Smartfony

5G rozładowuje baterię? Te dane mówią wszystko

przeczytasz w 1 min.

Technologia 5G staje się coraz popularniejsza. Daje użytkownikom nowe możliwości, ale jednocześnie jest kolejnym czynnikiem wpływającym na zużycie baterii.

Ookla kojarzy się przede wszystkim z narzędziem Speedtest pozwalającym mierzyć prędkość internetu, ale systematycznie pochyla się też nad innymi kwestiami. Ostatnie pomiary zostały poświęcone wspomnianej technologii 5G oraz jej wpływie na zużycie baterii telefonu. Punktem odniesienia były te same urządzenia z korzystanie z sieci 4G LTE.

5G vs 4G LTE - zużycie baterii

Fakt, że korzystanie z 5G przyśpiesza wyczerpywanie się baterii smartfona nie powinien nikogo zaskakiwać. Testy przeprowadzone przez Ookla pokazują jednak, że różnice względem starszej technologii są znaczące.

W zależności od modelu telefonu oraz procesora, przesiadka na 5G to od 6 p.p. do nawet 11 p.p. szybsze spadki poziomu naładowania akumulatora.

5G bateria test

Dobre wyniki nowego procesora Qualcomm

Szybki rzut oka na zaprezentowane zestawienie może napawać optymizmem w kontekście weryfikacji zapewnień składanych przez producentów procesorów mobilnych. W zdecydowanej większości przypadków sprawdziła się tu bowiem reguła, że nowszy chip oznacza mniejsze zużycie energii.

Przed szereg wysuwa się najnowszy układ opracowany przez firmę Qualcomm - Snapdragon 8 Gen 2 dedykowany topowym smartfonom z systemem Android. W jego przypadku porównując 5G z 4G LTE różnica sięgnęła 6 p.p. Dla porównania przy procesorze Snapdragon 8 Gen 1 dochodziła do 9 p.p. W ogólnym rozrachunku to właśnie Snapdragon 8 Gen 2 wypadł najlepiej podczas testów Ookla. Jak widać na powyższym wykresie, uwzględnione zostały tu także topowe układy innych firm spoglądających w kierunku Androida.

Metodologia badania zakładała rozpoczęcie dnia z bateriami na poziomie 100 proc. naładowania i porównaniu ich stanów wieczorem. Niestety nie sprecyzowano, jakie czynności były wykonywane na sprawdzanych urządzeniach.

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Preston2009
  1
  I tak jest o wiele gorzej w porównaniu z 3G które t-mobile i orange wyłączają. Mój smartfon wariuje przy słabym zasięgu LTE i przełącza na wyłączone 3G. Zasięg LTE jest tak słaby, że widząc nadajnik w pomieszczeniu należy podejść do okna, aby porozmawiać bez przerywania. Alternatywa to Vo-Wifi z o wiele większą szansą na podsłuch bo nie wierzę w dobre szyfrowanie.
  • avatar
   Avantu
   1
   Pytanie dlaczego tak jest? Producenci modemów faktycznie nie ogarniają 5G czy o co chodzi? No i pytanie o jakim 5G mówimy bo 5G można podzielić na dopakowane LTE i faktycznie coś nowego na wyższych częstotliwościach. Może to też kwestia że LTE ma lepsze pokrycie, lepszy zasięg to i mniej mocy potrzebuje? W teorii mam wrażenie że 5G powinno uzyskiwać co najmniej nie gorsze wyniki niż LTE, ale w praktyce jak widać jest inaczej.
   • avatar
    digitmaster
    1
    "Technologia 5G staje się coraz popularniejsza."

    błąd wynikający z totalnej nieznajomości tematu. Nie ma jeszcze technologii 5G. Jest tylko częstotliwość za którą nie idzie nic ponad to że teoretyczne prędkości i liczba pasm będzie większa. W Polsce technologia dla zwykłego Kowalskiego będzie dostępna może za 5 lat, ponieważ wiąże się z wymianą BTS-ów i poważnymi pracami na samej infrastrukturze, która dzisiaj w zasadzie nie istnieje. Podstawową zmianą którą wprowadza 5G to rezygnacja ze standardu SS7 i to stanowi trzon tej technologii.
    • avatar
     bullseye
     0
     Mam telefon z 5G ale wlaczone 4G… co mi daje to 5G ? Szybciej FB sie zaladuje ?
     • avatar
      isteata
      -3
      Głosujący w ankiecie chyba mylą telefonię komórkową 5 Generacji (w skrócie: 5G) z WiFi 5Ghz ;-).