Ciekawostki

Rząd chce ustalić kolejność kanałów w telewizji. TVP na pierwszych miejscach

przeczytasz w 2 min.

Ustawa dotycząca prawa komunikacji elektronicznej doczekała się zmian. Projekt jest dyskutowany przez rząd, a wynika z niego, że TVP ma być traktowane priorytetowo przez operatorów telewizyjnych.

TVP najważniejszymi kanałami w telewizji

Tak przynajmniej twierdzi rząd, który pracuje właśnie nad zmianami w ustawie dotyczącej komunikacji elektronicznej. „Obszerna propozycja zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, która ma olbrzymie znaczenie dla pluralizmu mediów” - jak twierdzi Konfederacja Lewiatan - pozwoli KRRiT kształtować listę kanałów, które są objęte zasadą must carry/must offer (obowiązek nadawania przez operatora określonej grupy kanałów).

Co zatem planuje zrobić rząd? Ustalić dla kanałów TVP priorytet w elektronicznym przewodniku po programach (EPG), a więc prawnie wymusić wyniesienie kanałów telewizji publicznej na pierwsze pozycje.

Kanały TVP na pierwszych pozycjach w telewizji

Zaproponowane zmiany już określają kolejność kanałów TVP u operatorów. Publiczna telewizja ma zająć miejsca od 1 do 5, w ustalonej kolejności: TVP 1, TVP 2, TVP 3 (dla konkretnego obszaru odbiorcy), TVP Info, TVP Kultura.

Pojawienie się TVP 3 odpowiedniego dla konkretnego odbiorcy będzie dla nadawców dodatkowym kosztem. Dotychczas platformy satelitarne musiały udostępniać tylko jedną wersję kanału TVP 3. Po zmianach natomiast będą to wszystkie wersje regionalne, a to wiąże się z istotnym zwiększeniem kosztów po stronie operatora.

Przypominamy, że darmowe kanały DVB-T2 można oglądać bez konieczności posiadania umów z nadawcami telewizji satelitarnej. W sieci funkcjonują również darmowe telewizje internetowe (m.in. Pilot WP), gdzie otrzymujemy dostęp do najpopularniejszych kanałów TV.

Zmiany w ustawie „głęboko ingerują w zasady funkcjonowania mediów”

Konfederacja Lewiatan zauważa, że zmiany proponowane przez rząd ingerują w umowy pomiędzy uczestnikami rynku medialnego. Do tej pory funkcjonujące numeracje EPG są efektem negocjacji i wieloletnich umów pomiędzy stronami. Nadanie KRRiT dodatkowych praw pozwalających istotnie wpływać na kolejność kanałów w telewizji naruszy owe umowy, których zwykle nie można zerwać w ciągu kilku miesięcy.

Jak myślicie, zmiany w ustawie zaczną obowiązywać w ciągu nadchodzących miesięcy, a kanały TVP będą traktowane priorytetowo przez operatorów?

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  25
  Kiedy skończy się reżim nieudaczników? Bo powoli od ruskich czy Korei Północnej to się nie różnimy.
  • avatar
   zgon81
   21
   Ktoś jeszcze telewizję ogląda?
   • avatar
    Blejd
    8
    ..... ... !
    • avatar
     perpetoom
     8
     Niebawem ich natchnienie na przymusowe oglądanie: urządzanie zawsze musi sie uruchomić/wybudzić na kanale tvpinfo, a zmiana kanału na inny możliwa będzie dopiero po kilku minutach...
     • avatar
      KENJI512
      8
      TVPropaganda 1
      • avatar
       Naruto1
       6
       Akurat TVP3 powinna być nadawana zgodnie z regionem, bo to regionalna telewizja a nie 3 program telewizji Warszawa. Zobaczcie jak mają Niemcy czy Włosi. A kolejność sobie i tak każdy sam poustawia po swojemu. Chyba, że dekoder czy telewizor tego nie umie.
       • avatar
        cyna76
        3
        Zmieni się partia rządząca i wszystko będzie już cacy
        • avatar
         Janisz
         2
         Problemem nie jest to, na którym programie jaki kanał będzie - problemem jest to, że to i tak KANAŁ, a nie telewizja publiczna - to jest telewizja reżimowa. W telewizji PUBLICZNEJ ma prawo znaleźć się każdy pogląd, jeżeli choć najmniejsza część społeczeństwa taki wyznaje, a antena ma służyć społeczeństwu, a nie pokurczowi i jego przydupasom... Idą wybory - nie zmarnujmy tej okazji, bo to może być ostatnia szansa - kolejnych wyborów w w tym tempie "modernizowanym" kraju może już wcale nie być...
         • avatar
          oreonoreon
          2
          Jaki to ma sens, skoro każdy w swoim telewizorze może sam sobie wybrać/usuwać kanały i ustawiać po swojemu kolejność?
          • avatar
           Wroobelek
           2
           Po pierwsze: kolejność kanałów można dowolnie ustawiać.
           Po drugie: praktycznie każde urządzenie uruchamia się na tym kanale, na którym zostało wyłączone.
           Tak więc ustawodawcy jedynie marnują czas, a Wielce Oburzeni Przeciwnicy Projektu - nerwy na coś, co absolutnie nic nie wnosi do życia. Kiedyś mi powtarzali: "nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem". Nie podejmujcie dyskusji i nie dajcie się sprowadzić. Ja mam to głęboko, bo nie oglądam telewizji (żadnej), a telewizor służy mi jedynie do oglądania YouTube, PrimeVideo, CDA i innych platform streamingowych po podłączeniu do laptopa.
           • avatar
            Adrianwo
            1
            I to dlatego Kaczyńskiemu należy się śmierć! Nie jestem zadowolony z blokady mojego konta na forum.
            • avatar
             030366
             1
             Ostatnio pewien listonosz baaaardzo chciał wiedzieć, czy przypadkiem nie mam gdzieś skitranego TV, bo podobno ludzie za szafkami chowają, żeby się wymigać od płacenia. Ja mu mówię, że jak będzie grzebał w moich rzeczach, to ja policję wezwę, a on mi na to, że on ma "uprawnienia" i że ja nic do gadania nie mam. Odpuścił dopiero wtedy, jak włączyłem kamerkę i zacząłem go filmować…
             • avatar
              michalw1971
              1
              zjeby... a tego starego dziada należało by odstrzelić...
              • avatar
               pawluto
               0
               Nikt nie będzie mi dyktował jaki kanał w moim TV ma mieć nr 1 !
               U mnie to napewno nie jest tvn ani tvp ani polsat...
               • avatar
                zack24
                0
                Póki nie zmienią tych czubów od propagandy, to trzeba się zaszyć w lesie. Dobrze, że nie mam telewizorni, bo bym był chyba jeszcze głupszy :)
                • avatar
                 Użytkownik101
                 -1
                 Czekam jak bedxie z Korei relacje że wygraliśmy mundial w finale pokonując Niemcy, tak Korea Północna pokonała w półfinale USA, a w finale Koreę płd jeżeli dobrze pamiętam
                 • avatar
                  Klops
                  -1
                  A zdjęcie na ścianie w dużym pokoju też ustalają? Bo ja mam swojego szanownego kota. No i teraz nie wiem...
                  • avatar
                   Kasuja Wpisy Automatem
                   0
                   od lat czekam na partię, która z tym propagandowym hejtem zrobi porządek. chcą komuny, niech ją mają czyli:
                   jeden lub dwa kanały rządowe TVP
                   reszta do prywatyzacji
                   do odrębnej instytucji rządowej archiwum multimedialne, całkowicie oddzielone od TVP, do bezpłatnego użytku społecznego. Brytyjskie BBC może tak robić, to czemu nie TVP ?

                   aha. w Wielkiej Brytanii wystarczy wypełnić i dostarczyć oświadczenie, że z odbiornika TV się nie korzysta w celu oglądania transmisji bezpośredniej poprzez systemy anten, i od tej pory odbornik TV staje się monitorem, czyli jedynie wyświetlaczem, i abonamentu się nie płaci.

                   chciałbym powiedzieć że ci politycy którzy trzymają się kurczowo abonamentu, rzekomo kłamią uzasadniając konieczność istnienia TVP. Jednak nie mogę tak powiedzieć, bo zaraz jakiś prokurator generalny, człowiek światły i uczciwy, zacznie mnie osobiście ciągać po sądach, lub jakiś prokurator się do mnie dowali, albo TVP bezpośrednio mogłoby mi założyć sprawę sądową. Kurski już robił takie nazwijmy to wybryki.

                   Od lat czekam na partię, która z TVP zrobi porządek. Ta instytucja zbyt łatwo ulega naciskom politycznym, bo to instytucja państwowa. Jak będzie tylko jeden kanał informacyjny, potrzeba płacenia abonamentu straci rację bytu.

                   Ile tych kanałów TVP jest?
                   wg. oficjalnej strony tvp.pl/program-tv naliczyłem 18 kanałów, ale chyba 3 są dodatkowo nadawane jako bezpośrednie medialne wsparcie dla Ukrainy. tak więc tych kanałów jest aż 15, nie licząc TV regionalnych ale to odrębna historia. TV regionalne też nie powinny być podporządkowane pod wojewodę, bo wojewoda jest wsadzany na stołek przez partię/koalicję rządzącą. Regionalne powinny podlegać pod sejmik wojewódzki lub podobną miejscową instytucję.

                   To jest po prostu skandal, że tego jest aż tyle i kasa jest wydzierana na to coś z naszych kieszeni. Ta kasa powinna iść choćby na służbę zdrowia, lub na wsparcie małej przedsiębiorczości, która w Polsce jest w tragicznej sytuacji. A właśnie mała przedsiębiorczość tworzy na rynku pracy w normalnych warunkach ponad połowę miejsc pracy.
                   • avatar
                    Okonio
                    0
                    Prymitywizm domaga się szerzenia własnego, jedynie słusznego przekazu. Zatrważajace.
                    • avatar
                     Han44
                     0
                     Ludzka głupota rozszerza się jak kosmos.