Internet

Chcesz wreszcie pamiętać to, co czytasz? Sans Forgetica jest dla ciebie

przeczytasz w 1 min.

Sans Forgetica to font stworzony dla osób, które mają trudności z zapamiętywaniem tego, co czytają. Można go pobrać zupełnie za darmo i zainstalować w systemie lub od razu w Google Chrome.

Internet to niewyczerpane źródło informacji – problem w tym, że większości z nich nie zapamiętujemy. Naukowcy twierdzą, że wśród powodów, dla których tak się dzieje, znajduje się przyzwyczajenie wzroku do typowego fontu. I tak zrodził się pomysł na Sans Forgetica.

Sans Forgetica to nowy font stworzony w taki sposób, by pomagać ludziom zapamiętać to, co przeczytali. Zapisane nim słowa są nieco trudniejsze do przeczytania, co ma powodować większe skupienie na treści, a przez to – zwiększyć szanse na jej zapamiętanie. Aby to osiągnąć, autorzy przekrzywili znaki (w przeciwnym kierunku do typowej kursywy) i wycięli ich fragmenty. 

Sans Forgetica specyfikacja

Mając na uwadze swój cel naukowcy z RMIT University stworzyli wiele różnych fontów, a następnie przeprowadzili serię eksperymentów wśród uczniów-ochotników. Jak się pewnie domyślacie, najwięcej zapamiętali oni z tekstu zapisanego właśnie krojem Sans Forgetica.

Sans Forgetica BMK

Font jest dostępny do pobrania zupełnie za darmo – możecie go zainstalować na komputerze, by na przykład spróbować zastosować go w swoich cyfrowych notatkach ze studiów. Dostępne jest również rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome, które umożliwia zmianę tekstu na ekranie z domyślnego stylu na Sans Forgetica. Wszystko, czego szukacie, znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.

Źródło: Tech Xplore, RMIT University

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Satanski
  9
  Gdyby tak ktoś wymyślił font Sans Idiotica, może ludzie zaczęli by mądrzeć, czytając nawet durne treści ;-)
  • avatar
   slo1q
   5
   Idealny font dla dyslektyków - nic nie przeczytają, to nic nie zapamiętają!
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Ma to sens, dokładnie z takiego samego powodu na jakiej zasadzie działają okulary terapeutyczne wykorzystujące gęstą siatkę. Niby z początku mniej przez nie widać, lecz po chwili wzrok się wyostrza i paradoksalnie, widać więcej.
    Polecam spróbować.
    • avatar
     Balrogos
     -3
     EEEeeeee to chyba na odwrot łatwiej takie coś zapomnieć po drugie tyczy sie to tylko osób myślacych słowami, dyslektyków to np nie dotyczy bo my widzimy obrazy nie słowa.
     • avatar
      dariosata
      -5
      Co za bzdety!