Nauka

Sensor, który monitoruje, co wrzucasz na ząb

przeczytasz w 1 min.

Inżynierowie z Tufts University opracowali niewielki sensor, który po umieszczeniu go na zębie, mógłby monitorować spożycie cukru, soli czy alkoholu przez użytkownika. Pomysł ciekawy, ale czy praktyczny?

Gadżety ubieralne, które pomagają użytkownikom dbać o zdrowie, kojarzą się przede wszystkim z urządzeniami noszonymi na nadgarstkach. Inżynierowie z Tufts University mają jednak nieco inny cel i też nieco inną musieli wybrać lokalizację. Wymyślili, że specjalne czujniki moglibyśmy nosić ...na zębach.

Wynalazek ma pomagać w dbaniu o zdrowie, ale nie przez liczenie kroków czy spalonych kalorii, lecz monitorowanie nawyków żywieniowych i ogólnie tego, co jemy i w jakich ilościach. To coś jak miniaturowy dietetyk, który bez przerwy siedzi w naszych ustach.

Opracowany przez inżynierów czujnik o wymiarach 2x2 mm jest w stanie gromadzić informacje o spożyciu cukru, soli czy alkoholu, a następnie przekazywać je do aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie czy też tablecie. Niewielkie biosensory wychwytujące skład pokarmu na podstawie śliny zostały umieszczone między warstwami złota.

Rozwiązanie to ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim u osób z problemami żywieniowymi, stanowiąc dla nich cenną pomoc, a dla lekarzy – źródło informacji o nawykach. Jakie jest wasze zdanie na ten temat – czy to ma szansę się przyjąć?

Źródło: Digital Trends. Foto: Tufts University

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Finear
  3
  jeżeli będzie niewidoczny i nie będzie przeszkadzał to całkiem fajny pomysł

  zamiast wrzucać co jem do appki ręcznie samo się zaktualizuje
  zwłaszcza przydatne dla osób na konkretnych dietach
  • avatar
   sebmania
   3
   Sprawdzanie czy alkoholik spożywał alkohol w czasie rzeczywistym :d
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Już widzę te SMS-y od rodziców:

    "Miałeś sobie kupić coś zdrowego a zajadasz chipsy - szlaban na Majncrafta cały dzień".

    "Nieeeeeeeeeeeeeeeeeee".