Płyty główne

SuperMicro C7Z390-PGW - pierwsza płyta główna z chipsetem Intel Z390

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

Producenci rzeczywiście pracują nad płytami głównymi z chipsetem Intel Z390. Jaki w takim razie jest sens obecnych modeli Z370?

Jakiś czas temu w sieci pojawiły się przecieki o kolejnych chipsetach Intela z serii 300 – pośród nich znalazł się również całkowicie nowy model Z390. Okazuje się, że układ rzeczywiście istnieje, a producenci w tajemnicy przygotowują oparte o niego płyty główne.

Skąd to wiemy? W bazie SiSoftware pojawiły się wpisy wydajności tajemniczego komputera, który został wyposażony w próbkę inżynieryjną 6-rdzeniowego/12-wątkowego procesora Intela oraz płytę główną SuperMicro C7Z390-PGW (bazującą właśnie na układzie Intel Z390). Szczegóły odnośnie płyty jeszcze nie są znane.

SuperMicro C7Z390-PGW

Jak wskazują wcześniejsze przecieki, Intel przymierza się do wprowadzenia 8-rdzeniowych/16-wątkowych procesorów Coffee Lake - do ich obsługi konieczne będą właśnie płyty główne z mostkiem Z390 (dopisek Z wskazuje na możliwość podkręcania układów z odblokowanym mnożnikiem). Oprócz tego możemy się spodziewać zintegrowania kontrolera USB 3.1 i Wi-Fi.

Intel - plany wydawnicze chipsetów

Jeżeli informacje się potwierdzą, sens obecnych płyt Z370 będzie stać pod dużym znakiem zapytania. W końcu kto będzie chciał kupować płytę niewspierającą nowych procesorów, skoro w drugiej połowie przyszłego roku mają pojawić się modele oferujące pełną funkcjonalność.

Źródło: SiSoftware

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kropak
  A czemu takie zdziwienie? Toż od dawna było wiadome, że będzie Z390, a kastrat Z370 to tylko przygrywka na pół roku. Jak ktoś nie myśli to niech wymienia płytę co pół roku :D
  5
 • avatar
  mutissj
  AMD się musi streszczać z Gen2 Ryzenów, bo Intel już idzie pełną parą
  2
 • avatar
  xchaotic
  Troche lipa ze strony Intela, ale tez ile mozna czekac.
  Poki co Z370 + CoffeeLake to najszybsza aktualnie dostepna platforma do gier i jakos na tym sie przemecze przez swieta.
  A ktos tam moze woli czekac na 8 rdzeniowce i 10 rdzeniowce, a wiekszosc gier i tak max 2-4 rdzenie obsluzy...
  1
 • avatar
  rahl_r
  8c/16t CPU będzie bezpośrednim rywalem Ryzenów 1700/1800, bo 8700 trochę nie daje im rady w niektórych wielowątkowych testach. I prawdopodobne będzie się zwał i9.
  Na moment premiery CoffeLake Intel nie miał przygotowanego żadnego cpu 8c. Dlatego późniejsza premiera z390.
  8c/16t cpu (będą chyba dwa) będą także wspierane przez z370.
  Przejechali się ci, którzy już kupili 8700 i liczyli na to że mają mocnego proca na kolejne 3-4 lata. Co zresztą było całkiem prawdopodobne patrząc na zachowania Intela z ostatnich 3-4 lat. Ale konkurencja (dzięki ci AMD) wymusiła skokowy postęp.
  1
 • avatar
  supervisor
  Chwila chwila, po tym jak zabili z270 po jednej generacji procków, teraz robią to samo z z370? Zrażą sobie tych trochę mniej zatwardziałych fanów.
 • avatar
  Kwarkon
  Jedna tylko uwaga, Z370 i Z390 należą do tej samej serii (3xx), więc nie spodziewał bym się różnic w spieranych modelach CPU.

  Samo gniazdo CPU z tego co ktoś z ASUSA pisał jest już przygotowane na wyrost (kontekst z 6 rdzeniowcami) więc też nie powinno być problemów.

  Jeśli już to sekcje zasilające na samych płytach mogą być nieco słabe na 8 rdzeni ale to przyszłość pokaże.

  -1
 • avatar
  mjwhite
  No cóż, przynajmniej na z390 pójdą obecne 6C, a nie tak jak teraz.