Karty graficzne

To nie koniec problemów z kartami GeForce RTX 4090. Sprzęt znowu się pali

przeczytasz w 1 min.

Myśleliście, że to koniec problemów ze spalonymi kartami graficznymi GeForce RTX 4090? Nic bardziej mylnego! Jeden z użytkowników informuje o usterce rok po użytkowaniu sprzętu.

Problemy z kartami GeForce RTX 4090 odbiły się szerokim echem w branżowych mediach i mocno nadszarpnęły wizerunek producenta. Nvidia sugerowała, że spalone karty GeForce RTX 4090 to wina użytkowników i niedokładnego podłączania wtyczki 12VHPWR. Prawda mogła być inna, bo w międzyczasie do kart wprowadzono nowe, ulepszone złącze zasilania 12V-2×6

Wprowadzenie nowego złącza zasilania wcale nie oznacza końca problemów, bo stare konstrukcje nadal mogą doświadczać awarii. 

Dalszy ciąg problemów z kartami GeForce RTX 4090 

Użytkownik Byogore z serwisu Reddit informuje o problemach ze starymi wersjami kart – w tym przypadku chodzi o model ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4090 OC, który kosztuje około 9 tys. zł.

ASUS GeForce RTX 4090 - spalone złącze zasilania

Sprawa jest o tyle ciekawa, że karta początkowo działała bez zarzutów, a złącze zasilania stopiło się dopiero po roku użytkowania sprzętu. Niewykluczone, że podobne przypadki mogą pojawić się także w przypadku innych modeli ze starszą wtyczką 12VHPWR (problem na pewno nie będzie dotyczyć wszystkich kart, ale ryzyko awarii wydaje się większe niż pierwotnie podejrzewano). 

Może to dobry moment na akcję wymiany starych kart z felerną wtyczką 12VHPWR na ulepszone wersje z nową wtyczką zasilania 12V-2×6? Dajcie znać co myślicie o sprawie i jak postąpilibyście na miejscu producentów. 

Źródło: Reddit

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  FunkyKoval
  20
  Czemu oni się upierają na te mikro-piny we wtyczkach, majace przenosić ciężkie ampery ?
  Niech sie rozejrzą i może wzorują na producentach serwerów, tam jak coś przenosi duże proądy to ma formę nie pinu tylko czerokiej blaszki, taki pin tylko szeroki, z drugiej strony mozńa do tego zaimplementować w gniazdku szerokie blaszki stykowe.
  W ogóle co oni za standardy robią, 1 x 6, 2 x 6, 1 x 8 itp.
  Nie wytarczyłoby jedno gniazdo szersze z szerokimi pinami na +12V itp ?
  Najlepiej niech wszystkiez zasilające są w formie szerokich elektrod (blaszek).
  • avatar
   owatanka
   7
   Ale sami przyznacie ze smieszne jest jedno, wtyczka zasilajaca wpieta do zasilacza ma 3 grube piny a wielkoscia przypomina 16 pin do gpu i zasila caly komputer a nie tylko karte graficzna i jeszcze nie bylo przypadku spalenia lub nadtopienia tego styku ale nie trzeba bylo przekombinowac...
   • avatar
    KMN123
    5
    Każde mechaniczne złącze po jakimś czasie śniedzieje pogarszając jakość styku (minimalny bo minimalny ale wrost rezystancji takiego złącza). Jeżeli karta działa na maksymalnych obciążeniach, to siłą rzeczy coraz więcej ciepła wydziela sie na taklm złączu, aż w końcu może to doprowadzić do topienia się plastikowych osłon złącz i poluzowanie całego złacza. Z inżynierskiego punktu widzenia złącze zasilania zostało zaprojektowane ze zbyt małym zapasem przepływającego prądu. Jeżeli nie chcecie być ofiarą spalonego złacza, to nie przekraczajcie limitu amperażu na liniach 12V zasilających kartę (nie podkręcajcie kart). A jeżeli już, to undervolting może pomóc: wzrost wydajności przy obniżonym napięciu chipu GPU, a tym samym mniejszym maksymalnym prądem zasilania.
    • avatar
     Felipesku
     5
     Ja bym to uznał za wadę konstrukcyjna... Producent powinien uwzględnić gwarancję, konsument nie jest winien temu, że tak zaprojektowano złącza.
     • avatar
      Error 404
      1
      Słyszał ktoś żeby ta wtyczka topiła się w RTXie 3090 Ti który defakto ciągnie tyle samo prądu co RTX 4090?
      • avatar
       fastmarek129
       -1
       Inżynierowie NVIDII zawalili sprawę, ciekawe jak wybrną z tego problemu przy rodzinie RTX 50...
       • avatar
        pimpalak
        -15
        POOOOLSKAAAA BIAŁO CZERWONI POOOLSKAAAA BIALOCZERWOJI!!
        KTO DZIS WYGRA MECZ? POLSKA KTO POLSKA KTOOOO? POLSKA POLSKA POLSKA DO BOJU DO BOJU DO BOJUU DO BOJU!!!!

        Chcemy 6:0 wszyscy przed telewizor dzisiaj o 20:45!!!!!
        • avatar
         Lostarien
         0
         Dlatego wolałem nie ryzykować i wziął RTX 4070 Palit Jetstream z 8 pionową wtyczką wydajnościowo jest całkiem dobrze na ultra z modem na tekstury 4k w cp2077 Phantom Liberty w 1440p z dlss na jakość średnio 100 fps czego chcieć więcej.
         • avatar
          Diuran
          0
          Na reddicie każdego dnia iluś tam osobom palą się wtyczki.
          • avatar
           BombaX
           0
           Gwarancja na 11 miesięcy załatwi problem
           • avatar
            biuro74
            0
            Nie ma innej rady - trzeba obwołać Dzień Spalonej Wtyczki RTX-a. Na jaki dzień ?
            • avatar
             Neb1s
             0
             To jest jeden z powodów dla którego zatrzymałem się na TUF OC 4070 z 8 pin, beta testy nowego standardu niech robią inni, a prawda jest taka że nie musieli go wprowadzać 3x 8 pin też by dało radę, no ale mieli parcie, co zrobisz jak nić nie zrobisz.

             Witaj!

             Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
             Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

             Połącz konto już teraz.

             Zaloguj przez 1Login