HDD

Spada zainteresowanie dyskami HDD - w tym roku sprzedaż dysków dla PC spadnie o 50%

przeczytasz w 1 min.

Firma Nidec, odpowiadająca za produkcję silników dla dysków talerzowych, opublikowała raport sprzedaży HDD na najbliższe lata. Prognozy wskazują na słabnące zainteresowanie w segmencie profesjonalnym, elektroniki użytkowej i komputerów PC.

Przez ostatnie miesiące obserwujemy znaczny spadek cen SSD, co przekłada się na wzrost zainteresowania takimi nośnikami. Ma to również wpływ na branżę dysków HDD, gdzie producenci notują coraz mniejsze zainteresowanie. W przyszłym roku sprzedaż dysków dla komputerów ma spaść prawie o 50%.

Trudno znaleźć miarodajne raporty o kondycji branży dysków twardych. Ostatnio ciekawe dane na ten temat ujawniła firma Nidec - japoński producent silników, który odpowiada za produkcję około 85% napędów montowanych w HDD. Można zatem przyjąć, że prezentowane informacje oddają realny obraz tego rynku.

Sprzedaż silników dla dysków HDD

Od 2014 roku obserwujemy wyraźny spadek zainteresowania dyskami twardymi – niegdyś rocznie sprzedawano nawet 564 miliony takich nośników, podczas gdy w ubiegłym roku było to zaledwie 376 milionów. Nidec w swoim ostatnim raporcie finansowym zdecydował się nawet zrewidować prognozy sprzedaży na 2019 i 2020 rok odpowiednio do 309 i 290 milionów sztuk.

Największy spadek można zaobserwować w segmencie komputerów PC, gdzie coraz więcej użytkowników przesiada się na nośniki SSD. Dodatkowo prognozy wskazują na słabnącą sprzedaż w segmencie profesjonalnym i elektronice użytkowej (niewątpliwie ma na to wpływ również rynek konsol do gier, gdzie ostatnio nawet w PlayStation 5 zapowiedziano wprowadzenie SSD).

Są jednak zastosowania, gdzie „twardziele” nadal radzą sobie całkiem nieźle – są to dyski zewnętrzne oraz centra danych (tutaj producent nawet spodziewa się wzrostu sprzedaży). W drugim przypadku HDD wyróżniają się większym zagęszczeniem danych oraz niższym współczynnikiem (Total Cost of Ownership - całkowitego kosztu posiadania).

Udziały firmy Nidec na rynku dysków hDD

Co przyniosą kolejne lata? Można podejrzewać, że pozycja nośników SSD będzie rosnąć, szczególnie w segmencie konsumenckim. A Wy już wymieniliście "twardziela" na SSD w swoim komputerze?

Źródło: Nidec

Komentarze

51
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  lenoxxx
  8
  Naturalna kolej rzeczy. Ceny SSD lecą w dół. Już od 5 lat nie posiadam żadnego HDD w swojej budzie. Dla osób potrzebujących dużo przestrzeni dyskowej HDD chyba dalej jest najlepszą opcją.
  • avatar
   scoobydoo19911
   1
   barracuda pro 4tb siedzi obok kingstona kc1000 240gb. A w głowie rodzi się pomysł na Barrcude pro 14tb albo nawet 16 :D
   • avatar
    jungle1804
    1
    Nie w polszczy. Cena tak spada że 1tb ssd kosztuje 500 zl a 1 tb hdd kosztuje 170 zł.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Pod koniec kwietnia złożyłem sobie nowego pieca,w budzie nie siedzi żaden twardziel tylko ssd 2tb i 500gb ale na początku roku kupiłem dwa zewnętrzne hadeki Seagate backup plus hub 8TB i 10TB i mi styka na 3 lata.

     • avatar
      preczzcenzuro
      0
      No bo jeśli ktoś chociaż raz postawił system na SSD, albo zainstalował jakąś grę na SSD, to nie wróci do HDD z własnej woli, po prostu niebo a ziemia, HDD jedynie ma sens w serwerach, bazach danych itp gdzie po prostu bezpieczeństwo danych jest bardzo ważne.
      • avatar
       jungle1804
       0
       Chyba mówisz o m2 a do tego trzeba mieć nowszą płyte. Zwykły ssd 2 tb to cena rzędu 1000 zł lub więcej np. Na allegro
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Zawistny taborecie nie ogarniasz w swojej mózgownicy że nikt się niczym nie chwalił tylko była to zwykła rozmowa dwóch komentujących zawsze musisz swojego kulfona wsadzić tam gdzie nie jesteś mile widziany i sypać swoje prostackie wypłuczyny.
        Ameryki nie odkryłeś skoro sam napisałem w komentarzu że to moje nowe konto założone po kupnie nowego pieca myślałesz że przyswirujesz czy jak.
        Mam ochotę puścić bąka jak cie czytam ale najpierw zwymiotuje.
        Nawet więcej nie będe ci odpisywał na te debilizmy.
        • avatar
         stach122
         -1
         Ja jeszcze w tym roku składam nowego PC i biore HDD 2TB i może nawet dopłace i do tego dorzuce SSD 1TB
         • avatar
          Juan Sanchez Villa-Lobos Ramir
          -2
          .          • avatar
           kitamo
           -5
           A jeszcze niedawno wszyscy narzekali że ceny SSD i pamieci RAM tylko beda szly do góry :)

           Ceny SSD sa na tyle przystępne ze faktycznie zainteresowanie rosnie.
           Fakt kazdy narzeka ze nie MLC tylko TLC itp. Ale przy obecnych cenach dyskow rodzaj kosci pamieci zaczyna byc bez znaczenia
           • avatar
            CESARZ987655
            0
            Spadek zainteresowania zapewne przełoży się na spadek cen dysków.
            Muszę w najbliższym czasie kupić parę Terra na dane,a im taniej tym lepiej.
            • avatar
             xfire25
             0
             HDD od czasu usb 3 i wraz ze spadkiem cen SSD będą służyć jedynie za nośniki zewnętrzne.