Internet

Stephen Wolfram: .data - witryny dla komputerów, a nie dla ludzi

.data - witryny przeznaczone dla komputerów nie dla ludzi

Stephen Wolfram, twórca innowacyjnej wyszukiwarki Wolfram Alpha, postuluje aby odseparować elementy witryn, które służą gromadzeniu i przekazywaniu danych pomiędzy komputerami. Dla tych danych utworzone zostałyby witryny w domenie globalnej najwyższego poziomu .data.

Bazując na pomyśle Wolrfama utworzona witryna o nazwie benchmark.data zawierałaby jedynie surowe dane, które rozumiane byłyby przez komputery. Pojawia się tutaj jednak pewien problem, gdyż brak jednolitego systemu domen globalnych. Przykładowo benchmark.pl to czytany przez Was portal. Ale już witryna benchmark.com nie prowadzi do naszej strony, a do witryny firmy zajmującej się badaniami rynku IT. Pomijając jednak ten problem, Wolfram uważa, że jego pomysł to zarys idei sieci danych, w której surfowałyby jedynie komputery, a nie internauci.

Stephen Wolfram Alpha
Stephen Wolfram - twórca WolframAlpha

Dlaczego ten pomysł ma przynieść korzyści? Przecież dzięki narzędziom API (application programming interface) już obecnie możliwe jest korzystanie z danych na stronach. Odwiedzając witrynę benchmark.pl wasz komputer odpytuje serwer naszego serwisu w poszukiwaniu odpowiednich treści. Zdaniem Wolframa jest jednak jedno ale. Każde API jest odmienne, w związku z czym komputery muszą się nauczyć za każdym razem „rozmawiania” z obcym „kolegą” i wyciągania potrzebnych informacji. Zadanie przystosowania komputerów spada oczywiście na programistów.

Gdyby istniał jeden uniwersalny system udostępniania danych, a to ma zapewnić stosowanie domen .data, komunikacja pomiędzy komputerami i wyszukiwanie odpowiednich treści byłaby znacznie łatwiejsza. Na dodatek można odseparować warstwę danych, które nie są istotne dla internauty, a jedynie komunikujących się ze sobą komputerów.

Domain domena WWW HTTP

To o czym napisaliśmy powyżej to stanowisko Stephena Wolframa. Nie wszyscy z nim się zgadzają, a jako kontrargument wysuwane jest stwierdzenie, że to powielenie tego co już jest. A co Wy o tym sądzicie?
 

Więcej o internecie:

Źródło: stephenwolfram.com

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wizdar
  2
  Z reguły uporządkowanie i ujednolicenie jest dobre i pewnie ograniczyło by koszty po stronie programistów.

  Jedyna przeszkoda to opór ludzi "przywiązanych" do starych rozwiązań.
  • avatar
   sceri
   0
   Internet semantyczny coraz mocniej puka do drzwi.
   • avatar
    mgkiler
    0
    Przeciez ujednolicony protokol do komunikacji aplikacji z serwisami juz dawno istnieje:

    http://en.wikipedia.org/wiki/SOAP
    • avatar
     moorell
     0
     Dla mnie to za mało, sama domena nic nie da, a co więcej - spowoduje problemy logistyczne: chociażby w takim przypadku jak jest podany w artykule (benchmark.pl vs. benchmark.com).
     Aby komputer wiedział z jakimi danymi ma do czynienia muszą być one odpowiednio opisane - a tego domena nie załatwi.

     Samo użycie domeny .data nie rozwiązuje nawet problemu adresacji: i tak trzeba jakoś zdobyć adres danego zasobu, a w tym momencie czy to jest .data czy .eu to już obojętne...
     • avatar
      cyberant
      0
      może powstały by benchmark.pl.data oraz. benchmark.com.data ??? ale tak naprawdę pomysł dupny, lepiej dorobić jakiś plik w zwykłej domenie do pobrania w stylu "robots" zawierajacy odpowiednio przygotowane dane. Mniej wpisów w dnsach, mniej zabawy z konfiguracją serwerów id.. Mozna też w zwykłych domenach udostępnić inny port i uruchomić dodatkową usługę, nasłuchiwać mógłyby jakiś wątek serwera www , coś ala SSH..

      Rozwiązań może być mnóstwo. Ważne jednak które się użytkownikom spodoba.

      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Jeżeli ma być "tylko dla komputerów", to po co nazwa domenowa? O wiele szybciej (z punktu widzenia maszyny) było by operować adresem IP, wtedy mógłby być to katalog /data na serwerze i efekt imo ten sam.