Ciekawostki

Smart Home – dom bardziej bezpieczny

artykuł sponsorowany, przeczytasz w 3 min.

Smart Home to dom w pełni zautomatyzowany, w którym możemy sterować różnymi funkcjami i urządzeniami – bez względu na to, gdzie się znajdujemy. Dzięki tego rodzaju nowoczesnej technologii nie tylko rośnie komfort mieszkańców, ale także bezpieczeństwo domu.

Smart Home, czyli „Inteligentny Dom”, to termin, który zdobywa w ostatnich latach dużą popularność na całym świecie – nieustannie bowiem rośnie zainteresowanie tego rodzaju rozwiązaniami. Firma analityczna Zion Market Research szacuje, że do roku 2022 wartość globalnego rynku Smart Home wzrośnie do poziomu 53,4 mld dolarów z obecnych 24,1 mld dolarów. Liderem takich rozwiązań są Stany Zjednoczone, ale kraje Unii Europejskiej nadrabiają zaległości i są tuż za Amerykanami. Badanie Konsumenckie 2017, przeprowadzone na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej, dowodzi, że z pojęciem Smart Home spotkało się 35,5% Polaków. Jako największą zaletę „Inteligentnego Domu” wskazuje się zwiększenie komfortu życia (43,6%). W dalszej kolejności Smart Home kojarzy się ze wzrostem poziomu bezpieczeństwa domu. Nic dziwnego, że rośnie liczba renomowanych dostawców rozwiązań Smart Home, którzy kładą coraz większy nacisk na kwestie bezpieczeństwa Inteligentnego Domu – należy do nich polska firma FIBARO.

Czym jest Inteligentny Dom?

Zanim sprawdzimy, w jaki sposób systemy „Inteligentnego Domu” mogą zwiększyć bezpieczeństwo domu i domowników, warto krótko wyjaśnić, czym tak naprawdę jest Smart Home. Idea w pełni zautomatyzowanego domu narodziła się w głowach wynalazców i projektantów już w połowie XX wieku, jednak dopiero gwałtowny rozwój nowoczesnych technologii, elektroniki, komputerów, informatyki i Internetu pozwolił wcielić te idee w życie. Smart Home to tak naprawdę system złożony z wielu inteligentnych urządzeń, które potrafią się komunikować między sobą i są podłączone do wspólnego systemu umożliwiającego zarządzanie różnymi funkcjami domu. Obecnie, dzięki aplikacjom mobilnym można sterować tymi funkcjami i urządzeniami z poziomu smartfonu – bez względu na to, gdzie znajduje się użytkownik – i monitorować zdalnie to, co dzieje się w domu. Dziś Smart Home opiera się na systemach bezprzewodowych, które umożliwiają przekształcenie każdej przestrzeni w inteligentną. Do tego takie systemy można zwykle rozbudowywać o dodatkowe urządzenia i funkcje, co pozwala dostosowywać rozwiązania Smart do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Warto podkreślić, że Smart Home może także uczyć się zachowań i przyzwyczajeń domowników, a potem się do nich dostosowywać. Rozwiązania Inteligentnego Domu mogą dotyczyć różnych systemów – od sterowania ogrzewaniem, oświetleniem, klimatyzacją po urządzenia zwiększające bezpieczeństwo.

Jak Smart Home zwiększa bezpieczeństwo domu?

Kwestia poprawy bezpieczeństwa domu i domowników jest w przypadku Smart Home bardzo istotna. Badania dowodzą, że dla Europejczyków „Inteligentny Dom” to przede wszystkim dom bezpieczny. Dla 45% z nich głównym powodem zakupu urządzeń Smart Home jest chęć zwiększenia bezpieczeństwa domu. W przytoczonym już wyżej raporcie Urzędu Komunikacji Elektronicznej można przeczytać, że 18,5% respondentów jest przekonanych, iż dzięki rozwiązaniom Smart Home spada możliwość kradzieży i włamań. Już dziś 9,6% osób korzystających z systemów Inteligentnego Domu ma zamontowany inteligentny monitoring.

Przykładem takiego inteligentnego videodomofonu jest FIBARO Intercom, który pozwala domownikom zapomnieć o kluczach. Dzięki temu mają pod stałą kontrolą to, co dzieje się w domu, bez względu na to, gdzie znajdują się w danym momencie. W przypadku zagrożenia (np. wtargnięcia intruza) wzbudzany jest alarm. Często kluczową rolę w takich systemach pełnią inteligentne kamery i bezprzewodowe czujniki ruchu, światła oraz temperatury. Przykładem jest tu FIBARO Motion Sensor. Jednak rozwiązania Smart Home nie tylko skutecznie przeciwdziałają włamaniom, ale także ostrzegają przed pożarami. Wykorzystywane są do tego m.in. czujniki dymu takie jak FIBARO Smoke Sensor reagujące na dym i wysoką temperaturę, generując alarm świetlny, dźwiękowy; przesyłają też informację na smartfon lub tablet, w którym jest zainstalowana aplikacja do sterowania systemem smart home.

Takie czujniki współpracują również z systemami odpowiedzialnymi za wentylację, które w przypadku pożaru także są uruchamiane. To oczywiście nie wszystkie rozwiązania, które zwiększają bezpieczeństwo domu i domowników. Bardzo popularne jest na przykład zabezpieczenie przed zalaniem. Specjalne czujniki takie jak FIBARO Flood Sensor umieszczane są na podłodze, reagując na zalanie nie tylko alarmem, ale także przekazaniem informacji do systemu, który po integracji z zaworem wody automatycznie odcina jej dopływ i minimalizuje w ten sposób ewentualne szkody.

Smart Home to rozwiązania, które mają sprawić, że w domu będzie mieszkało się bardziej komfortowo, ale również bezpieczniej. Nowoczesne systemy skutecznie chronią mieszkańców i ich dobytek nie tylko przed włamaniami i kradzieżami, ale również przed innego rodzaju zagrożeniami (np. pożar, zalanie). Inteligentny dom ma również jeszcze jedną ważną zaletę. Jest to możliwość generowania oszczędności na takich polach, jak ogrzewanie czy zużycie energii elektrycznej. Ważne jednak, aby przed zakupem zastanowić się, czy wybrany przez nas system będzie kompatybilny z innymi sprzętami RTV i AGD w naszym domu. System FIBARO jest systemem otwartym i zintegrowanym z wieloma urządzeniami takich firm jak Google, Apple, Amazon, Samsung czy Yamaha.

 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!