Smartfony

Masz smartfon Samsunga? Uważaj na problem puchnącej baterii

przeczytasz w 2 min.

Baterie w smartfonach Samsunga znów stały się tematem dyskusji wśród branżowych twórców. Okazuje się, że nawet całkiem nowe urządzenia mają problem z puchnącą baterią, który może doprowadzić nawet do eksplozji.

Puchnące baterie w smartfonach Samsunga

Jeszcze kilka lat temu media branżowe żyły tematem wybuchających baterii w Samsungach Note 7. Sprawa skutecznie nadszarpnęła opinię koreańskiego producenta, który obecnie znów cieszy się ogromną popularnością wśród klientów, a „problemowe baterie” wydały się odejść w zapomnienie.

Okazuje się jednak, że nad Samsungiem znów pojawiają się czarne chmury i - kto by się tego spodziewał - znów wywołane bateriami. Sprawę do życia poruszył Arun Rupesh Maini, znany na YouTube z wielomilionowego kanału Mrwhosetheboss.

Twórca w swojej jakże pokaźnej kolekcji smartfonów jakiś czas temu dostrzegł, że w trzech z nich spuchł akumulator. Tak, każdy z nich był Samsungiem. Po kontakcie z producentem, wszystkie urządzenia zostały odebrane „w celu weryfikacji co spowodowało problem”.

Zachowanie oczywiście godne pochwały - tak właśnie powinny działać działy odpowiedzialne za serwis smartfonów. Tego samego niestety nie można powiedzieć o dalszej komunikacji z YouTuberem, która właściwie nie istniała - Samsung nie wrócił do twórcy z jakąkolwiek odpowiedzią.

Masz Samsunga? Kontroluj jego baterię, bo nawet kilkuletni S20 FE może mieć problem z puchnięciem akumulatora.

W całej tej historii najgorsze jest to, że po kilku dniach w kolekcji Aruna bateria spuchła w następnych trzech Samsungach, a w czwartym proces dopiero się rozpoczynał. YouTuber skontaktował z innymi twórcami (m.in. MKBHD i JerryRigEverything) kolekcjonującymi smartfony, którzy potwierdzili, że w niektórych z nich występował identyczny problem.

Dlaczego baterie w Samsungach puchną i czy producent coś z tym zrobi?

Problem puchnących baterii nie jest wyłącznie domeną Samsunga. Jeszcze w 2020 roku podobną „wpadkę” zaliczyło samo Google w swoim Pixelu 5. Niemniej to właśnie Samsung wydaje się mieć największe doświadczenie w tej kwestii. Czy zatem producent zamierza zmienić coś w swojej technologii aby maksymalnie zminimalizować niepożądane efekty w baterii? Na ten moment firma nie wydała jakiegokolwiek oświadczenia, które dotyczy tej sprawy.

Samsunga można bronić jednak choćby z uwagi na to, że puchnięcie baterii jest w pewnym sensie naturalnym procesem zachodzącym w akumulatorach litowo-jonowych. Wynika ono z przechodzenia formy płynnej odpowiedzialnej za przechowywanie ładunku w gazową - wówczas następuje rozszerzenie akumulatora, który na pewnym etapie powoduje uszkodzenie tylnej części obudowy smartfona.

Z drugiej jednak strony, skoro Samsung jest najczęściej wymienianą firmą w kontekście puchnących baterii w smartfonie - pozwala to stwierdzić, że problem może leżeć głębiej, niż w samej specyfice akumulatora - a to może się wiązać z dużymi zmianami inżynieryjnymi.

[AKTUALIZACJA 30/09] Polskie biuro prasowe Samsung odniosło się do sprawy: „Jesteśmy świadomi sytuacji i aktualnie poddajemy ją dalszej ocenie technicznej. W przypadku pytań lub wątpliwości związanych z urządzeniami Samsung, zachęcamy klientów do kontaktu z naszym Centrum Obsługi Klienta

Jak sprawa się rozwinie? Będziemy o tym informować na bieżąco. Tymczasem Wy sprawdźcie swoje baterie w smartfonach (być może tych leżących gdzieś w szafach).

Źródło: YouTube @Mrwhosetheboss

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dzejsonista
  7
  Gdyby tylko baterie w smartfonach były wymienne..... oh well!
  • avatar
   Yetii
   4
   No gdyby baterie były wymienne....
   No ale wtedy telefonów moglibyśmy używać po 5-10 lat. Planeta byłaby czystsza, same korzyści. No ale to by uderzyło w producentów.
   Ekolodzy swoją działkę wzieli i siedzą cicho, nawet laska trotylu pod pupą ich nie ruszy..
   • avatar
    KENJI512
    0
    Tytuł artykułu lepsze od tytułu zakładki :P
    • avatar
     pawluto
     -4
     To oznacza że samsung to mega badziew i zdania swojego nie zmienię - mam służbowy telefon samsunga i mogę wiele powiedzieć...i dobrych i złych słow...
     • avatar
      Agresor
      0
      Miałem ten problem w B2710 solid
      • avatar
       McBseb
       0
       Warto by było dokładnie podkreślić, iż problem dotyczy telefonów, które leżą/stoją wyłączone - nie pracują. Oczywiście w żadnym wypadku nie tłumaczy to producenta z takiego erroru. W instrukcjach obsługi jest często zapis, iż jeśli telefon pozostaje nieużywany przez dłuższy czas to i tak jego akumulator powinien być naładowany w przynajmniej 50%. Czyli pewnie firmy coś tam wiedzą na ten temat. Fakt, że firma więcej się nie odezwała po odebraniu wadliwych telefonów od Aruna też mnie specjalnie nie dziwi - pozbyli się namacalnych dowodów ;) A, że akurat trafili na gościa, który ma ogromne zasięgi to tylko zarobili dodatkowe punkty do blamażu absolutnego.
       • avatar
        janex2
        0
        Jedyne co mi przychodzi do głowy to zawyżanie pojemności lub nadmierne prądy. Inaczej po prostu wadliwe baterie.
        • avatar
         dante2kx
         0
         W galaxy S7 dwa razy spuchła mi bateria a w galaxy tab s używany i ładowany praktycznie codziennie od 2014 ten problem nie występuje.
         • avatar
          gormar
          0
          Ja kilka dni temu byłem u znajomej, która twierdziła, że ekran smartfona jej się rozkleił po upadku, ale nie może go ponownie wcisnąć na miejsce. Po dogłębnych oględzinach okazało się, że to puchnąca bateria wypycha ekran a upadek jedynie ten proces przyśpieszył. Akurat to nie był Samsung, ale bateria też już raczej nie była oryginalna, gdyż około 2 lata wcześniej była wymieniana.
          • avatar
           TranceEternity
           0
           Myślę, że coś się zmieniło w produkcji baterii. Aktualnie produkowane od kilku lat mają mieć krótką żywotność. Przykładowa, bateria 10 letnia w starej noki działa i nie spuchła, bateria od iphona nowa nie używana nie montowana po pół roku sama spuchła.
           • avatar
            Marucins
            0
            "Polskie biuro prasowe Samsung odniosło się do sprawy"

            Polskie biuro prasowe Samsung jest żałosne. Co oni zrobią skoro "światowe" nabrało wody w usta i milczy!
            Ale rozwiązanie nasuwa się samo, nawet autor filmu o tym mówi - KONTROLA JAKOŚCI!