Nauka

Sztuczna inteligencja wykryje autyzm szybciej niż lekarz

przeczytasz w 1 min.

Trwają testy technologii opartej na uczeniu maszynowym, która potrafi wykryć autyzm u niemowlaka z 80-procentową skutecznością.

Pierwsze objawy autyzmu mogą pojawić się już we wczesnym dzieciństwie, ale niezwykle trudno jest jednoznacznie stwierdzić zaburzenie przed dwunastym miesiącem życia, a najczęściej diagnoza stawiana jest dopiero gdy dziecko ma 2 lub 3 lata. Być może jednak ludzkiemu lekarzowi pomóc będzie mogła sztuczna inteligencja.

Naukowcy z University of North Carolina opracowali technologię wykrywania wczesnych objaw autyzmu u dzieci. Jest ona oparta na uczeniu maszynowym, co oznacza, że z każdym kolejnym przeanalizowanym przypadkiem staje się skuteczniejsza, a już teraz cechuje się sprawdzalnością przekraczającą 80 proc.

Sztuczna inteligencja „karmiona” jest skanami mózgu, które następnie analizuje pod kątem różnych znanych medycynie czynników. Wczesne testy wykazały, że technologia jest w stanie dostrzec pierwsze nieprawidłowości już w szóstym miesiącu życia dziecka, a w dwunastym – zdiagnozować autyzm. W większości przypadków lekarze potrzebowali(by) na to co najmniej dodatkowego roku.

Największym wyzwaniem jest poprawa skuteczności technologii, która wiąże się z koniecznością uzyskania kolejnych skanów mózgu niemowląt, których niestety brakuje, a te które są, przeważnie sporo kosztują. Niemniej jednak na pewno jest to kolejne praktyczne i niezwykle potrzebne narzędzie, które nie powstałoby, gdyby nie rozwój sztucznej inteligencji.

„Wierzę, że drzemie w tym ogromny potencjał. Pozwala na wczesną interwencję, kiedy mózg jest bardziej plastyczny, co może przełożyć się na lepsze efekty” – mówi dr Heather Hazlett, czuwająca nad tym projektem.

Źródło: Engadget, IEEE Spectrum, Digital Trends

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  suntzu
  5
  No i fajnie. Właśnie wtedy zaczynają się pojawiać zaburzenia ze spektrum autyzmu...
  Antyszczepionkowcy oczywiście wiedzą, że to wina szczepionek, bo wtedy zaczynają się szczepienia. Albo wrodzonej cukrzycy typ1.
  Podobnie też wiążą fakt, że więcej dzieci się rodzi wtedy gdy bociany przylatują.

  Jednak wszelkie duże badania wykazują że to bzdura. Po latach te pierwsze okazało się fałszerstwem w bardzo dobrym wykonaniu.
  • avatar
   wiktorn86
   1
   Igra z ogniem ta sztuczna inteligencja. Nie daj boże nauczy się wykrywać schizofrenię i zobaczycie jak szybko przegłosują jej delegalizację.

   ...już widzę te tłumaczenia "sztuczna inteligencja nie wyznaje tradycyjnych polskich wartości".
   • avatar
    Author
    -11
    Trudno się dziwić skoro szczepionka jest kupowana z Korei za 3 złote z zawartością rtęci oraz konserwantami do materiałów budowlanych, te szczepionki wycofane są z użycia a my je kupujemy.

    Czy ktoś normalny dał by sobie wstrzyknąć taki koktajl do betonu :)