Smartfony

Za kilka lat odłożysz smartfona - twierdzi prezes Nokii

przeczytasz w 1 min.

Czy w ciągu najbliższych dziesięciu lat porzucimy smartfony na rzecz innych urządzeń? Takiego właśnie zdania jest Pekka Lundmark, prezes firmy Nokia.

6G do 2030 roku – tak to widzi Nokia

Choć 5G dopiero nabiera tempa, prezes Nokii twierdzi, że do 2030 roku ogólnodostępna będzie sieć 6G. To niejedyna odważna wizja, jaką Pekka Lundmark podzielił się światem na Światowym Forum Ekonomicznym. 

Według Lundmarka technologia 6G sprawi, że świat cyfrowy zrówna się ze światem fizycznym. Rozwiązania takie jak metawersum, a więc przenoszące życie to sfery wirtualnej, będą czymś zupełnie normalnym, podobnie jak wszczepiane w ciała czipy. Nad tego typu technologią pracuje między innymi Neuralink Elona Muska

Zamiast smartfonów – gadżety i wszczepione czipy

Prezes Nokii uważa, że drastycznie wzrośnie popularność gadżetów ubieralnych: nie tylko smartwatchów i opasek, ale też zestawów VR i AR (czyli gogli i okularów do rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej). W odstawkę pójść mają natomiast… smartfony. 

„[Jeszcze przed nadejściem 6G] smartfony, jakie znamy dzisiaj, nie będą najpopularniejszym interfejsem. Wiele z funkcji [jakie dziś oferują] będzie wbudowanych bezpośrednio w nasze ciała” – powiedział Lundmark. 

A jakie jest twoje zdanie? Czy również uważasz, że porzucimy smartfony na rzecz innych urządzeń w przeciągu najbliższej dekady?

Źródło: Mashable, CNBC, GizChina, The Indian Express

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  youkai20
  26
  Nie mylą się, poniekąd. Faktycznie odłożyłem smartfona, tyle że kilka lat temu. Smartfona Nokii.
  • avatar
   bruner
   17
   Powiedzial gość którego firma przespała całą smartfonowa rewolucje :D a moze oni juz wtedy czekali na te chipy :D
   • avatar
    Naruto1
    6
    Tak mi przez głowę przeleciała scena z Monty Pythona jak panowie przyszli po wątrobę, tylko inaczej:
    - Dzień dobry, my w sprawie aktualizacji zabezpieczeń osobistego interfejsu komunikacyjnego
    - Aaaaa... ttto nie można zdalnie?
    - Nie, trzeba osobiście. Stefan, przytrzymaj pana.
    • avatar
     nevermind
     4
     Ja też odkładam smartphone'a jak najczęściej ale cieszę się światem realnym. Już nawet poniżej godziny go używam dziennie. Wystarczy mi w zupełności 8h przed komputerem w pracy.
     • avatar
      Much_
      2
      To się stanie ale nie tak szybko jak szefuncio myśli
      • avatar
       Teodor
       2
       Wobec nadchodzącego kryzysu energetycznego może zupełnie inaczej, a jeszcze może się tak zdarzyć, że telefonów mieć nie będziemy ze względu na wojny.

       Oczywiście, to luźna teza, aczkolwiek nie będzie tak, jak się wizjonerom wydaje. Staliśmy się niewolnikiem telefonu, który jest potrzebny do wszystkiego. Zaczną się tworzyć grupy osób, które będą od nich stronić. Posiadanie telefonu stanie się passe. Cały rynek od tego nie upadnie, powstaną jakieś nowe pomysły.
       Ja na to patrzę w kontekście ochrony środowiska, a tu niestety jest coraz gorzej. Zmiany klimatyczne są faktem, a to niestety zamieni nam smartfony w karabiny maszynowe.
       Taka nieciekawa wizja, ale jak się przyglądam, na całym świecie się kotłuje. Dezinformacja ma taką skalę, że ciężko się przed tym obronić. Moje luźne wizje, spowodowane tym, co ludzie wyprawiają. Przeniesie produkcji do Azji, jest niewybaczalnym błędem...
       • avatar
        _Ciekawski_
        1
        "Wiele z funkcji będzie wbudowanych bezpośrednio w nasze ciała – powiedział Lundmark. "
        Oby jednak nie :-/
        • avatar
         asnex
         1
         No czuj się prezesie. Nie każdy ma karę na smartfona.
         • avatar
          wolak
          1
          BlaBlaBla jak narzazie wszczepienie chipu Neuralink małpom wiąże się z 90% śmiertelnością, a i tak potrafią tylko poruszać kursorem, lub niby grać w PONG-a. Prace trwają już nad tą technologią 3 lata, i co ?? i okazuje się że takie wyniki można uzyskać nie wszczepiając chipa tylko odczytując i oddziaływając na fale mózgowe odpowiednim polem magnetycznym, co też pozwala poruszać kursorem osobom niepełnosprawnym.
          • avatar
           KENJI512
           -1
           I tak, i nie.
           Kto zna świat VR, szczególnie na "zachodnich" / międzynarodowych grupach społecznościowych, ten wie, jak bardzo ludzie są tym "zajarani".

           W VR można już wejść mając ok. $350, w Polsce ok. 1700PLN. Póki u nas to już spory wydatek, to 350 nie jest straszną kwotą i przeciętny Smith już próbuje tego wijara.

           Do 2030 wątpliwe, ale do 2040, jak najbardziej możliwe, że ludzie zaczną odkładać telefony na bok, a główna komunikacja (a nawet randki) będzie się odbywać w VR.
           • avatar
            Warmonger
            -1
            Obawiam się, że płynnie przejdziemy do cywilizacji opartej na sztucznej inteligencji, dla której to ludzie stanowią gadżet tudzież urządzenia peryferyjne.
            • avatar
             Veritatis
             -1
             A Kopernik była kobietą ha ha.
             • avatar
              kimutepes
              -1
              Nigdy w życiu !!!
              • avatar
               RedFox01
               -2
               Jak ma ochotę się czipować, to nie widzę problemu i przeszkód w tym.
               Nie mam zamiaru stać się jeszcze większym "niewolnikiem", wystarczy mi że i tak wiedza wszystko o mnie i gdzie jestem dzięki smartfonie i przy smartfonie pozostane.
               Czyli przepowiednie Wiaczesława Kraszennikowa małego profety ziszcza się...
               • avatar
                oreonoreon
                -7
                Gdzie są te chore umysłowo ultraprawicowe trolle jojczące że czipowanie to już na pewno to te ich enwuo i znaki apokalipsy i inne tego typu śmieszne duperele :)