Internet

Chcesz wreszcie pamiętać to, co czytasz? Sans Forgetica jest dla ciebie

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
6 komentarzy Dyskutuj z nami

Sans Forgetica to font stworzony dla osób, które mają trudności z zapamiętywaniem tego, co czytają. Można go pobrać zupełnie za darmo i zainstalować w systemie lub od razu w Google Chrome.

Internet to niewyczerpane źródło informacji – problem w tym, że większości z nich nie zapamiętujemy. Naukowcy twierdzą, że wśród powodów, dla których tak się dzieje, znajduje się przyzwyczajenie wzroku do typowego fontu. I tak zrodził się pomysł na Sans Forgetica.

Sans Forgetica to nowy font stworzony w taki sposób, by pomagać ludziom zapamiętać to, co przeczytali. Zapisane nim słowa są nieco trudniejsze do przeczytania, co ma powodować większe skupienie na treści, a przez to – zwiększyć szanse na jej zapamiętanie. Aby to osiągnąć, autorzy przekrzywili znaki (w przeciwnym kierunku do typowej kursywy) i wycięli ich fragmenty. 

Sans Forgetica specyfikacja

Mając na uwadze swój cel naukowcy z RMIT University stworzyli wiele różnych fontów, a następnie przeprowadzili serię eksperymentów wśród uczniów-ochotników. Jak się pewnie domyślacie, najwięcej zapamiętali oni z tekstu zapisanego właśnie krojem Sans Forgetica.

Sans Forgetica BMK

Font jest dostępny do pobrania zupełnie za darmo – możecie go zainstalować na komputerze, by na przykład spróbować zastosować go w swoich cyfrowych notatkach ze studiów. Dostępne jest również rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome, które umożliwia zmianę tekstu na ekranie z domyślnego stylu na Sans Forgetica. Wszystko, czego szukacie, znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.

Źródło: Tech Xplore, RMIT University

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Satanski
  Gdyby tak ktoś wymyślił font Sans Idiotica, może ludzie zaczęli by mądrzeć, czytając nawet durne treści ;-)
  9
 • avatar
  slo1q
  Idealny font dla dyslektyków - nic nie przeczytają, to nic nie zapamiętają!
  5
 • avatar
  Konto usunięte
  Ma to sens, dokładnie z takiego samego powodu na jakiej zasadzie działają okulary terapeutyczne wykorzystujące gęstą siatkę. Niby z początku mniej przez nie widać, lecz po chwili wzrok się wyostrza i paradoksalnie, widać więcej.
  Polecam spróbować.
  1
 • avatar
  Balrogos
  EEEeeeee to chyba na odwrot łatwiej takie coś zapomnieć po drugie tyczy sie to tylko osób myślacych słowami, dyslektyków to np nie dotyczy bo my widzimy obrazy nie słowa.
  -3
 • avatar
  dariosata
  Co za bzdety!
  -5