RTV

Pierwsza transmisja opery na żywo w Ultra HD

przeczytasz w 1 min.

Firma Samsung wśród producentów rozwijających standard UHD.

Samsung UHD Opera

Ultra HD staje się coraz popularniejsze. Rosnąca liczba dostępnych na rynku telewizorów obsługujących rozdzielczość 4K i dążenie producentów do rozwoju branży RTV owocuje coraz większą liczbą takich materiałów. 

Sony zapowiedziało już, że przeprowadzi transmisję Ultra HD wybranych meczów tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, Netflix udostępnił pierwszą porcję materiałów o takiej rozdzielczości, a Samsung dodał właśnie swoje trzy grosze. Otóż przy współpracy z Wiedeńską Operą Państwową zaoferuje pierwszą na świecie transmisję opery w Ultra HD.

Operą, które ludzie będą mogli zobaczyć na swoich telewizorach Ultra HD będzie Nabucco autorstwa Giuseppe Verdiego, z tenorem Placido Domingo na czele. Będzie to pierwszy livestream (transmisja strumieniowana przez Internet na żywo) o rozdzielczości 4K spektaklu operowego. 

Samsung UHD spektakl

Sprawdzić jak to wygląda będą mogli za darmo wszyscy posiadacze telewizorów Samsung z serii HU (a więc właśnie tych obsługujących rozdzielczość Ultra HD). W tym celu udostępniona zostanie specjalna aplikacja (podobnie jak miało to miejsce przy spektaklach w Full HD). Transmisja rozpocznie się 7 maja o godzinie 19.00. 

We wspomnianej przed momentem aplikacji – poza samą transmisją – widzowie będą też mogli poznać dodatkowe informacje, zobaczyć materiały zza kulis, a także wywiady z gwiazdami opery. Dodatkowo użytkownicy będą mogli zmienić ujęcie w dowolnym momencie oglądania transmisji.

Samsung UHD aplikacja

„To premierowe wydarzenie podkreśla zaangażowanie firmy Samsung w rozwój sztuki, poprzez gwarancję dostępu do niej na całym świecie w najwyższej możliwej jakości” – chwali się firma Samsung. 

Źródło: Samsung

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Wszyscy się podniecają tym Ultra HD ale i tak za 2/3 lata będzie ono tak popularne jak Full HD. Za parę lat i tak pewnie wymyślą coś w stylu Pro HD z rozdzielczością 21000x9000. Wystarczy sobie przypomnieć jak parę lat temu praktycznie wszystkie kanały w TV były nadawane w SD..
  • avatar
   Franz
   3
   Wszystko w FHD - to znaczy właściwie co?
   Gry - pełna zgoda praktycznie każdy tytuł.
   Filmy w sklepie - nie, bo nawet nie wszystkie nowości wychodzą w FHD, a co dopiero starsze tytuły.
   Programy TV - zero kanałów FHD!!!
   VOD - też nie jest FHD.
   You Tube - całe mnóstwo materiałów o niższej rozdzielczości niż FHD (nawet oficjalne kanały producentów multimediów często nie oferują jakości FHD).
   Jedynie prywatne archiwa fimów - jak samemu kręcisz kamerą czy smartfonem to możesz mieć w 100% w FHD.
   Dodaj do tego jeszcze kwestię jakości materiałów FHD (rozdzielczośc to nie jedyny wyznacznik jakości obrazu) - widziałem setki godzin materiałów FHD, które wyglądały gorzej niż HD.
   Biorąc powyższe pod uwagę daleko jeszcze do powszechności FHD, więc Ultra HD to daleka przyszłość.
   • avatar
    mardun
    3
    UHD jest jeszcze mniej rewolucyjne od 3D.
    • avatar
     Jozio
     1
     Pierwsza transmisja Opery w UHD ~Firma A
     Pierwsza transmisja Filmu w UHD ~Firma B
     Pierwsza transmisja Spotu reklamowego w UHD~Firma C
     Pierwsza transmisja Wiadomości w UHD~ Firma D

     itd.

     Coming soon
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ja tam siedzę na monitorze HD i nie widzę potrzeby przechodzenia na FHD.
      • avatar
       Konto usunięte
       -5
       Kogoś rajcuje to UHD?
       • avatar
        dzejsonista
        0
        Ja się już gubię. W końcu nazewnictwo stanęło na 4K, czy na UltraHD ?
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Ale zaraz to będzie na Polsacie...? :)
         • avatar
          jkbrenna
          0
          widze, ze galizyjscy Zydzi wypozyczyli Kaftany, albo tez w starych magazynach SS je znaleziono, po oproznieniu kieszeni przez zolnnierzy Rzeszy., te dostosowania Oper do dzisiejszych czasow jest przerazliwe...
          a co Opery, to najwazniejsze dwie rzeczy sa, doskonaly dzwiek, bo tam sie bez mikrofonow spiewa i symultanie tlumaczenie testu, bo nie tylko Nabucco po Lombardzku sie spiewa, ale tez nie kazdy slowa opery na pamiec zna i czasami dobrze jest tez drame sledzic, szczegolnie u Verdiego, gdzie ta drama dos skomplikowana jest...
          Na szczescie w Katowickim teatrze, dzwiek prawie doskonaly jest..moze nawet duzo lepszy niz w Bytomiu..