• benchmark.pl
 • Bitcoin
 • Salwador wybuduje bitcoinowe miasto – będą mieszkania, kawiarnie i… koparki kryptowalut
Ciekawostki

Salwador wybuduje bitcoinowe miasto – będą mieszkania, kawiarnie i… koparki kryptowalut

przeczytasz w 2 min.

Szalony pomysł, czy może jednak wizja przyszłości? Prezydent Salwadoru zapowiedział wybudowanie Bitcoin City – miasta poświęconego najpopularniejszej kryptowalucie na świecie.

Prezydent Salwadoru, Nayib Bukele jest znany jako entuzjasta kryptowalut. Kilka miesięcy temu, jako pierwszy na świecie, wprowadził Bitcoina jako oficjalny środek płatniczy. Na tym jego plany się nie kończą, bo ostatnio zapowiedział wybudowanie całego miasta inspirowanego kryptowalutą.

Salwador wybuduje bitcoinowe miasto

Nowe miasto ma zostać wybudowane w pobliżu wygasłego wulkanu Conchagua w zatoce Fonseca (Golfo de Fonseca), pomiędzy miastami La Unión i Conchagua. Lokalizacja nie jest przypadkowa, bo infrastruktura (w tym kopalnie kryptowalut) będzie napędzana czystą, bezemisyjną energią geotermalną z wulkanu.

Bitcoin City - plan miasta

Plany są ambitne. Miasto ma zostać wybudowane na planie koła, co ma nawiązywać właśnie do monety Bitcoina. Według wizji prezydenta, w mieście znajdą się osiedla mieszkaniowe, centra handlowo-usługowe, muzea, miejsca rozrywki, bary, restauracje, a nawet lotnisko, port i stacja kolejowa – cała urbanistyka ma być inspirowana kryptowalutą.

Ciekawostką ma być też model ekonomiczny miasta. Bukele zapowiada, że mieszkańcy miasta nie będą musieli płacić żadnego podatku dochodowego, a jedynie VAT - połowa dochodów zostanie przeznaczona na budowanie miasta, a reszta na utrzymanie porządku i czystości ulic.

Bitcoin City - podatki

Szaleństwo, czy wizja przyszłości?

Bukele nie ujawnił kiedy ma ruszyć budowa Bitcoin City i kiedy miałoby ono powstać… o ile w ogóle powstanie, bo pomysł budzi spore kontrowersje. Entuzjaści widzą tutaj duży potencjał, który może pomóc pobudzić gospodarkę, wyciągnąć państwo z kryzysu, a przy okazji stworzyć nowoczesne, przyjazne miasto przyszłości. Z drugiej strony Bitcoin jest krytykowany za gwałtowne wahania kursu. Opieranie na nim gospodarki, przez niektórych, jest uważane za szaleństwo.

Co sądzicie o bitcoinowym mieście? Myślicie, że podobna koncepcja sprawdziłaby się w naszym kraju?

Źródło: BBC, Twitter @ PresidenciaSV

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  nevermind
  12
  On to niech się lepiej zajmie tymi gangami które tam grasują i mordują mieszkańców w biały dzień a nie jakimiś kryptowalutami.
  • avatar
   KENJI512
   6
   Powiedzcie mi, te bitkoiny całe... poza oczywiście spekulacją i rynkiem kapitałowym, czyli generowaniem wirtualnych "pienionszkuf" przez GPU...
   Czy to wnosi cos do społeczeństwa, robi jakieś ważne naukowo obliczenia lub rozwiązuje realne problemy?
   Pytam serio i bezpośrednio o kopanie kryptowalut, nie samą w sobie technologię blockchain lub decentralizacji.
   Chciałbym wiedzieć, czy to coś wnosi do społeczeństwa czy jest tylko bezwartościowym narzędziem potencjalnej redystrybucji dóbr.
   • avatar
    Dekard
    5
    Miasto silnie uzależnione od dostaw towarów z zewnątrz, czyli taki drugi Dubaj. Chyba nie na tym plega idea nowoczesności, ekologiczności i zdrowego stylu życia.
    • avatar
     Warmonger
     3
     Ten ziomuś w czapeczce to prezydent? :D

     A poza tym - nie widzę związku jednego z drugim. Poza opieraniem gospodarki na samym kopaniu kryptowalut, równie dobrze można zamiast tego drukować zwykłe pieniądze ¯\_(ツ)_/¯
     • avatar
      AUTO6
      1
      Może niech najpierw wyprowadzi kraj z biedy?
      • avatar
       Altru
       1
       Wenezuela 2.0 XD
       • avatar
        gormar
        1
        Gość albo oszalał, albo chce jechać na hypie bitcoina. Oj niestety przejedzie się, przejedzie. :(
        • avatar
         FunkyKoval
         1
         Zważywszy na miejsce gdzie to miasto ma powstać to raczej szaleństwo niż wizja przyszłości, kraje Ameryki Łacińskiej & Południowej biedne, że aż śmierdzi, do biedy dchodzi gigantyczna skala przestępczości, gangi, porwania, handel ludźmi i prochami.
         Niech zajmie się uporządkowaniem kraju a potem niech mysli o takim mieście. Nawet gdy ono powstanie natychmaist zjada tam wszelkie szumowiny z kraju i zagranicy, będą wojny od ominację nad tym miastem, pewnie też myśli o tym aby stworzyć coś w rodzaju raju podatkowego, jako że kryptowaluty idealnie się do tego nadają. Zrobią Las Vegas 2.0 w wydaniu "piekielnym".
         • avatar
          DarioKryptoFan
          -3
          Hdy tylko ja zostane prezydentem imperatorem to przekształcę calom Polskę w bitcoijnowr państo!?!!