Pamięć RAM

Samsung zapowiada pamięci DDR4 RDIMM o pojemności 128 GB

przeczytasz w 1 min.

Samsung planuje rozpocząć produkcję pamięci DDR4 o pojemności 8 Gb i łączyć je z zastosowaniem technologii 3D TSV.

Samsung DDR4 RDIMM pamięć 32 GB

Ponad rok temu Samsung rozpoczął masową produkcję pamięci DDR4 dla serwerów i centrów danych, które bazowały na kościach o pojemności 4 Gb, wykonanych w 3X-nanometrowym (klasy 30 nm) procesie technologicznym. Koreański gigant idzie o krok naprzód i będzie wykonywał jeszcze pojemniejsze pamięci z zastosowaniem innowacyjnej technologii pakietów, polegającej na pionowym łączeniu spiętrzonych układów scalonych.

Wkrótce ma on rozpocząć produkcję kości o pojemności 8 Gb, które będą wykonywane w 2X-nanometrowym procesie technologicznym. Początkowo znajdą one zastosowanie w serwerowych modułach DDR4 RDIMM (Registered Dual Inline Memory Modules) o pojemności 32 GB. W porównaniu do modeli poprzedniej generacji DDR3 RDIMM, nowe pamięci będą do 29% wydajniejsze (1866 Mb/s vs 2400 Mb/s) i przy okazji mają charakteryzować się niższym poborem energii elektrycznej.

Później planowana jest produkcja pamięci z zastosowaniem technologii 3D TSV (3D through silicon via), gdzie układy scalone są szlifowane do kilkudziesięciu mikrometrów, a następnie nakłuwane, tak aby posiadały setki malutkich otworków. Następnie są łączone pionowo za pomocą elektrod przechodzących przez otwory. Rozwiązanie to już jest wykorzystywane w praktyce do produkcji modułów DDR4 RDIMM o pojemności 64 GB, ale dzięki 2-krotnie większej pojemności jednej kości, możliwe będzie stworzenie modułów o pojemności aż 128 GB.

Samsung 3D TSV schemat pamięci
Schemat pamięci z zastosowaniem technologii 3D TSV

Warto jednak zauważyć, że Samsung nie jest jedynym producentem, który będzie wytwarzał tak pojemne pamięci DDR4. Podobne plany ma również konkurencyjna firma SK Hynix, która zapowiedziała takie moduły na pierwszą połowę 2015 roku.

Źródło: Samsung, ComputerBase

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  23
  pamięć całkiem fajna. widzę że już nie tylko V tranzystory, ale cała struktura idzie już w górę.

  co do benchmarka, ostatnio znowu inwazyjne formy reklamy na waszych stronach zaczęły się pojawiać. sorry chłopy, ale trudno. włączam u was adblocka, a od 4rech lat miałem specjalnie u was wyłączone to ustrojstwo. reklama TAK. inwazja NIE.
  • avatar
   kropak
   1
   No i co za problem macie? Jak można wlutować to można też i wylutować jak komuś się nie spodoba, i wstawi sobie sloty :D
   • avatar
    Konto usunięte
    -4
    Przy kościach o takich pojemnościach, można by zrezygnować ze slotów i wlutować na stałe te „skromne” 128GB. I już. Kupując „wszystkomającą” płytę główną nie myśleć już o RAMie…
    • avatar
     Pixel
     0
     Ja to rozumiem jako riposta to wlutowanie :D