Internet

Oto parszywa dwunastka najbardziej spamujących krajów świata

przeczytasz w 2 min.

Niekwestionowanym liderem są Stany Zjednoczone. W rankingu nie zabrakło jednak kilku niespodzianek. Jak wypadła Polska?

SPAM skrzynka

Laboratorium Sophos opublikowało nowy raport zawierający zestawienie najbardziej spamujących państw na świecie (w drugim kwartale bieżącego roku). I choć lider od wielu miesięcy pozostaje ten sam, dalej układ sił zmienił się zdecydowanie. Czy my, Polacy, mamy powody do wstydu?

Na pierwszym miejscu, dystrybuując niemal 1/4 całego światowego spamu, znalazły się niezmiennie Stany Zjednoczone. Później długo, długo nic. Już drugie miejsce przynosi jednak zaskoczenie – srebro przypadło bowiem Francji, która dopiero na początku tego roku „wskoczyła” do rankingu. Na najniższym stopniu podium stanęły natomiast – co jest już znacznie mniejszą niespodzianką – Chiny.

W „parszywej dwunastce”, jak ranking zwykło nazywać laboratorium Sophos, znajdziemy ogólnie rzecz biorąc głównie kraje europejskie i Azjatyckie Tygrysy. Pełen ranking najbardziej spamujących państw możecie zobaczyć poniżej:

Sophos spam ranking atak

Drugi sporządzony ranking pokazuje ilość spamu przypadającego na jednego mieszkańca danego kraju. Tutaj niespodziewanym „liderem” okazała się Bułgaria. Po raz pierwszy od ponad 18 miesięcy wyższość kogo innego uznać musiała Białoruś, która teraz zajęła drugą pozycję. Zaskoczeniem może być też trzecie miejsce Szwajcarii, która do tej pory w zestawieniach nie figurowała.

Ciekawostką może być też fakt, że choć Stany Zjednoczone najwięcej spamują, to do tej pory Amerykanie otrzymywali go tak mało, że kraj nie pojawiał się w rankingach. Tym razem – po raz pierwszy od roku – choć zamyka stawkę, to jednak trafił na listę. Największą niespodzianką jest natomiast po raz kolejny Francja – z 27. miejsca (w pierwszym kwartale 2014 roku)  „awansowała” na 5.

Sophos spam stosunek

Jak pewnie zauważyliście – w żadnym zestawieniu nie pojawiła się Polska. Fakt ten zdecydowanie może cieszyć. Tym bardziej, że jeszcze w 2013 roku zajmowaliśmy miejsce w pierwszej dziesiątce. Tym razem znaleźliśmy się na 18. miejscu w rankingu generacji światowego spamu, a uwzględniając liczbę ludności – na miejscu 38.

Źródło: Sophos, ITP

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sone1
  6
  zapraszamy na forumowego "Shoutbox'a" :]
  • avatar
   Q'bot
   6
   Może powinniśmy wprowadzić sankcje karne na hamburgerów za spamowanie środowiska?
   • avatar
    Hakuren
    4
    Hmm troszkę ten ranking źle odczytywany.

    Żadne to zaskoczenie, że USA dominują. W końcu ich infrastruktura jest najwieksza na świecie. Poza tym, to nie ranking największych spamerów per se tylko krajów pośredników, pracujących jako 'stacje przekaźnikowe' dla szmelcu rozsyłanego w sieci.

    Dlaczego na liście "przekazywaczy" nie ma np. krajów afrykańskich, Filipin, Brazylii itp? Odpowiedź jest banalna. Infrstruktura jest tam w powijakach i mimo, że wymienione 3 przykłady sa potentatami spamu potrzebują one własnie takich "stacji przekaźnikowych" w innych krajach. Jakieś 6 miechów wstecz może troche więcej jakiś cwaniaczków na Barbadosie aresztowano. Wysyłali miliony wiadomości do USA czy Chin a później to już z górki - samo się powielało przez głupotę użytkowników czy też systemy-zombie.

    Najważniesza, podstawowa rzecz, którą trzeba wiedzieć o największych spamerach jest taka, że oni "pracują" w krajach gdzie władza jest totalnie skorumpowana i ma to gdzieś lub w rajach podatkowych - ciężko do rajów zaliczyć np. maoistowską Francję gdzie opodatkowane jest wszytsko - nie ważne czy się rusza czy nie.
    • avatar
     ostry098
     1
     Może to tylko moje wrażenie ale to nie znaczy że u nas mniej spamują tylko, że gdzie indziej znaczne bardziej to wzrosło, a że do nas wszystko zawsze dociera później to jeszcze wrócimy do rankingu :)
     • avatar
      stalkerpl
      0
      skoro z kraju wyjechało z 5mln ludzi z czego ok 3mln na stałe to i w rankingu spadlismy
      • avatar
       mazmazik
       0
       aż dziwne ze nie ma UK ;p