Ciekawostki

Technologia Seagate SMR zwiększy upakowanie danych w HDD - w 2014 roku modele 5 TB

przeczytasz w 2 min.

Nowe rozwiązanie amerykańskiego producenta jeszcze bardziej zwiększa upakowanie ścieżek na talerzach magnetycznych.

Seagate Shingled Magnetic Recording technologia logo

Dyski twarde oferują coraz większą pojemność, co głównie jest zasługą coraz gęstszego opakowania ścieżek na talerzach magnetycznych (bardzo ważną rolę odegrało tutaj również przejście na prostopadłe ułożenie domen magnetycznych) i właśnie coraz większej liczby talerzy w obudowie. Problem jednak w tym, że producenci już prawie osiągnęli granicę upakowania ścieżek, a obudowa dysku musi mieć znormalizowane wymiary i nie pomieści kolejnych talerzy.

Firma Seagate znalazła jednak sposób na rozwiązanie tej komplikacji i już wkrótce powinniśmy się spodziewać jeszcze pojemniejszych dysków HDD – podobno na samym początku będą one mogły zapisać do 25% więcej danych, lecz oczywiście nie jest to kres możliwości.

Tradycyjny dysk twardy składa się m.in. z metalowych talerzy, na których poprowadzono ścieżki magnetyczne o szerokości 75 nanometrów (oddzielone niewielką strefą ochronną). Istotne jest jednak to, że głowica zapisująca dane wymaga znacznie większej szerokości niż odczytująca – różnica ta wynika m.in. z trochę bardziej skomplikowanej pracy jaką wykonuje.

Seagate Shingled Magnetic Recording technologia zasada działania grafika

Inżynierowie amerykańskiego producenta opracowali jednak technologię SMR (Shingled Magnetic Recording), w której poszczególne ścieżki będą na siebie lekko zachodzić – podobnie jak to wygląda w przypadku dachówek (z resztą stąd też jej nazwa odwołująca się do połączenia gontowego).

Seagate Shingled Magnetic Recording technologia zasada działania grafika

Rozwiązanie to ma jednak też swoje wady – głowica zapisująca dane nie ulegnie zmniejszeniu, przez co swoją powierzchnią będzie również obejmować sąsiednią ścieżkę i w efekcie nadpisywać zgromadzone na niej dane. W tym celu głowica odczytująca najpierw musi odczytać dane, potem głowica zapisująca je nadpisać, a na sam koniec ponownie przywrócić zapisane informacje. Teoretycznie proces ten musiałby być powtarzany aż do końca danego talerza, a więc niewspółmiernie długo do uzyskanych korzyści.

Seagate Shingled Magnetic Recording technologia zasada działania grafika

W tym celu co jakiś fragment talerza zostaną zastosowane grubsze ścieżki, aby proces powtórnego zapisywania danych był częściowo ograniczony.

Seagate Shingled Magnetic Recording technologia zasada działania grafika

Produkcja pierwszych dysków twardych z technologią SMR ma się rozpocząć już w przyszłym roku, a ich pojemność początkowo ma wynosić nawet 5 TB (nieoficjalnie wiadomo, że pojawią się nawet modele o pojemności 6 TB). Co ważne, modele te nie będą dużo droższe od nośników HDD z tradycyjnie ułożonymi ścieżkami magnetycznymi.

Źródło: Seagate, Wikipedia

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  skalak23
  4
  Oby tylko nie skróciło niezawodności i trwałości dysków. Przykro by było nagle stracić tyle dasnych.
  • avatar
   MatiQ
   1
   "..a obudowa dysku musi mieć znormalizowane i nie pomieści kolejnych talerzy." coś musi mieć znormalizowane ale nie wiadomo co :P
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    To bardzo dobrze ze pojemnosc dyskow wzrosnie, ale nic nie mowia ze spadnie predkosc odczytu, zapisu i przy okazji zmniejszy sie tez niezawodnosc :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     kombinują (nie tylko seagate) z czyś takim:
     http://techon.nikkeibp.co.jp/english/NEWS_EN/20091006/176066/
     czyli powrót do prze/przyszłości, podobnie co w dyskach magnetooptycznych jeśli chodzi o głowicę (obecnie jest to egzotyka), ale nośnik jest tu inny.