Technika wojskowa

Wystarczyło jedno celne trafienie. Ukraiński pocisk Stugna-P zamienił go w kupę złomu

przeczytasz w 1 min.

Ukraiński pocisk Stugna-P sieje spustoszenie wśród rosyjskich wojsk. Ostatnio w sieci pojawiło się nagranie, które przedstawia zniszczenie rosyjskiego transportera opancerzonego BMP-2.

Ukraiński pocisk Stugna-P

Stugna-P (nazywany też jako Skif) to system przeciwpancernych pocisków kierowanych w kalibrze 130 i 152 mm, który został zaprojektowany z myślą o niszczeniu nowoczesnych celów opancerzonych (także z pancerzem reaktywnym).

Stugna-P oferuje dwa tryby celowania: ręcznego sterowania oraz "odpal i zapomnij" (z automatyczną kontrolą lotu pocisku za pomocą wiązki laserowej). W tym pierwszym operator może kontrolować pocisk i w razie potrzeby korygować cel za pomocą joysticka na panelu sterowania.

Stugna-P

System świetnie sprawdza się podczas wojny w Ukrainie, gdzie służy do niszczenia rosyjskich pojazdów opancerzonych – jakiś czas temu w sieci pojawiły się nagrania z ostrzelania rosyjskich czołgów T-72 czy efektownego zniszczenia specjalnego pojazdu TZM-T.

Pocisk Stugna-P z celnym trafieniem bojowego wozu piechoty BMP-2

Tym razem w sieci pojawiło się nagranie, na którym ukraińscy żołnierze wykorzystali pocisk Stugna-P (a właściwie jego eksportową wersję Skif) do zniszczenia rosyjskiego bojowego wozu piechoty BMP-2.

Operator systemu śledzi przemieszczający się pojazd, a następnie oddaje strzał z wyprzedzeniem – trafienie okazało się niszczycielskie dla pojazdu (i znajdującej się wewnątrz załogi).

Straty Federacji Rosyjskiej są ogromne - tutaj znajdziecie ranking zniszczonego rosyjskiego sprzętu wojskowego w Ukrainie.

Źródło: Twitter @ Ukraine Weapons Tracker, Wikipedia, Jarosław Wolski

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  9
  Przydałoby im się jeszcze coś do niszczenia rosyjskiej artylerii, bo ona sieje niezłe spustoszenie.....
  • avatar
   5
   Pojawiły się dokładniejsze informacje - zniszczono BMP-2 (a nie jak wcześniej napisałem MT-LB)
   • avatar
    mrocznysedes
    5
    Niestety ruskie kacapy ciągle mają dużo sprzętu i ludzi do zmarnowania. Więc powoli posuwają się do przodu.
    • avatar
     pawluto
     5
     To wszystko dowodzi że kupowanie czołgów i helikopterów w 21 wieku to głupota...
     • avatar
      _Ciekawski_
      2
      Podajecie link gdzie 28 Kwietnia piszecie o 185 zniszczonych samolotach Rosyjskich, podczas gdy kilka dni temu USA podało, że Rosja straciła już prawie 3 tuziny samolotów :-)
      Wiecie, że ten MT-LB to bardzo lekko opancerzony pojazd? Ma pancerz o grubości od 3 do 10mm. Z tego kąta co go ostrzelali to by wystarczył WKM 12,7mm z pociskami przeciwpancernymi, aby go wyeliminować.
      Chwalenie się, że ten PPK jest w stanie zniszczyć tak słabo opancerzony pojazd, to tak jakby Pudzian się chwalił, że jednym ciosem może znokautować przedszkolaka :-)
      • avatar
       JanuSzopen
       -1
       Oto jestem ja! Jan Szopen, światowej sławy ekspert rynku kryptowalut, nazywany królem kryptowalut!
       Dzięki handlowi kryptowalut dorobiłem się ogromnej posiadłości z czterema basenami, posiadam cztery najnowsze i najdroższe elektryczne Tesle, własny jacht, prywatny samolot i lotnisko!
       Codziennie obracam się w towarzystwie samej śmietanki towarzyskiej. Polityków, biznesmenów, celebrytow.
       Ponadto uprawiam seks z najpiękniejszymi kobietami z całego świata! Amerykanki, Europejki, murzynki, Azjatki, latynoski!
       Ostatnio po imprezie bitcoin future która odbyła się w Tokio przeleciałem poznana tam piękna Japonkę która sama mi powiedziała ze chce isc ze mną do łóżka bo taki jestem przystojny!
       I tak kazda mnie pragnie i same się pchają mi do łóżka!
       Ty tez możesz żyć jak król poświęcając tylko 30 minut dziennie! Ja już mam wszystko dzięki 27 milionów$ jakie zarobiłem w poprzednim roku.
       Dlatego chce się z tobą podzielić moim kodem polecającym do aplikacji Crypto com! Zainstalujngo a otrzymasz az 25$ w cro na pierwsze zakupy! Nie czekaj! Miliony dolarów i piękne kobiety czekają!!!
       jjey2xxs9c
       • avatar
        Konto usunięte
        -5
        Czekam na jakiś test pocisków w wykonaniu WARmarka. Przetestuje zasięg, celność, zasięg wybuchu, obsługę danej wyrzutni oraz koszt + opłacalność.
        • avatar
         arikara
         -10
         zajmijcie się newsami komputerowymi bo temu chyba służy ta strona a nie podawaniem kto i jak zniszczył czołg