• benchmark.pl
 • Foto
 • Dlaczego zaawansowane bezlusterkowce Olympus i Panasonic są duże - porównanie
Foto

Dlaczego zaawansowane bezlusterkowce Olympus i Panasonic są duże - porównanie

przeczytasz w 2 min.

Bezlusterkowiec z założenia to aparat mniejszy niż lustrzanka. Tyczy się to także zaawansowanych modeli. A przynajmniej tyczyło. Bo premiera Olympusa OM-D E-M1 i Panasonica Lumix S1R i S1 zmienia ten stan rzeczy.

Premiera nowego Olympusa OM-D E-M1Panasonic Lumix S1R i S1 zaowocowała dużymi korpusami (oczywiście to rzecz względna), które zdają się przeczyć idei niewielkiego wygodnego w transporcie aparatu. A tak przecież postrzegaliśmy, i często nadal postrzegamy, tę kategorię cyfrówek. Dlaczego rzeczony Olympus mimo iż z sensorem typu 4/3 jest tak samo duży jak pełnoklatkowy Panasonic i dlaczego ten drugi jest stosunkowo duży w porównaniu z konkurencyjnymi produktami? Odpowiedzmy sobie na to pytanie.

Ergonomia - sprawca całego zamieszania

Zdaniem obu wspomnianych producentów powodem jest ergonomia, która nie może być wysoka gdy aparat jest niewielki. Można rzecz ująć też w ten sposób. Rozmiar bezlusterkowca nie musi mieć wiele wspólnego z rozmiarem sensora. Ważniejsze jest to by wygodnie dał się trzymać i obsługiwać. Dlatego pełnoklatkowy Panasonic ma podobne wymiary co Olympus OM-D E-M1X.

Olympus OM-D E-M1X i Panasonic Lumix S1R

Pomijam tu kwestię zintegrowanego gripa, który czyni Olympusa większym z tych dwóch aparatów, podobnie dużym jak choćby lustrzanka Nikon D5. Dlatego też pełnoklatkowy Panasonic ma podobne rozmiary jak wyposażony w jeszcze większy średnioformatowy (cyfrowo) sensor Fujifilm GFX50S.

Olympus OM-D E-M1 i Nikon D5
Fujifilm GFX 50R i Panasonic Lumix S1R

Przydatności uchwytu pionowego podczas dłuższych sesji fotograficznych (szczególnie gdy zajmujemy się fotografią zawodową) chyba nie ma co kwestionować. Taki uchwyt to nie tylko wygoda dla dłoni, która znajduje oparcie na całej swoje długości, a nie czuje pustkę pod aparatem na wysokości małego palca, ale też dodatkowe zasilanie wydłużające czas pracy aparatu.

Duży rozmiar korpusu - czasem to zrozumiałe

Czy jednak zaawansowany aparat musi być tak duży jak nowe konstrukcje Panasonic czy Olympus? Przecież Nikon i Canon podobnie jak Sony oferują pełnoklatkowe aparaty o nieco mniejszych gabarytach korpusu. Odpowiedź niestety nie będzie jednoznaczna. Wiele osób zwróci uwagę na fakt, że aparat to nie korpus, ale korpus plus obiektyw, czasem i lampa błyskowa. A te dwa bądź trzy elementy to już całkiem sporo do trzymania (rozmiarowo jak i wagowo).

Panasonic Lumix S1R w dłoniach

A jednak czasami nieznacznie większy korpus może dać dużo większą wygodę. Sam czasem się przekonuję, że bezlusterkowce Sony, Canon czy Nikon, podczas dłuższego fotografowania zdają się być zbyt małe, z mało wygodnymi w dostępie elementami kontrolnymi. W takich chwilach jestem w stanie zrozumieć Panasonica i Olympusa, a także uzasadnić oddanie wielu fotografujących cyfrowo profesjonalnym lustrzankom, a nie małym bezlusterkowcom.

Olympus OM-D E-M1X dłonie

Wiemy zatem dlaczego Panasonic i Olympus w swoich kierowanych do profesjonalistów aparatach stawia na spory rozmiar korpusu (i wagę również). Producenci uważają, że rozmiar musi być odpowiedni by wygoda była profesjonalna. I ja jestem czasem w stanie zgodzić się z takim rozumowaniem, szczególnie gdy sesja foto się wydłuża. Czy jednak to dobra strategia w stosunku do całej grupy odbiorców?

Gdyby rozmiar czynił mistrza

Poniżej porównanie rozmiarów pełnoklatkowych bezlusterkowców Canon, Nikon, Sony z Panasonic. Kolejno od największego do najmniejszego.

Canon EOS R i Panasonic Lumix S1R

Nikon Z 7 i Panasonic S1R

Sony Alpha A9 i Panasonic Lumix S1R

Źródło: Inf. Własna, camerasize.com (porównanie rozmiarów)

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pongo
  -1
  Dla mnie to jest artykuł o niczym.
  • avatar
   xchaotic
   -1
   po prostu Olympus sie tlumaczy dlaczego w 2019 wypusil takiego wielkiego, slabego kulfona jak fabryki robia juz SoC w 7nm
   • avatar
    borat1979
    0
    Olympus duży jest tylko dlatego, że jakieś głupek w dziale marketingu wymyślił, że ma to być sprzęt dla profesjonalnych reporterów mimo, że się do tego nie nadaje.

    Ten Olek to nic innego jak stary OM-D E-M1 Mark II wepchnięty w wielką obudowę sprzedawany dwa razy drożej.