Ciekawostki

Samsung kupił grupę Harman, do której należą m.in. JBL, AKG

przeczytasz w 1 min.

To największa transakcja w historii firmy Samsung. Koreańczycy kupili jednego z liderów branży audio - firmę Harman za 8 miliardów dolarów.

Poniedziałkowy poranek zaczął się od niespodziewanej wiadomości. Firma Samsung poinformowała o zakupie grupy Harman, jednego z liderów branży audio. Koreańczycy wydali na Amerykanów 8 miliardów dolarów (w gotówce), co jest największą transakcją w ich historii.

Grupa Harman jest właścicielem jednych z najpopularniejszych marek w branży audio. Należą do niej między innymi: producent domowego sprzętu grającego Harman Kardon, znany z wysokiej jakości słuchawek AKG oraz jeden z liderów sektora głośników bezprzewodowych JBL. Z szacunków wynika, że w ciągu następnych pięciu lat Harman podwoi swoje przychody, co czyniło z niego bardzo łakomy kąsek dla Samsunga.

Koreańczycy zainteresowali się jednak firmą Harman z innego powodu. Samsung zdecydował się na zakup przede wszystkim dlatego, że Amerykanie rozwijają samochodowe systemy informacyjno-rozrywkowe (tzw. infotainment), o których jakości najlepiej świadczą zawarte ostatnio poważne kontrakty z Fiat Chrysler oraz General Motors.

Samochody dzisiaj to już nie tylko silnik, kierownica, fotele i karoseria. Dziś nie mniej ważne są wyświetlacze, procesory i oprogramowanie – krótko mówiąc: rozwiązania technologiczne zwiększające komfort kierowcy podczas jazdy (niekoniecznie związany z samym podróżowaniem). Dzięki nowemu nabytkowi, Samsung będzie w stanie to wszystko zaoferować. Wygląda więc na to, że było to dobrze wydane 8 miliardów dolarów.

„Harman doskonale uzupełnia Samsunga w zakresie technologii, produktów i rozwiązań. To połączenie sił jest zaś naturalną kontynuacją strategi motoryzacyjnej prowadzonej przez nas od dłuższego czasu. Transakcja natychmiastowo tworzy solidną podstawę dla Samsunga do rozwoju platformy motoryzacyjnej” – powiedział dyrektor generalny Samsunga, Oh-Hyun Kwon.

Oczywiście Samsung skorzysta też pewnie na technologiach audio rozwijanych przez laboratoria Harman Kardon, JBL czy AKG. Koreańczycy mogą też wykorzystać rozwiązania związane z sektorem Internetu Rzeczy. Na razie jednak nie ma mowy o jakichś poważnych zmianach – wszystkie marki będą istniały nadal, a Samsung prawdopodobnie nie będzie zbytnio w nich mieszał.

Źródło: The Verge, Harman

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Franz
  7
  Zła wiadomość - szkoda słuchawek AKG.
  • avatar
   kropak
   6
   A czy jak Szwedzi sprzedali Volvo to jakość tych samochodów ostatnio mocno spadała?
   • avatar
    1tapir
    1
    Czyli możemy zakładać, że nie dostaniemy już tak dobrej jakości dźwięku, z której słynie ta marka.
    • avatar
     mixolaj
     1
     Jak dla mnie to zła wiadomość, gdyż nie wiadomo co zrobi samsung z słuchawkami AKG, które bardzo szanuję. Szkoda również JBL-a. :(
     • avatar
      TheEquinoxe
      1
      Ciekawe jak to wpłynie na AKG, fajnie by było jakby wykupienie ich przez Samsunga miało nie dopuścić do zamknięcia ich fabryki w Wiedniu i tym samym końca marki.
      • avatar
       Sander Cohen
       -1
       Szkoda. Jak Samsung cos przejmuje to robia z tego jedno wielkie g..no. Jeszcze troche i zajma sie tez hodowla jedwabnikow...