Serwery plików NAS

Serwer o pojemności 90 TB cały w drewnie

przeczytasz w 3 min.

Każdy dysk w końcu zapełni się danymi, nawet taki jak 3-terabajtowy produkt WD, i na ekranie zobaczymy  niepokojący komunikat o braku pamięci. Można jednak starać się odsunąć tę chwilę, budując dysk tak pojemny jak tylko się da.

 Warto przeczytać:
 

Pomysł ten spróbował zrealizować pewien Rosjanin (niestety pozostał anonimowy). Do budowy domowego serwera NAS o pojemności 90 TB użył 64 dyski połączone w macierz typu RAID 5. Wśród nich znalazły się głównie energooszczędne 2 TB dyski WD Caviar Green.  Do zasilania konstrukcji wymagany jest zasilacz o mocy 1400 W. Warto zaznaczyć, że teraz w sprzedaży dostępne są już nośniki o pojemności 3 TB, dzięki którym rosyjski „budowniczy” mógłby zaoszczędzić trochę miejsca i energii, lub stworzyć pojemniejszą macierz.


Tak duża liczba dysków oczywiście wydziela dużo ciepła. Aby je schłodzić, wykorzystano 40 dużych (prawdopodobnie 120 lub 140 mm) wentylatorów. Umieszczono je po 20 na spodzie i na szczycie obudowy ze sklejki, która przypomina kuchenną szafkę. Dzięki temu temperatura dysków podczas pracy utrzymuje się na przyzwoitym poziomie, nie przekraczając 35 stopni Celsjusza. Do zbudowania jednostki udostępnianiającej dane wykorzystano także dwie płyty główne (i zbudowany na ich bazie komputer) oraz kilka kontrolerów. Niemały problem sprawiło podłączenie zasilania dysków - konieczne okazały się kilkumetrowe zmodyfikowane przewody.
 


Tak pojemny domowy serwer wykorzystywany jest przez właściciela do przechowywania obrazów dysków i płyt DVD z kilku lat. Twórca przyznaje, że po 2,5 roku pracy tylko kilka dysków uległo uszkodzeniu, ale dane nie zostały utracone - sytuację ratuje macierz RAID 5. Dodatkowo przyznaje, że konstrukcja nie jest zbyt głośna, gdyż zastosowane w niej wentylatory są zasilane napięciem 9 V - obracają się z prędkością mniejszą niż 1200 obrotów na minutę.
 

 

Ile kosztowała ta konstrukcja? Według konstruktora, znacznie mniej niż w przypadku profesjonalnych rozwiązań, choć i tak niemało - w Polsce zakup samych dysków naraziłby nas na wydatek niebagatelnej kwoty około 23000 złotych (przy założeniu cen sklepowych). Domowy serwer jest także stosunkowo cichy - kto był w serwerowni ten wie o co chodzi.
  

Źródło: nordichardware.com, basanovich.livejournal.com
 

Polecamy artykuły:  
PlayStation Move - poznaj magiczną różdżkę Sony
Test 16 coolerów - który schłodzi najlepiej?
Premiera: więcej rdzeni i megaherców od AMD

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Ja kiedyś myślałem założyć sobie serwer w domu. Tylko Ceny oczywiście zaporowe. 3TB by mi spokojnie wystarczyły. Owszem Nie pogardził bym Raid 1 lub Raid 5
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Było już na gadzetomani.....
   Na zdjęciach niewidać jak spięte są w kontrolery z dyskami, ciekawe ile ich jest i jak wygląda plątanina kabli... bo na zdjęciach jedynie zasilania są podpięte do dysków.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Na Joemonsterze było wcześniej :PP
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     na onecie to było i nie 90TB tylko 70 TB na głownym stronie onetu !
     • avatar
      Damian_jo
      0
      Skitrał sprawę ... ja bym wykorzystał RAID 0 :D i jaki SSD by mi podskoczył?
      Ale koleś ma pomysł-niezły pomysł :)
      • avatar
       DiamentoKWZ
       0
       To już druga wiadomość o pomysłowości Rosjan. Może to był admin-stolarz? Metalowy rack wpadał mu w wibracje to zbił sobie ze sklejki hehe.
       • avatar
        hideo
        0
        dałem link do tego Rosjanina w piątek jako komentarz do arta kart Radeon 68xx :) czyżby regist88 przeczytał mój post i dał jako newsa? ;]
        • avatar
         Patrick.
         0
         To jest dopiero król wiatru : )
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          No to teraz odzew polaków prosimy. Ten zbiór wiatraków... coś pięknego.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Kto wie, może to dopiero Faza projektu wykonania wstępnego. Wykonanie spisze sie. To przejdzie do produkcji z metali lekkich.

           Zastanawiał się ktoś, jak by coś się sfajczyło i do zapłonu by doszło - chciałbym zobaczyć jego minę.
           • avatar
            wildthink
            0
            Chyba "zatokę piratów" na tym postawił ;-)
            • avatar
             gambiter
             0
             fajny bajer