Technologie i Firma

SMS-y Premium - czas się z nimi rozprawić

przeczytasz w 1 min.

Ministerstwo Cyfryzacji proponuje zmianę prawa w taki sposób, by abonent mógł się w pełni uchronić przed SMS-owymi oszustwami.

SMS-y Premium to jedno z najchętniej wykorzystywanych narzędzi przez oszustów. Wystarczy zachęcić nieświadomego użytkownika do wysłania wiadomości i już pieniądze lecą na konto. Walkę z tym postanowiło podjąć Ministerstwo Cyfryzacji.

Ministerstwo Cyfryzacji vs SMS-y Premium

Resort, na którego czele stoi Anna Streżyńska, ma kilka pomysłów na to, jak zmniejszyć problem wyłudzeń za pomocą SMS-ów Premium. Jednym z nich jest danie abonentom prawa do (nieodpłatnego) ustalenia limitu środków na usługi premium w danym okresie rozliczeniowym. Domyślnie będzie to 35 złotych miesięcznie, ale klient ma mieć możliwość zmiany tej kwoty, w tym zmniejszenie jej do poziomu „0”, co będzie oznaczało stuprocentową ochronę.

To nie wszystko. Kolejnym pomysłem Ministerstwa Cyfryzacji jest wprowadzanie zasady „podwójnej zgody”. Polega ona na tym, że użytkownik, który będzie chciał skorzystać z usługi o podwyższonej opłacie, będzie musiał dodatkowo potwierdzić swoją wolę operatorowi. Oczywiście takie potwierdzenie (lub jego brak) będzie miało miejsce przed obciążeniem abonenta opłatami.

Problem z SMS-ami Premium

Rozwiązanie to – SMS-y Premium – powstało po to, by abonenci mogli na przykład opłacać abonament na usługi dodatkowe lub korzystać z różnego rodzaju serwisów. Szybko jednak stało się ono narzędziem oszustów. Wiadomości w stylu „wygrałeś samochód, wyślij TAK na numer [taki i taki], a nagroda będzie twoja” do dziś są rozsyłane z ogromną częstotliwością, a nieświadomi zagrożenia użytkownicy dają się na nie nabrać.

Problem jest realny i aż dziw bierze, że do tej pory nic z nim nie zrobiono. Pozostaje żywić nadzieję, że pomysły Ministerstwa Cyfryzacji faktycznie wejdą w życie.

Źródło: Bankier. Foto: StockSnap/Pixabay (CC0)

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tomecek
  9
  Niech się wreszcie rozprawią z telemarketingiem, gdzie dzwonią do ciebie w sprawie garnków i odkurzaczy, a na pytanie skąd mają mój numer mówią "wylosowaliśmy". Z tym syfem się nie da walczyć, bo za każdym razem dzwonią z innego numeru.
  • avatar
   sebmania
   4
   Zawsze mam takie dziwne wrażenie że politycy wpadają na takie pomysły tylko jeśli oni lub ktoś z rodziny ma taki problem.
   • avatar
    Aloyz
    3
    Blokada wszelkich usług premium to pierwsza rzecz jaką robię po podpisaniu umowy (druga to pozbycie się wszelkich dodatkowych płatnych usług). Działa to bezbłędnie w każdej sieci (jak do tej pory sprawdzone w Play, Plusie i Tmobile).
    Inną sprawą jest to, że nie wszyscy mogą o tym wiedzieć. Szczególnie mam tutaj na myśli ludzi w wieku 60+ i ich przed hochsztaplerami niestety chronić trzeba.

    Myślę, że dobrym pomysłem byłoby aby tego typu usługi były domyślnie wyłączone i to użytkownik miałby decydować czy je włączyć, a nie odwrotnie.
    • avatar
     PITUCH1
     1
     Od góry lecąc:
     - żadnej gwarancji nie ma, wyobraźcie sobie sytuacje nagle ktoś z waszych znajomych zmienia numer na premium, dzwonisz do zioma czy ziomalki po 15 zeta za minute , tak tak tak taka opcja jest !!!
     - to samo z sms'ami
     - "Myślę, że dobrym pomysłem byłoby aby tego typu usługi były domyślnie wyłączone i to użytkownik miałby decydować czy je włączyć, a nie odwrotnie." tak kiedyś było !!!!!!!!!!!!
     - dalej , teraz o operatorach, oni z tego żyją, tu nie ma się co oszukiwać ....

     Ja jestem za :
     1. dzwonisz nr PREMIUM, powinna być informacja "dzwonisz na numer premium, koszt taki i taki jeśli się zgadzasz wciśnij 987654321 : (dla tych po używkach"")
     2. podobnie z sms. potwierdź odsyłając 123456789 ""
     3. j/w odgórnie powinno być zablokowane !

     PS. kolejna sytuacja, zwaracajcie uwagę :
     odeślij sms XXXX za 2.44, coś ta, wygrasz. ale w sms już nie ma info ze wykupujesz subskrypcję !!!
     • avatar
      musslik
      -5
      a to tak ciężko sobie wyłączyć sms premium u operatora?
      Przecież nikt z tym problemu nie robi...
      • avatar
       darioz
       -5
       Tusek i kopaczka tego nie potrafili zrobić! Kolejny dowód na to że za rządów PO państwo istniało teoretycznie! Ja nawet powiem więcej Polska za PO zniknęła z mapy świata na 8 lat!!!
       Oby ci zdrajcy Polski i Polaków już nigdy nie wrócili do władzy!!!
       • avatar
        Q'bot
        -16
        Ehh... Po co traktować obywateli jak stano nieświadomych baranów? Kto chce wyśle, a kto nie wie czym to grozi straci parę złotych z karty i przekona się na własnej skórze...