Akcesoria

Smartfon w roli wykrywacza min

przeczytasz w 1 min.

Aplikacja na nowoczesne telefony pozwala połączyć pracę standardowego wykrywacza z graficznym przedstawieniem wykrytych obiektów.

Warto przeczytać:
Ślimak przetworzy pismo Braille'a na mowę
Nawigacja 3D jak w filmie SF

Według UNICEF na świecie wciąż pozostaje ponad 110 milionów nieodkrytych min. Największe straty ponoszą kraje takie jak Afganistan, Angola i Kambodża. Tam, gdzie konflikty się zakończyły, wciąż trzeba wysyłać specjalistów, którzy wykrywają zakopane ładunki.

Saperzy za pomocą specjalnych urządzeń odszukują zagrzebane niebezpieczne pozostałości. Dzięki sygnałowi dźwiękowemu co wprawniejsi w zawodzie są w stanie wyobrazić sobie kształt obiektu, a co za tym idzie - potencjalne zagrożenie. Wciąż jest to jednak trudna sztuka i nowo zaprojektowany system może być wielce przydatny.

PETALS, bo tak nazywa się projekt, został opracowany przez Krzysztofa Gajosa i Lahiru Jayatilaka, studentów Harvardu. Działa w ten sposób, że przetwarza dźwiękowy sygnał wejściowy w graficzny obraz tego, co znajduje się pod ziemią. Całość zostaje wyświetlana na ekranie smartfona. Co prawda nie jest to samodzielne urządzenie, bo wciąż wymaga wykrywacza min, jednak w parze z nimoferuje niezaprzeczalne udogodnienie.


Skuteczność aplikacji jest już udowodniona. Nowicjusze, którzy nie mają jeszcze wyrobionego słuchu zanotowali 80% poprawy skuteczności w wykrywaniu min. Także weterani nie muszą rezygnować z dotychczasowych metod, bo PETALS nie zmienia ich pracy, a tylko ją usprawnia.

Przyjemnie jest dowiadywać się, że nowoczesne technologie dążą do pomocy ludziom, tym bardziej jeśli systemów nie tworzą wielkie korporacje, a studenci. Pokazują nam przez to, że nie trzeba wielkiego zaplecza finansowego i biznesowego, żeby stworzyć coś pożytecznego

Źródło: Popsci
 

Polecamy artykuły: 
 
Tablet czy netbook - co jest lepsze?AMD Phenom II X4 980 Black Edition - cztery rdzenie w dobrej cenieEFI vs BIOS - najważniejsze różnice

 

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Gajos? To ten od Janusza?
  • avatar
   wormadam
   0
   Jayatilaka syn tego sławnego aktora ze Sri Lanki ?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    gadzet splodzony na sile, po 5s kazdy odczepi tego smartfona i bedzie szukal bez niego...