Soczewka kontaktowa z wyświetlaczem LCD

przeczytasz w 1 min.

Zastosowanie w medycynie i IT

Sferyczny wyświetlacz LCD dla soczewek kontaktowych

Nowe rozwiązanie to nie tylko nadzieja dla osób, które mają problem ze wzrokiem. Stwarza także ciekawe perspektywy dla osób, które z soczewek kontaktowych korzystają w innych celach niż tylko medyczne. Ekran LCD zintegrowany z soczewką, która przesłania całe pole widzenia naszych oczu, jest znacznie wygodniejszy niż jakiekolwiek okulary oferujące rzeczywistość rozszerzoną.

Wyświetlacz LCD o sferycznym kształcie opracowany został przez pracowników holenderskiego uniwersytetu Ghent. To jak podkreślają konstruktorzy pierwszy krok ku w wyświetlaczom o wysokiej rozdzielczości. Nowa technologia w przeciwieństwie do dotychczas stosowanych wyświetlaczy bazujących na LEDach (o rozdzielczości rzędu kilku pikseli), może być zastosowana do wyświetlania obrazu na całej powierzchni soczewki kontaktowej.

Podstawowym celem, który trzeba było osiągnąć, aby opracować sferyczny ekran LCD, było stworzenie odpowiednio cienkiej warstwy substratu, na której umieszczono bardzo cienkie warstwy aktywne. Praca z bardzo cienkimi warstwami polimerów, wymagała także dużej precyzji przy kształtowaniu powierzchni soczewki. Jak widać, cel, może jeszcze nie ostateczny, udało się osiągnąć.

Prototypowy panel wyświetla na razie kilka symboli, w tym znak dolara. Jednak już teraz można wyobrazić sobie jakie perspektywy stwarza technologia. Piksele na wyświetlaczu mogą być dowolnie ułożone, mogą mieć także dowolne rozmiary.

Dzięki temu możliwe jest opracowanie soczewki z jednym pikselem, która będzie działała jak okulary przeciwsłoneczne. Wystarczy zmienić tylko przezroczystość piksela. Można też tak rozmieścić piksele by odpowiednio kontrolować dopływ światła do uszkodzonej tęczówki oka.

Rzeczywistość rozszerzona z wysokiej rozdzielczości panelem LCD umieszczonym na powierzchni oka to oczywiście najbardziej przemawiające do naszej wyobraźni zastosowanie.

Źródło: Ghent University

Nominacje w Plebiscycie Produkt Roku 2012

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  Zadziwiające co ta dzisiejsza technologia potrafi wykonać. Od jedna lub trzy dekady, a takie soczewki będą dostępne dla każdego, a to tylko jedno z takich gadżetów. :D
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Wyobraźcie sobie takie soczewki wszczepione w ludzkie oko które m.in. pozwoliłyby wyeliminować wadę wzroku, albo co lepsze, w najbliższej przyszłości, zamontować tam urządzenia z zastosowaniami militarnymi typu noktowizor czy urządzenia termowizyjne :D normalnie T-800 :D:D
   • avatar
    irondick
    2
    Jeszcze tylko parametr trwałości i długości użytkowania bez zdejmowania trzeba poprawić. Taki ekran odizoluje oko od dostępu tlenu i problem może być spory.
    • avatar
     kurzi5
     2
     Dollars! Dollars everywhere!
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Dolar?
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Jak to jest zasilane? ma się ciągnąć taśma z połączeniami od oka?
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Już widzę zgapy nowej generacji stosowane przez uczniów teraz nauczyciele będą się musieli patrzeć w oczy zamiast pod ławkę
        • avatar
         Jozio
         -1
         Nonono matura 2013 może pójść dobrze jak ta technologia się rozwinie i dodadzą wi-fi :D albo łączność bluetooth pod fona i jazda xd ( taki science fiction :) )
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Technologia a właściwie jej postęp zacznie nas ludzi zmieniać w pół maszyny ;P
          • avatar
           Tomek Wilczyński
           0
           Ciekaaaawa nowinka... Takie coś może, i najpewniej zrewolucjonizuje cały świat....
           • avatar
            kombajn
            0
            No i twórcy SF znowu zostali w tyle za naukowcami. W nowej Pamięci absolutnej był telefon wbudowany w rękę z ekranem wyświetlanym na dowolnej szklanej powierzchni, a tu mamy pierwszy krok do telefonu w soczewce kontaktowej.
            • avatar
             Sakret
             0
             fajna nowinka tym bardziej ze korzystam z soczewek a na codzien nosze okulary.
             • avatar
              tanakov
              0
              no i to jest coś... po co komu jakieś google ;)
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Jest jedno ale, ludzkie oko nie jest w stanie skupić się na obiekcie który znajduje się tak blisko, na dzień dzisiejszy żadnych informacji z takiej soczewki nie odczytamy, ale jak najbardziej zostaje zastosowanie medyczne :)
               • avatar
                KaYteck
                0
                Ta miejscowość to Gent.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Tak dokładnie. Jednak wątpię, aby w najbliższym roku, czy nawet latach ta technologia była ogólnie dostępna. Na początku ceny na pewno będą odrażające. Zawsze są jakieś wady ale są też i plusy! :)

                 Przecież taki wynalazek byłby ogromnym skokiem w technologii. Jedyne pytanie, jakie to ma mieć zasilanie?;)
                 Ale przecież przy tak szybko rozwijającej się technice prawie wszystko jest możliwe. Sam będąc uczniem technikum informatycznego nie nadążam za wszystkimi nowinkami ze świata komputerów.. To wszystko dzieje się zbyt szybko.
                 • avatar
                  maroo
                  0
                  Niestety - jako że noszę soczewki kontaktowe, a noszę już 8 lat - widzę jak daleka jeszcze droga tego wynalazku. Po pierwsze soczewka musi przepuszczać powietrze i być elastyczna. Nie wyobrażam sobie noszenia sztywnej soczewki. Patrząc na zaprezentowaną - na razie to jest prototyp i to tyko wizualny, napewno nie działający jak docelowe. O ile coś wyświetla o tyle nie jest to montowalne na oko - za gruba, za sztywna no i wymaga zewnętrznych źródeł energii i sygnału. O ile jak powyżej wspomniałem - zasilanie może być indukcyjne lub też bezpośrednio z oka, o tyle miękkość i przepuszczalność powietrza oraz niewielka grubość są zdecydowanie dalekim i trudnym krokiem. Dojść do tego prezentowanego prototypu zapewne było wielokrotnie łatwiej niż pokonać dalszą drogę. Stawiam jak 0,123 do 100
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   a na raka nic nie maja ?
                   • avatar
                    Gothar
                    0
                    Soczewka zasilana jest elektrostatycznym naładowaniem ciała, a na raka jest lekarstwo tylko wielkie koncerny farmaceutyczne nie udostępniają go bo na dzień dzisiejszy zarabiają miliardy przy skuteczności leczenia wynoszącej 30%