Internet

Spam najpopularniejszym prezentem na Święta

przeczytasz w 2 min.

Nowy raport firmy Symantec wskazuje na wielokrotny wzrost (aż o  80 proc.) wykorzystania portali społecznościowych do rozpowszechniania stron phishingowych, mających na celu wyłudzenie poufnych danych.

W raporcie przygotowanym przez firmę Symantec podkreślone zostało intensywniejsze wykorzystanie narzędzi phishingowych, generujących automatycznie nowe strony internetowe - w październiku takich witryn było aż o 41 proc. więcej niż we wrześniu br. W Internecie dostępnych jest też coraz więcej niebezpiecznych stron WWW napisanych w języku innym niż angielski (wzrost o 10 proc.).

 Warto przeczytać:
 

„Wyniki naszego raportu pokazują po raz kolejny, że cyberprzestępczość już od dawna nie jest zagadnieniem teoretycznym" - mówi Maciej Iwanicki, ekspert z polskiego oddziału firmy Symantec. „Z  realnymi zagrożeniami w postaci wyłudzenia danych dostępowych, np. do systemu bankowego lub poczty elektronicznej, możemy spotkać się podczas codziennego korzystania z Internetu. Tym bardziej, że cyberprzestępcy zmieniają front - wysyłają mniej spamu, inwestując więcej czasu i  środków w wyspecjalizowane narzędzia phishingowe” - dodaje Maciej Iwanicki.

Październik był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek liczby spamu. Tematem niechcianych wiadomości staje się coraz częściej szeroko pojęta rozrywka (6 proc. wzrost). Maile te wysyłane są z popularnej domeny .com (53,7 proc.) lub rosyjskiej .ru (31,9 proc. w październiku, 23,2 proc. we wrześniu 2010 r.). Są one stosunkowo lekkie, w  zdecydowanej większości ważą od 2 do 10 kilobajtów (ponad 83 proc.), co pozwala na ich szybką i skuteczną dystrybucję.

Specjaliści firmy Symantec odnotowali również zainteresowanie spamerów tematyką zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Prognozuje się, że w najbliższych tygodniach sfera ta będzie bardzo popularna, jeśli chodzi o niechciane wiadomości. Należy więc być szczególnie ostrożnym, korzystając z atrakcyjnych ofert zakupów w Internecie lub z  niespotykanych do tej pory rabatów, otrzymywanych pocztą elektroniczną.

Poniższe tabele przedstawiają czołówkę krajów pod względem pochodzenia wiadomości spam oraz lokalizacji hostów, służących atakom typu phishing.

Pochodzenie wiadomości typu spam

Kraj
Proc. wysłanych niechcianych wiadomości
Zmiana miesięczna
(w por. z IX 2010 r.)
Stany Zjednoczone
27 proc.
+ 4 pkt. proc.
Holandia
6 proc.
+ 1 pkt proc.
Indie
6 proc.
bez zmian
Rosja
5 proc.
+ 2 pkt. proc.
Brazylia
4 proc.
- 1 proc.
Wielka Brytania
4 proc.
Bez zmian

Lokalizacja hostów do ataków typu phishing

Kraj
Proc. wszystkich hostów  phishingowych
Zmiana miesięczna
(w por. z IX 2010 r.)
Stany Zjednoczone
50 proc.
- 1 pkt proc.
Kanada
12 proc.
+ 1 pkt proc.
Niemcy
7 proc.
- 1 pkt. proc.
Korea Południowa
3 proc.
bez zmian
Rosja
3 proc.
+ 1 pkt proc.

Raport „State of Spam and Phishing” jest przygotowywany co miesiąc przez ekspertów firmy Symantec i  pokazuje trendy w obszarze dystrybucji wiadomości typu spam oraz wyłudzeń poufnych informacji przez ataki typu phishing. Jego pełna wersja zamieszczana jest pod adresem http://symantec.com/spam.

Źródło: Symantec

Polecamy artykuły:  
Fotogaleria: obudowa jakiej jeszcze nie było
TOP-10: Monitory
GeForce GTX 580 - najszybsza w rodzinie

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  QszaQ
  0
  Najlepsze jest to zdjęcie "Świątecznej Viagry" ;]
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Jak ktoś ma pocztę na Onecie, bądź nie daj Boże na o2, albo na WP, to spam będzie w większości dostawanych wiadomości. Najgorsze, co robi np. WP, to dodawanie reklam do wysyłanych wiadomości - kiedyś była to reklama porno... Ciągle się dziwię, jak można mieć adres w takich serwisach. Z tych normalnych dostawców poczty, to polecam GMaila - 1 wiadomość ze spamem zdarza się raz na miesiąc.
   • avatar
    adbacz
    0
    Mnie tam spam nie przeszkadza, ważne bym miał poczte dostępną za każdym razem gdzie wejdę i przez co wejdę. A ktualnie mam na Onecie i fakt, jakieś 80% wiadomości to różnego rodzaju spam i reklamy, ale nie ważne gdzie jestem. Wchodzę sobie na pocztę z fona i mogę wysłać i odebrać więc mi to wystarcza. A spam? Jak tylko zobacze to zaraz zaznaczam i do kosza.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     ja tam nie narzekam na spam.. moze to dlatego ze mam nortona..? Co prawda fakt ze dostaje na koncie z wp troche rsmieciowych majli, ale wiadomo, ze to reklama i ze z tego wp zyje.. Nie cieszy mnie to, ale tez nie dziwi.. na czym musza zarabiac ;(