Technika wojskowa

Rosjanie zniszczyli swój supernowoczesny czołg T-90M. To nie był przypadek

przeczytasz w 2 min.

Federacja Rosyjska wysłała do Ukrainy masę uzbrojenia, które jest niszczone w spektakularny sposób. Wyjątkowo ciekawie wygląda tutaj nagranie mające przedstawiać zniszczenie supernowoczesnego czołgu T-90M.

Rosyjski supernowoczesny czołg T-90M walczy w Ukrainie

T-90M to najnowsza wersja rozwojowa czołgu T-90. Prace prowadzono w ramach dwóch programów: Proryw-2 i Proryw-3 - docelowo sprzęt miał równać się supernowoczesnym czołgom zachodniej produkcji, aczkolwiek zdania na ten temat są podzielone.

Czołg T-90M

Pojazd wyposażono w ulepszoną armatę gładkolufową kaliber 125 mm z nowym systemem kierowania ogniem oraz zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia z karabinem maszynowym. Modernizacja obejmuje także pancerz reaktywny, który chroni kadłub i wieżę oraz pancerz prętowy ochraniający tylną część pojazdu. Czołg dysponuje też nowym, mocniejszym silnikiem wysokoprężnym W-92S2 o mocy 1130 KM, który poprawia mobilność pojazdu.

T-90M to najnowsza modernizacja wersja czołgu T-90, która miała być odpowiedzią na zachodnie konstrukcje

Ulepszona wersja czołgu została dostarczona wojskom Federacji Rosyjskiej w 2021 roku. Jak się okazuje, sprzęt jest wykorzystywany podczas wojny w Ukrainie.

Rosjanie zniszczyli swój supernowoczesny czołg T-90M

Ukraińskie wojska opublikowały nagranie wideo, na którym rzekomo można zobaczyć ostrzelanie rosyjskiego czołgu T-90M za pomocą granatnika (a właściwie gwintowanego działa bezodrzutowego) Carl Gustaf. Uzbrojenie dostarczyła na front Szwecja.

Po głębszej analizie Jarosława Wolskiego, eksperta w dziedzinie militariów, okazało się, że prawda jest inna. Czołg rzeczywiście został uszkodzony (być może właśnie przez ukraińskie wojska), ale później został „dobity” przez inny rosyjski czołg – bardziej spostrzegawczy zauważą, że pojazd z tyłu oddał strzał w kierunku T-90M (widać tutaj zmienioną pozycję lufy i kurz po wystrzale).

Dlaczego rosyjskie wojska zdecydowały się na takie działanie? Być może chodziło po prostu o zniszczenie pustego, unieruchomionego wraku i/lub zniszczenie nowoczesnego uzbrojenia, aby to nie dostało się w niepowołane ręce żołnierzy z Ukrainy (lub w przyszłości krajów NATO).

Warto dodać, że wojska Federacji Rosyjskiej tracą podczas wojny masę czołgów typu T-72T-72B. Kluczową rolę odgrywa tutaj również artyleria dostarczona przez zachodnie kraje.

Źródło: Wikipedia, Ukraine Leaks, Jarosław Wolski, Vitaly Kuzmin (foto)

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kskiba19
  9
  Supernowoczesny to byłby t14 Armata. Gdyby działał. Reszta to rozwijane od dziesiątków lat czasem konstrukcje.
  • avatar
   anemusek
   5
   Tylko że czołg z przodu ma obróconą wierzę w inną stronę zarówno przed jak i po eksplozji więc nie mógł oddać strzału, a pozostałe nie strzelały by jakby miały na linii inny wóz. Kurz jest od ostrzału artyleryjskiego, który sprawił, że inne nie zwracały uwagi na czołg, który ubezpieczał działania ofensywne. Smuga idzie z krzaków. Nawet widać pocisk na jednej klatce. One zresztą też coś ostrzeliwały ale palący się obiekt z przodu i coś z boku czego nie widać.
   • avatar
    NiemenCrystal
    1
    Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
    https://niemencrystal.com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/
    • avatar
     szymcio30
     -1
     "Rosjanie zniszczyli swój supernowoczesny czołg T-90M. To nie był przypadek"
     Później piszecie, rzekome nagranie które ma to przedstawiać więc pewności nie mieliscie. A na koniec analiza super eksperta, która jest po prostu błędna
     Mimo marnej jakości to widać doskonale ze pozostałe czołgi miały obrócone lufy w innym kierunku. Także jakim cudem Rosjanie zniszczyli własny czołg? Chyba nikt nie uwierzy, ze zrobili to z ukrycia w krzakach bo właśnie z tamtego kierunku padł strzał!! Nie pochwalam wojny i niech Ruscy giną, ale z całym szacunkiem weryfikujcie materiał zanim napiszecie tak błędne nieprawdziwe wnioski
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      bardzo by się przydało, aby ukraina zaczęła niszczyć ruski sprzęt / altylerię, używany do ostrzału. to jest jak widać pierwsza linia ataku rosjan. tak wiem, warunki na takie niszczenie nie pozwalają.