Ciekawostki

Świat w 2050 roku. Ta mapa pokazuje, ile się zmieni

przeczytasz w 2 min.

W sieci dostępna jest bardzo ciekawa, interaktywna mapa przedstawiająca, jak będzie wyglądać nasza planeta w 2050 r. Możemy przyjrzeć się tutaj m.in. najbardziej interesującej nas Polsce, która w przyszłości również mocno się zmieni.

O wyglądzie Ziemi w przyszłości zadecyduje nie tylko rozwój technologii, ale też klimat mocno zmieniający się pod wpływem działalności człowieka. Autorzy tej mapy świata przygotowali ją na bazie prognoz opartych o dotychczas zebrane dane dotyczące pokrycia poszczególnych terenów oraz szybkości postępujących zmian. Projekt został opracowany we współpracy z badaczami z Clark University. Dzięki wzięciu pod uwagę szeregu wzorców udało się oszacować, jak zmieni się powierzchnia Ziemi do 2050 r.

Ziemia w 2050 r. - interaktywna mapa

Jeśli jesteście zainteresowani wizją przyszłości naszej planety, interaktywna mapa jest dostępna na tej stronie internetowej. Szata graficzna jest czytelna, a menu bardzo proste w obsłudze. Dzięki pionowemu suwakowi możecie szybko porównać pokrycie terenu Ziemi z 2018 r. (na danych z tego roku bazowali twórcy) z prognozą na 2050 r. Chociaż może się wydawać, że to tylko kilkadziesiąt lat, w wielu miejscach dobrze widać, że zauważalnie zmieni się obszar np. lasów czy terenów uprawnych.

Kluczowa dla zrozumienia mapy jest kolorystyka. Poniżej przybliżamy, co oznaczają na niej poszczególne barwy:

 • różowy - tereny z przewagą pól uprawnych (z ang. mostly cropland),
 • żółty - użytki zielone, trawniki i krzewy (z ang. grassland, scrub or shrub),
 • jasnozielony - tereny z przewagą lasów liściastych (z ang. mostly deciduous forest), 
 • ciemnozielony - lasy iglaste i zimozielone (z ang. mostly needleleaf / evergreen forest),  
 • szarobiały - tereny, na których roślinność występuje rzadko (z ang. sparse vegetation),  
 • beżowy - tereny z brakiem roślinności (z ang. bare area),    
 • miętowy - tereny często zalewane przez powodzie lub tereny bagniste (z ang. swampy or often flooded vegetation), 
 • czerwony - tereny zurbanizowane lub ze sztucznie utworzoną powierzchnią (z ang. artificial surface or urban area).

mapa 2050
Wedle prognoz duże zmiany (i ubytek terenów zielonych) czekają np. polskie wybrzeże.

Jakie regiony są zagrożone?

Zmiany można zauważyć w naprawdę wielu regionach. Na wyobraźnię najbardziej działają prognozy nam najbliższe, czyli dotyczące Polski. Dzięki omawianej mapie każdy może przyjrzeć się swojej okolicy.

Rzut oka np. na rodzime wybrzeże pokazuje, że mocno zmieni się tam udział terenów zielonych w ogóle powierzchni. Jeśli prognoza się spełni, w 2050 r. w ich miejsce pojawi się więcej terenów z przewagą pól uprawnych. Takie zmiany czekają mnóstwo regionów na całym świecie. Najbardziej narażone na zmiany są miejsca, w które do tej pory człowiek ingerował w najmniejszym stopniu. Będą bowiem odczuwać nie tylko konsekwencje zmian klimatycznych, ale również zmiany wiążące się z rosnącą populacją i rozwojem rolnictwa czy technologii, pod które potrzebne będą dodatkowe lokalizacje.

Twórcy opracowanej mapy twierdzą, że "zrozumienie, jak do tej pory zmienił się nasz świat może dać wgląd w budowanie bardziej zrównoważonej i dostatniej przyszłości".

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Witalis
  7
  Klimat nigdy nie = Constans i zmiany są, były i będą!!! Biegun magnetyczny od lat 80-tych zaczął się przesuwać i co roku przybiera na prędkości. W średniowieczu były zapisy że Bałtyk zamarzał i do Szwecji jeździło się konno a na Bałtyku były karczmy. 10 tyś lat temu cała Polska była pod lodami. Można się śmiać ale ksiądz Klimuszko wiele lat temu przewidywał, że w Polsce tak bardzo zmieni się klimat, że będziemy sadzić cytrusy a poziom mórz podniesie się znacznie zalewając część lądu. Teraz wszelkiej maści ekolodzy krzyczą że emisja CO2 to powoduje. A gdzie była ta emisja w czasach faraonów gdy piękne zielone połacie Egiptu / Afryki zamieniały się w pustynię? Gdzie była gdy na Antarktydzie rosły Palmy? Powtarzam od lat, że klimat się zmienia i nie był i nie będzie stały a to od wieków wymuszało na ludności opuszczanie danych regionów świata i osiedlanie innych!!!
  • avatar
   Jedrek_LCD
   2
   w razie czego jak za kilkanaście lat Ziemia się gwałtownie przebiegunuje to tę mapkę proszę sobie wsadzić wiadomo gdzie... XD Wy to już nie macie o czym pisać? Zbenchmarkujcie może jako sokowirówkę czy toytoya...
   • avatar
    qrek1
    0
    Z tego co widzę to u nas nic się nie zmieni... Skoro co roku trochę zwiększamy powierzchnię lasu to trzeba eksperta by się zorientować, że różnicy nie będzie dużej
    • avatar
     Aquagen
     0
     Patrząc na to co się dzieje, nie wybiegałbym tak w przyszłość. Będzie dobrze jak do 2025 dotrwamy.

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login