Karty graficzne

Firmy Samsung i SK Hynix zapowiadają pamięci GDDR6, HBM2 i HBM3

przeczytasz w 2 min.

Nowe pamięci sprawdzą się nie tylko w kartach graficznych, ale też w segmencie profesjonalnym - serwerach, systemach obliczeniowych i sieciach.

Procesor graficzny AMD Fiji z pamięciami SK Hynix HBM. W przyszłości tego typu konstrukcje będą jeszcze popularniejsze

Technologia rozwija się w zastraszającym tempie, również w przypadku pamięci dla kart graficznych. Podczas konferencji Hot Chips 28 firmy SamsungSK Hynix zapowiedziały wydanie nowych pamięci GDDR6, HBM2 i HBM3. Czego i kiedy możemy się spodziewać po nowych pamięciach?

Jak tłumaczy Samsung, pamięci GDDR6 mają być następcami pamięci GDDR5 – początkowo zaoferują one przepustowość na poziomie 14 Gb/s, ale później może ona wzrosnąć nawet do 16 Gb/s. Dla porównania moduły GDDR5 oferują przepustowość 8 Gb/s, natomiast GDDR5X jak na razie 10 Gb/s (później ma ona wzrosnąć nawet do 14-16 Gb/s). Ponadto możemy liczyć na wyższą efektywność energetyczną.

Samsung GDDR6 - zapowiedź pamięci

Wygląda więc na to, że pamięci GDDR6 Samsunga będą odpowiedzią dla modułów GDDR5X firmy Micron. Problem jednak w tym, że mają one pojawić się dopiero w 2018 roku, podczas gdy konkurencyjna technologia jest już powszechnie wykorzystywana (np. w kartach graficznych Nvidia Titan X i GeForce GTX 1080).

Samsung HBM2 - zapowiedź pamięci

Wiadomo jednak, że koreański gigant interesuje się również rynkiem pamięci HBM (High Bandwidth Memory) – pamięci warstwowych o znacznie większym upakowaniu i przepustowości (zwłaszcza pojedynczego modułu). Podobno jeszcze w tym roku mają pojawić się dwie nowe generacje pamięci HBM: wydajniejsze moduły HBM 2. generacji (HBM2), a także ekonomiczna wersja zwykłych HBM, która zaoferuje trochę niższą wydajność, ale znowu ma być dużo tańsza w produkcji.

Samsung HBM3 - zapowiedź pamięci

Mało tego, odległe plany przewidują również wydanie pamięci HBM3 – jak na razie wiadomo o nich tyle, że zaoferują one 2-krotnie wyższą przepustowość i większe upakowanie danych, przy jednoczesnym zachowaniu zapotrzebowania na energię elektryczną. Premiera 3. generacji pamięci HBM ma jednak nastąpić dopiero w 2019 lub 2020 roku.

SK Hynix HBM2 - zapowiedź pamięci

Swoimi planami odnośnie pamięci pochwaliła się również firma SK Hynix, która najwyraźniej planuje pozostać wierna technologii HBM – nie ma się jednak czemu dziwić, bo przecież jako pierwsza ją opracowała, a perspektywy na przyszłość wyglądają bardzo obiecująco. Pierwsze kości SK Hynix HBM znalazły zastosowanie w kartach Radeon R9 Fury/Fury X, R9 Nano i Pro Duo (więcej o pamięciach HBM w tym artykule)

Druga generacja pamięci HBM (HBM2) zaoferuje przepustowość na poziomie 256 Gb/s dla jednej kości, a więc 2-krotnie wyższą względem pierwszej generacji pamięci HBM i ponad 9-krotnie względem pamięci GDDR5. Mało tego, nowe pamięci mają charakteryzować się większym upakowaniem danych i wyższą efektywnością energetyczną. Warto jeszcze wspomnieć, iż kości HBM2 pojawią się w nadchodzących kartach graficznych AMD Vega.

SK Hynix HBM3 - zapowiedź pamięci

W planach producenta jest również 3. generacja pamięci HBM (HBM3), ale szczegóły nadal są owiane mgłą tajemnicy. Wiadomo jednak, że nowe pamięci mają trafić nie tylko na rynek profesjonalny, ale też do kart graficznych – czyżby zatem chodziło o jeszcze kolejną generację kart AMD Navi?

Wygląda więc na to, że w najbliższej przyszłości na rynku będzie stosowane kilka różnych typów pamięci: HBM2/HBM3, GDDR6, GDDR5X, GDDR5, a w słabszych kartach zapewne znajdą się jeszcze stare DDR3.

Źródło: ComputerBase, Hexus

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  AMD Vega z HBM2 zapowiada sie ciekawie.
  • avatar
   Blashix
   1
   Pcie 5.0, gddr6 brakuje jeszcze shader model 6.0.
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Pamięć jest bardzo ważna na każdym urządzeniu :) W Samsungu Galaxy S7 znajdziemy wbudowane 32GB, a w razie czego mamy slot na kartę pamięci dzięki któremu możemy rozszerzyć pamięć do 200gb.
    • avatar
     Himoto
     0
     Ludzie mogą sobie mówić co chcą ale wejście [w końcu] Samsunga do działu nowych gddr'ów to jest to na co większość czekała. Samsung słynie z tego że robi dużo ale i jakość samych chipów które tłucze masowo jest dobrej jakości, dzięki temu że już teraz będą robić HBM i za raz HBM 2 to ich dostępność będzie większa co przełoży się na mniejsze opóźnienia wydawnicze w kartach używających tego rodzaju pamięci. Ich gddr6 ma być inaczej rozwiązane od gddr5x, więc możliwe że na papierku będą mieć tą samą przepustowość a w efekcie będzie różnica w braku spadków jakie łapią gddr5x przy zapychaniu, no i energooszczędność która tu może mieć dość duże znaczenie, problemem jest tylko ich data premiery - 2018.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Pamięć jest bardzo ważna na każdym urządzeniu :) W Samsungu Galaxy S7 znajdziemy wbudowane 32GB, a w razie czego mamy slot na kartę pamięci dzięki któremu możemy rozszerzyć pamięć do 200gb.