyna (niektórym może ona przywodzić na myśl zachodnią konstrukcję Boston Dynamics Spot) ma być zdolna do transportu broni i leków, prowadzenia działań rozpoznawczych, a nawet prowadzenia ostrzału. Na potrzeby pokazu zamontowano na niej radziecki ręczny granatnik przeciwpancerny RPG-26.

Państwowa agencja (dez)informacyjna RIA Nowosti chwaliła się, że robot jest przystosowany do misji bojowych - maszyna miała być zdolna do kierowania ostrzału celowanego, wyznaczania celów, patrolowanai terenu, jak i transportu broni i amunicji.

Rosyjski robot bojowy okazał się… chińską zabawką

M-81 wzbudził zainteresowanie odwiedzających. Wprawdzie sprzęt został zamaskowany czarnym materiałem a’la ninja, ale bardziej spostrzegawczy zauważyli podobieństwo do… chińskiego robota Unitree Go1.

Rosyjski robot bojowy M-81 i chiński robot zabawka Unitree Go1
Porównanie rosyjskiego robota bojowego M-81 i chińskiego robota zabawki Unitree Go1. Czy te oczy mogą kłamać...

Tyle tylko, że Unitree Go1 to taka naprawdę chiński robot zabawka, który można kupić na AliExpress za 3 - 4 tysiące dolarów - każdy może sobie takiego kupić i zamaskować żeby sąsiad wierzył, że mamy supernowoczesnego robota bojowego.

Rosyjski robot Boris

Rosyjski robot Boris

Warto dodać, że to nie pierwszy raz, gdy Rosjanie chwalą się trefnym robotem bojowym. W 2018 roku na targach prezentowano robota Borisa, który… okazał się być mężczyzną przebranym w specjalny kostium.

Źródło: Polsat News, Twitter @ Rob Lee, BBC News

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  5
  Ale podbiec z ładunkiem C4 zawsze może :D

  Więc to tak bardzo zabawka, jak ostry śrubokręt narzędzie, który można w kogoś wbić.
  • avatar
   piomiq
   3
   https://www.youtube.com/watch?v=G0q6QZlyzlo
   Trochę więcej o tym "rosyjskim" robocie "bojowym"
   • avatar
    Adrianwo
    1
    I to dlatego TRZEBA ZABIĆ PUTINA!!! I ciebie Pawle Maziarzu!!!
    • avatar
     Gatts-25
     0
     To jak z iPhone. Niby Amerykański a tylko 22% w nim technologi Amerykańskiej, 29% to technologia Chińska, nawet z Korei Południowej więcej tam Procentów niż tych Amerykańskich. A ludzie dalej siebie oszukują. Piękne czasy zakłamania.
     • avatar
      _Ciekawski_
      0
      ISIS też kupowało tanie drony "z biedronki" i ładowało na nie materiały wybuchowe. Okazały się całkiem skuteczne w walce z Irakijczykami wspieranymi przez USA. To były takie bardzo tanie odpowiedniki amunicji krążącej o małym zasięgu, ale w miastach spisywały się świetnie.
      Jedyny problem z tego typu cywilnymi robotami i dronami jest taki, że są bardzo wrażliwe na systemy WRE wroga. Zatem przeciwnik dysponujący zaawansowanymi systemami walki, będzie dla tego typu przerobionych cywilnych "zabawek" nietykalny.
      • avatar
       bankaigoku
       -1
       Chciałbym tylko zauważyć, że drony DJI Mavic też były zabawkami, a zostały wykorzystane jako sprzęt do wywiadu lub nawet podczepiania mini ładunków i zrzutu na pozycje wroga. Z filmiku wnioskując, to nie wygląda na totalną tandetę, więc jakoś potrafię sobie wyobrazić tego zastosowanie w warunkach bojowych, w szczególności w mieście.
       • avatar
        arkadeusz
        -1
        Nie wygrywa się wojny takimi gadżetami.Antoni M.pewnie by zakupił z 1000 dla naszej armii
        • avatar
         Trakotitek
         -4
         Nawet propaganda wojenna wam nie wychodzi. Artykuły i newsy - syf, kiła i mogiła. Propaganda wojenna - chyba Grenlandia ma bardziej ogarniętych i merytorycznych propagandzistów, więc w KurskiTV roboty nie dostaniecie. Jak komputronik przestanie was dotować to "redaktorzy" mogą mieć problem znaleźć robotę przy roznoszeniu ulotek. :)
         • avatar
          maziarzek
          0
          ukrainska dziw*a maziarz robi wszystko by zdyskredytować rosję