Procesory

Klienci coraz częściej wybierają procesory AMD, ale rynek komputerów nadal woli Intela

przeczytasz w 1 min.

Statystyki sprzedaży pokazują, że klienci detaliczni coraz częściej sięgają po modele AMD. Ogólne udziały na rynku komputerów stacjonarnych nie są jednak aż tak optymistyczne dla "czerwonych".

Firma Intel nadal boryka się z niewystarczającą podażą swoich procesorów, co wpływa na problemy z dostępnością i wysokie ceny jednostek. Jak to przekłada się na zainteresowanie klientów?

Ciekawe dane na ten temat dostarczył jeden z użytkowników serwisu Reddit, który udostępnił statystyki sprzedaży sklepu Mindfactory.de (jest to jeden z większych dystrybutorów elektroniki za naszą zachodnią granicą). Już we wrześniu obserwowaliśmy wzrost zainteresowaniem układami AMD, ale w ubiegłym miesiącu ta tendencja się pogłębiła.

Mindfactory - sprzedaż procesorów Intel i AMD

Mindfactory - sprzedaż procesorów Intel i AMD

W październiku już 71% sprzedanych procesorów stanowiły układy AMD – największą popularnością cieszą się modele Ryzen 5 2600, Ryzen 7 2700X, Ryzen 5 2600X, Ryzen 5 2400G i Ryzen 3 2200G. Dla porównania jednostki Intela stanowiły tylko 29%, a klienci najczęściej sięgali po modele Core i7-8700K i Core i5-8600K. Niewielka sprzedaż procesorów Core 9. generacji może być spowodowana bardzo ograniczoną dostępnością układów.

Mindfactory - sprzedaż procesorów Intel i AMD

Nowością jest fakt, iż procesory AMD przyniosły dużo większy przychód względem modeli Intela (59 vs 41%). Dla porównania, w poprzednim miesiącu udział był dosyć zbliżony (52 vs 48%).

AMD vs Intel

Warto jednak pamiętać, że opublikowane dane dotyczą tylko jednego sklepu i nie przedstawiają statystyk producentów OEM/ODM. W rzeczywistości udziały „czerwonych" są dużo niższe. Przykładowo według badań analityków z Mercury Research, w segmencie procesorów do komputerów stacjonarnych (bez IoT) udział AMD w rynku wyniósł już tylko 13% (co stanowi wzrost o 0,8 i 2,1 punktu procentowego odpowiednio z kwartału na kwartał i porównując do tego samego kwartału rok temu).

Źródło: Reddit @ ingebor, Mercury Research

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Chong-li
  3
  Ja uważam że każdy kupuje to na co go stać lub to co lubi i do czego jest bardziej przyzwyczajony oraz ma większe zaufanie,nikt z nas nie jest gorszy czy lepszy ale za to każdy jest zadowolony ze swojego wyboru i tak ma być.
  • avatar
   kitamo
   3
   Pawle wyjaśnij, jak może dziwić Cię ograniczona sprzedaż układów intela skoro w tym samym zdaniu odpowiadasz sobie że ograniczona jest jego dostępność?
   • avatar
    chotnik2
    2
    U nas i5 9600k w cenie 2700X. Poszaleli.
    • avatar
     login1969
     2
     " Dziwi ograniczona sprzedaż procesorów Core 9. generacji, co może być spowodowane bardzo ograniczoną dostępnością układów."
     Zaraz zaraz...jak może dziwić ograniczona sprzedaż jakiegoś produktu jeżeli spowodowane jest to ograniczoną dostępnością?Ograniczona sprzedaż dziwiłaby wtedy,gdyby procesorów było na rynku pod dostatkiem,a tak to co w tym dziwnego?Jeżeli czegoś nie ma lub jest w małej ilości na rynku to nie może dziwić jego niska sprzedaż.
     Chyba powinno to wyglądać tak: "Ograniczona sprzedaż procesorów Core 9 generacji spowodowana jest ( a nie "może być') bardzo ograniczoną dostępnością układów.
     • avatar
      Sander Cohen
      2
      Poproszę jakies sensowne laptopy z CPU AMD. Grafika moze byc nV albo RX580. Wiem ze jest cos z poprzedniej generacji Ryzenow ale przydaloby się odświeżyc oferte bo RX580 to nadal świetna alternatywa dla gtx1060. A odswiezenie pozwoliloby troszke zbic zuzycie pradu przy pracy na baterii. Przy graniu i tak nie ma znaczenia bo potrzebne jest zasilanie z sieci.
      • avatar
       mutissj
       2
       Zestawy z OC ram:

       :::::::::::::::::::::::::
       płyta B450 ~ 450 zł
       Ryzen 5 2600 ~ 700 zł

       = 1150 zł

       :::::::::::::::::::::::::
       płyta Z370 ~ 580 zł
       Core i5-8400 ~ 1200 zł

       = 1780 zł


       i wszystko jasne
       • avatar
        Chiny_X
        1
        "Dziwi ograniczona sprzedaż procesorów Core 9. generacji"
        No to zrozumiałe, że dziwi Intela. Chyba na niezłym towarze jadą.
        Zdroworozsądkowego człowieka to dziwi, że ktoś w ogóle kupuje procesory za 200% ich wartości.
        • avatar
         Matrix1
         0
         To w końcu ludzie chcą procesorów intela czy amd?
         • avatar
          Matrix1
          0
          Ja kupiłem I7-8700 bez k za 1265 zł w marcu
          • avatar
           Matrix1
           0
           Mam 4.3 ghz na 6 rdzeniach. I mi to wystarczy
           • avatar
            Matrix1
            -1
            A teraz pytanie do tych co się orientują. Jaki obecnie jest najlepszy procesor do gier do 1400 zł?
            • avatar
             n4zgul
             -1
             Konsola :D
             • avatar
              Matrix1
              -10
              Osobiście wolę Intela procki
              • avatar
               NewUnnamedUser
               0
               Jaki procesor w tej chwili opłaca się najbardziej kupić, w cenie do 1200zł? Chodzi mi o kwestie wydajności w stosunku do ceny. Głównym zastosowaniem ma być oprogramowanie, tj wideo, muzyka, grafika, ale również miło byłoby gdyby procek nie leżał w kwestii gier.

               Myślałem nad AMD Ryzen 5 2600X, ale może jednak lepiej Intelowski, jakiś I3 lub I5?
               • avatar
                Makkk
                0
                Generalnie AMD zrobiło też coś dla fanów Intela - ten drugi musiał podnieść ilość rdzeni w swoich procesorach (8 generacja). Tym samym można kupić i3 8 gen (8100) o wydajności i5 7gen (7400) w nieco niższej cenie ;)
                Nie mogę się doczekać kiedy podobna sytuacja będzie mieć miejsce na rynku GPU. nVidia przesadza z cenami kart, jak apple w przypadku telefonów. AMD - czekam ;D
                • avatar
                 sabort
                 0
                 Fabryki zamawiają części z dużym wyprzedzeniem, a Intel musi im dostarczać pod groźbą kar. Producenci nie mają możliwości szybkiej zmiany Intel -> AMD, a Intel nie ma możliwości rzucenia więcej na detal. Proste.