Telewizory

Telewizory Samsung UHD w Polsce pierwszymi w Europie z aplikacją i wideo 4K

przeczytasz w 3 min.

Samsung wprowadził aplikację Strefa VOD UHD do telewizorów 4K pozwalająca oglądać filmy w rozdzielczości Ultra HD.

Strefa VOD UHD

Kupić czy nie kupić? W końcu telewizor4K kosztuje. A taki z zakrzywionym ekranem jeszcze dodatkowo. Ten dylemat wcale nie jest akademicki, gdyż branża 4K nabiera całkiem dużego rozpędu. W porównaniu z technologią 3D można nawet być pewnym, że osiągnie większy sukces i to dużo szybciej niż przewidywano. Samsung jako pionier technologii 4K postanowił uraczyć świeżo upieczonych posiadaczy telewizorów tej marki o rozdzielczości Ultra HD dostępem do aplikacji Strefa VOD UHD. To rozwinięcie już istniejącej platformy, która dostarcza już treści HD.

Strefa VOD UHD to efekt współpracy Samsunga, firmy INSYS, która odpowiada za część techniczną, Kino Świata, największego polskiego niezależnego dystrybutora filmowego i oczywiście Strefy VOD. Aplikacja Strefa VOD UHD „jest pionierskim rozwiązaniem w skali europejskiej - dostarcza ekskluzywne treści w rozdzielczości 4K na telewizory Samsung Smart TV UHD.” Jest to także próba odpowiedzi na pytanie, skąd czerpać treści 4K. Co prawda, obecna oferta nie jest bardzo rozbudowana, na razie jest to 12 filmów, do których latem dołączą jeszcze dwa, ale to wszystko na dobry początek. Jesienią pojawi się jeszcze jedna natywna produkcja 4K przygotowana specjalnie dla strefy VOD. Można powiedzieć, że w końcu polski klient został doceniony tak jak na to zasługuje.

Telewizor Samsung Smart TV UHD

Udostępnione filmy, jak się dowiedzieliśmy, były przygotowane na podstawie kopii 4K, a także kopii niższej rozdzielczości i skalowane. Jednak zawsze były to kopie filmowe w postaci plików DCP, czyli w najwyższej możliwej jakości. Wśród filmów znajdziemy między innymi: "Pod mocnym aniołem" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, "Biegnij chłopcze, biegnij" w reżyserii laureata Oscara, Pepe Danquarta, głośny norweski kryminał "Łowcy głów" czy "Inkarnacja" - horror z Julianne Moore w roli głównej. Dostępne będą one w ofercie do maja przyszłego roku, a "Pod mocnym aniołem" do końca sierpnia 2014.

Mieliśmy okazję zapoznać się już z tą aplikacją i możemy odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań.

Jak w praktyce wypada Strefa VOD UHD i jakie łącze jest wymagane w praktyce?

W specyfikacji Strefa VOD UHD wymaga stabilnego łącza o przepustowości 20 Mbps. Podczas pokazu dysponowaliśmy takim właśnie łączem, które miało 20 Mbps i ani bita więcej. W trakcie prawie dwugodzinnego seansu kilka razy ujrzeliśmy kręcące się kółko oznaczające zerwanie strumienia, jednak nigdy przerwa nie była dłuższa niż kilka sekund i nie wpływała znacznie na komfort oglądania filmu. Problemem była raczej stabilność niż przepustowość, bo w innych warunkach przy mniejszej przepustowości film wcale się nie zacinał. Można założyć, że stabilne 20 Mbps, albo nieco szybsze łącze z drobnym zapasem spokojnie wystarczy.

Reprezentacja Kino Świata, Strefy VOD i INSYS
Reprezentacja Kino Świata, Strefy VOD i INSYS

W jaki sposób są kompresowane filmy?

Film, który trwa około 2 godzin, to około 15 GB danych, co oznacza, że nie jest on dość solidnie skompresowany. Wypadkowa przepustowość strumienia to około 17 Mbps. By osiągnąć odpowiednio wysoką jakość, zastosowano kodek H.265, który wspierają telewizory Samsung, a także kontener MPEG-DASH. Teoretycznie pozwala on na adaptacyjne dostosowanie rozdzielczości, ale na razie, jak powiedział nam Piotr Czekała z INSYS, tryb 4K jest priorytetem. Film podzielony jest na około 2 sekundowe bloki dla obrazu i sporo mniejsze dla dźwięku, które buforowane są w pamięci telewizora. Dlatego charakterystycznym efektem niewydolności łącza internetowego jest zanik najpierw dźwięku.

Czy istnieje możliwość zapisu oglądanego filmu na pendrive?

O ile technicznie możliwość dostarczenia kontentu 4K na zewnętrznych nośnikach wchodzi w rachubę, to w przypadku produkcji 4K koszty uzyskania odpowiedniej licencji są wysokie, a same procedury zawiłe. Dlatego to co oferuje Strefa VOD UHD to czyste strumieniowane wideo.

Strefa VOD
Jeszcze tylko wybór filmu, zasłonięcie zasłon i mozna oglądać.

Czy stworzenie takiej aplikacji było dużym wyzwaniem? Co dalej?

Sama aplikacja nie powstawała długo, praktycznie tyle ile trwa nieleczony katar. Jej podstawą była już istniejąca platforma Strefa VOD, która w została zaadaptowana do cztery razy większej pojemności danych. Dzięki doświadczeniu INSYS, „lidera branży wideo w Polsce i twórcy platformy InsysPlay”, nie było to trudne.

Na zakończenie prezentacji padło żartoblie podsumowanie, że pod względem 4K w Polsce, Strefa VOD wyprzedziła Netflix. Życzymy sukcesów w przyszłości.

Źródło: Inf. własna

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Atak-Snajpera
  6
  17 Mbps to dużo za mało dla 3840x2160. h.265/HEVC według oficjalnych testów daje zysk około 25%-33% vs h.264/AVC. Na Blu-rayach mamy około 30 Mbps - 40 Mbps. Tutaj mamy 4 razy więcej pikseli do zakodowania i aż dwa razy mniejszy bitrate. Podsumowując: 4K MY ASS!!!
  • avatar
   AndreoKomp
   4
   Nie dajcie sobie kitów wciskać i naciągać na kasę! Do takiego materiału jaki oferuje VOD UHD wystarczy spokojnie rozdzielczość Full HD w telewizorze i ma jeszcze sporo zapasu do pokazania jeszcze lepszego obrazu. Bitrate materiału 4K powinien wynosić ok. 100 Mbps i to nadal będzie materiał mocno skompresowany. 17Mbps mają dobre ripy mkv krążące po internecie. Oczywiście jak włączycie sobie zwykłe VOD i VOD UHD to różnice zobaczycie, bo materiały VOD obok materiałów Full HD nawet nie powinny leżeć.
   • avatar
    Balrogos
    2
    Polska taka bogata x)
    • avatar
     AndreoKomp
     2
     PS. Ci panowie siedzący na kanapie kilka metrów od tak małego TV na pewno doświadczą dobrodziejstw materiałów UHD hahaha :D Dobrze, że istnieje internet i można w nim komentować takie bajki marketingowe.
     • avatar
      raffal81
      1
      4k to za pewne jakieś 150Mbps ;))
      • avatar
       tomoa
       1
       Nic nowego, te same dylematy i spekulacje były gdy wchodziła technologia Full HD, 4K będzie dobre gdy wyświetlimy to na ekranie OLED i w 50 kl/s, ponieważ wtedy ekran zachowa odpowiednią ostrość w czasie ruchu. Reszta to już biznes i nowa technologia: opłacalność produkcji, procesory przetwarzające, pojemność kart i dysków, szybka transmisja sygnału.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Niemalże w centrum Poznania, Netia od 4 lat nie może zaoferować szybszego internetu niż 17-18mbit, a tepsa zatrzymała się z rozwojem w latach 80tych i jedzie na tych samych miedzianych kablach klejonych woskiem które osiągają zawrotne 5-6mbit (w nocy).

        Jakie 4k w Polsce z czym do ludzi
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         O to już mamy H.265? Świetna wiadomość, że powoli zacznie to wchodzić.

         Fajna sprawa z 4K, ale pytanie brzmi skąd ja wezmę takie internety? Moja radiówka w nocy osiąga 16 Mbps a w dzień 8. Pozostaje mi oglądać w świetle księżyca do rana i to nie w pełnej płynności. No i ta kompresja. Czy faktycznie będzie to wyglądało znacznie lepiej od full HD przy tej samej kompresji?
         • avatar
          0
          Ad. Atak-Snajpera. Zgodzę się z Tobą i pewnie zgodziłby się twórca aplikacji :), że przydałoby się więcej. Ale na razie takie minimum zostało założone. Zresztą pamiętajmy, że bardzo dużo zależy od szczegółów sposobu kodowania, a ten wcale nie został nam zdradzony. To know-how, które nie jest do powszechnej informacji.

          Poza tym jeden film ładnie podda się kompresji inny mniej. Na przykład dla filmu z Blu-ray można pokusić się nawet o upchnięcie go w 3 GB przy bardzo przyzwoitej jakości (4Mbps) i. Dla większości nie do odrożnienia, chyba, że siedzą pół centymetra :) od ekranu. To oczywiście nie jest regułą, czasem zejście do 15 GB daje zauważalne straty. Filmy z cyfrówek są świetnym przykładem. Niektóre aparaty przy bitrate 20 Mbps dają gorsze wyniki niż inne przy dwa razy mniejszym.
          • avatar
           Franz
           0
           To nadal śmiechu warte - klikanaście tytułów.
           Ja nie oglądam telewizora tylko filmy i programy - chcę mieć wybór a nie oglądać coś w 4K bo nie ma nic innego.
           Realne upowszechnienie to nastąpi wtedy, gdy będę miał wybór setek, a nawet tysięcy filmów w 4K i to w bitrate dużo większym niż 20 Mbps .
           Na razie nie zmienię zdania - gdybym miał dziś kupić nowy telewizor i cena nie grałaby roli to i tak kupiłbym jakąś plazmę FullHD od Panasonica (jeszcze jest szansa na to).
           • avatar
            Martines
            0
            "Sama aplikacja nie powstawała długo, praktycznie tyle ile trwa nieleczony katar"
            ----
            Ktoś tu nie wie, że leczony katar trwa tyle samo? ;)

            "Na zakończenie prezentacji padło żartoblie podsumowanie, że pod względem 4K w Polsce, Strefa VOD wyprzedziła Netflix"
            -----
            To akurat mnie nie rozbawiło tylko zirytowało. VOD w Polsce to kpina.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Przy moim necie: rano uruchamiam VOD i wieczorem mogę rozpocząć oglądać film.