Ciekawostki

Stretch królem magazynów?

przeczytasz w 1 min.

Ma zaspokoić rosnący popyt na elastyczne rozwiązania dla branży logistycznej. Stretch to nowy robot firmy Boston Dynamics, który ma potencjał, by odmienić procesy w magazynach.

Oto Stretch - nowy robot Boston Dynamics

Stretch to robot, który dobrze czuje się z podnoszeniem, przenoszeniem i układaniem paczek. Ma potężne ramię zginające się w wielu osiach i głowicę zakończoną przyssawkami, a rozumienie otaczającej go rzeczywistości zapewnia ma układ zaawansowanych sensorów. 

W obecnej formie radzi sobie z pakunkami o wadze do 23 kilogramów – w ciągu godziny może ich przenieść 800, a akumulatory pozwalają mu wyrobić 8-godzinny dzień pracy bez przerwy na ładowanie. Stretch może również swobodnie przemieszczać się we wszystkich kierunkach i wrażenia nie robią na nim także ciasne przestrzenie.  

Stretch zastąpi magazynierów?

Wszystko to brzmi świetnie… dopóki w magazynie panują idealne warunki. Nie zawsze jednak tak jest, co może uniemożliwiać efektywne wdrażanie Stretcha. Pozostaje też pytanie o koszty jego zakupu i eksploatacji względem osiąganej efektywności. 

Stretch robot

Na pewno wciąż brakuje nam kilku odpowiedzi, by móc cokolwiek wyrokować, ale nawet jeśli nie z powodu tego konkretnego robota, to mimo wszystko magazynier bez wątpienia jest na liście zawodów, które w przyszłości znikną – właśnie z powodu mechanicznych zastępców. 

Czas sprawdzić, czy Stretch się sprawdzi

Aktualnie Boston Dynamics poszukuje klientów, którzy byliby zainteresowani pilotażowym wdrożeniem robota w swoich magazynach. Testy mają wykazać, czy Stretch zdaje egzamin i wskazać ewentualne pola do poprawek. 

Komercyjny debiut Stretcha jest natomiast planowany na rok 2022. 

Źródło: Boston Dynamics, The Verge, IEEE Spectrum, informacja własna

Czytaj dalej o robotach Boston Dynamics: 

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Snake73
  1
  Nie zastąpi magazyniera. Co najwyżej wspomoże pracę i to tylko w specyficznej sytuacji. Samo przenoszenie i układanie paczek/pudełek to za mało.
  • avatar
   kkastr
   1
   Paradoksalnie dużo zależy od polityki. Jeśli praca ludzka będzie droga to w pewnym momencie nawet drogie roboty się opłacą. Dalsze podnoszenie płac minimalnych, zadłużanie społeczeństw, wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego i tym podobne pomysły mogą tak sprawić. Bo nie jest wcale oczywiste, że taki robot, który będzie kosztował miliony zł, będzie wymagał nadzoru, ciągłego programowania, serwisu, jest w chwili obecnej sumarycznie tańszy niż kilku pracowników.
   • avatar
    OpusDei
    1
    Sytuacja jest rozwojowa, taka kolejna rewolucja przemysłowa. Roboty w b. dużej mierze zastąpią obecną pracę ludzką bo podmioty, które są zainteresowane rozwojem tej technologii są zdeterminowane ją wprowadzić. Do tego dochodzi wiele innych aspektów np. jak te z komentarza @kkastr. Wyobraźcie sobie jednak sytuację w której robotyka całkowicie zastąpiłaby ludzi w procesie wytwarzania, wówczas nastąpi opodatkowanie wykorzystania takich urządzeń.
    Wdrażane technologie się wspiera jak obecnie samoch. elektryczne a gdy już będą dominującym segmentem motoryzacji wsparcie zastąpi system opłat podatkowych ...Panta rhei.
    • avatar
     Konto usunięte
     -1
     Może nie zastąpi magazynierów jeszcze... ale to nastąpi prędzej czy później, tak samo jak dziś górnicy nie są już potrzebni, to samo czeka magazynierów, a potem najprawdopodobniej pracowników fabryk. Zostaną tylko osoby nadzorujące prace maszyn. Pytanie natomiast brzmi czy pracownicy będą czekać do ostatniej chwili i płakać czy jednak się zabezpieczą i zaczną się rozwijać w innym kierunku dla zabezpieczenia przyszłości. Na razie smutna prawda pokazuje że będzie to pierwsza opcja.
     • avatar
      Ahura
      0
      fajna rąsia
      • avatar
       Dariosex
       0
       Jak zastapia ludzi to jedno jest pewne. Na takie fabryki i magazyny trzeba bedzie nalozyc bardzo duze podatki i daniny ktore beda przeznaczone na zasilki socjalne i zapomogi dla bezrobotnych i biednych.
       Dlatego trzeba juz dzisiaj budowac nowy sprawiedliwy system spoleczny ktory zastapi calkowicie demokracje i kapitalizm, ktory bedzie oparty w 100% na socjalizmie, gdzie kazdy bedzie mial po rowno, bez wzgledu na to czy bedzie mial prace, jakie stanowisko bedzie pelnil i nie wazne czy dyrektor zarzadu czy pomocnik murarza czy pracy nie bedzie mial wcale.
       To jedyna droga i innej niema i my wszyscy jestesmy zobowiazani o walke o sprawiedlywy lepszy swiat przyszlosci aby jeszcze my w naszym pokoleniu zylo nam sie lepiej.