Bezpieczeństwo

W jaki sposób malware może zrobić użytek z Twojego smartfona

przeczytasz w 1 min.

Wiele osób twierdzi, że smartfony są jednymi z ich najbezpieczniejszych gadżetów. Niestety niekoniecznie jest to prawda.

smartfon malware

Wiele osób twierdzi, że smartfony są jednymi z ich najbezpieczniejszych gadżetów. Niestety niekoniecznie jest to prawda. Od sierpnia 2010 roku, kiedy to wykryte zostało pierwsze złośliwe oprogramowanie na platformę Android, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań bezpieczeństwa firma Sophos zidentyfikowała już ponad 300 rodzin malware. Ekosystem ten stale ewoluuje, a twórcy oprogramowania są coraz „sprytniejsi”, przez co łamanie systemów bezpieczeństwa stanowi coraz mniejszy problem. 

Świetnym przykładem tego, jak bardzo wyrafinowany może być sposób unikania przez złośliwe oprogramowanie systemów bezpieczeństwa, jest Ginmaster. Wykryty pod koniec 2011 roku trojan przybierał postać pozornie legalnych aplikacji, które nieświadomi użytkownicy instalowali bez żadnych obaw. Wdzierające się do rdzenia systemu oprogramowanie z miesiąca na miesiąc zbierało coraz większe żniwo, jako że jego producenci rozwinęli je do postaci, które przez użytkownika było niemal niewykrywalne.

Nasze smartfony z Androidem mogą też być wykorzystywane do rozsyłania spamu i atakowania na masową skalę innych użytkowników. Botnety, bo o nich mowa, dotychczas były domeną komputerów osobistych, to jednak zmienia się i coraz częściej wykorzystywane są w tym celu urządzenia mobilne. Wykryta w Chinach sieć Andr/GGSmart może na przykład przejąć kontrolę nad smartfonem i wysyłać bez wiedzy użytkownika wiadomości SMS Premium.

W czerwcu bieżącego roku firma Sophos wykryła pierwszy ransomware na system Android. Ten rodzaj ataku polega na zaszyfrowaniu ważnych dokumentów użytkownika i żądaniu płatności za dostęp do nich. Android Defender to fałszywa aplikacja udająca antywirusa, która za przywrócenie dostępu do urządzenia żądała od użytkownika 99 dolarów. 

Firma Sophos opublikowała także infografikę, pokazującą jak cennym żniwem dla cyberprzestęcpów są nasze smartfony.

Sophos zagrożenia smartfon android

Źródło: Sophos, BGR

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  michal0120
  7
  chyba trzeba kupic nokie 1600 i nie bedzie problemu
  • avatar
   BumCykCyk
   0
   Ja mam 6070 i nima problemu a i moge sobie na hali pograć jak są przedstawienia w technikum xd
   • avatar
    static
    0
    Ja od 10 lat używam Nokii 6100 i nie narzekam. Zero zmartwień o ten cały shitware :)