Procesory

Ryzen 7 7700X przyłapany na zdjęciu. Na ten szczegół mało kto zwraca uwagę

przeczytasz w 1 min.

Coraz większymi krokami zbliża się premiera procesorów AMD Ryzen 7000. Okazuje się, że niektórzy już mają dostęp do sprzętu – w sieci pojawiło się zdjęcie jednego z nadchodzących modeli.

Procesor Ryzen 7 7700X przyłapany na zdjęciu

Jeden z użytkowników chińskiego forum Baidu opublikował zdjęcie procesora AMD Ryzen 7 7700X (oznaczenie OPN 100-100000591). Układ został zamontowany na płycie głównej z podstawką AM5.

AMD Ryzen 7 7700X
Próbka kwalifikacyjna procesora AMD Ryzen 7 7700X

Nieoficjalnie wiadomo, że jednostka została wyposażona w 8 rdzeni/16 wątków Zen 4, po 1 MB pamięci podręcznej L2 na każdy rdzeń, 32 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3 oraz kontroler pamięci DDR5 RAM. Współczynnik TDP wynosi 105 W.

Z oznaczeń na odpromienniku ciepła można dowiedzieć się, że układ został wyprodukowany w 26 tygodniu 2022 roku. Bardziej spostrzegawczy zwrócą też uwagę na literę „D” w ostatnim wierszu – oznacza ona, że mamy do czynienia z próbką kwalifikacyjną procesora (QS), czyli wersją która jest przeznaczona dla testerów i recenzentów (nie jest to sklepowa wersja procesora).

Co wprowadzi nowa generacja procesorów Ryzen 7000?

Nowa generacja procesorów Ryzen nadal będzie bazować na konstrukcji z chipletami (producent zastosuje kilka jąder krzemowych), ale wprowadzi całkowicie nową architekturę Zen 4. Dodatkowym atutem będzie wsparcie dla pamięci DDR5 RAM, kontroler magistrali PCI-Express 5.0, a także zintegrowany układ graficzny na bazie architektury RDNA 2.

AMD Ryzen 7000
Procesory Ryzen 7000 nadal będą bazować na konstrukcji z chipletami, ale wprowadzi całkowicie nową architekturę Zen 4

Producent chwalił się, że jednostki zaoferują lepszą wydajność i efektywność energetyczną (wstępne testy wskazywały na >15% wzrostu wydajności pojedynczego rdzenia).

Więcej szczegółów powinniśmy poznać za 2 tygodnie na konferencji „together we advance_Pcs”. Spodziewamy się, że producent ujawni wtedy specyfikację, wydajność i ceny nowych procesorów (oprócz Ryzen 7 7700X podobno planowane są trzy inne modele - Ryzen 9 7950X, Ryzen 9 7900X i Ryzen 5 7600X).

Źródło: Baidu, AMD

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  -4
  @Paweł: "producent zastosuje kilka jąder krzemowych", znaczy się na serio nie umiesz doliczyć do *trzech* ?
  • avatar
   maluszek88
   0
   Ładny.
   • avatar
    Lister
    0
    Dziwi mnie, że środek jest wklęsły. Czy to znaczy, że procek jest tak duży, że podstawki odpromienników ciepła idealnie mieszczą się w tym dołku? No i co to za miedziane elementy na krawędziach?
    • avatar
     Rafs0n
     0
     Tak jak sam używam CPU od AMD i sobie chwalę tak nie mogę się domyśleć po co pomijają numerację w generacji (sztuczne pokazanie wyższości?), bo pominięta pod względem desktopu jest generacja 4 i 6 (tak wiem mobilne są ale jaki to ma sens?)
     • avatar
      unadarek1983
      0
      Ale pastą będą one uje..... e :-) tyle zakamarków dla pasty :-) a dla fachmanów którzy potrafią jebn... tej pasty sporo ten proc odryje im nowe możliwości :-) nawet na zdjęciu widać że u dołu ujeb... było i czyszczone :-)
      • avatar
       chotnik2
       0
       Pytanie czy 7700X 8/16 bedzie mial 1 chiplet z 8 rdzeniami (jak 5800X przez co sie niezle grzal), czy bedzie mial 2 (jak 5900X 2x6, ktore by przez to chlodniejszy niz 5800X) 2x4.
       Czekam w sumie na premiere tego najbadziej, bo jest to cos w co celuje z upgrade, Teraz kupno AM4 juz chyba nie ma sensu.
       • avatar
        wolak
        0
        najbardziej interesuje mnie ,jak będzie chodzić właśnie na AM4 i co pokaże RDNA 2