Gadżety

Taksóweczka czeka, tylko bez kierowcy

przeczytasz w 1 min.

Freie University w Niemczech pochwaliło się taksówką bez kierowcy, którą pasażer może wezwać za pomocą iPada. Powiedzenie "There's an app for that..." można teraz stosować także w przypadku zamawiania taksi.

Oryginalny samochód jest wyposażony w elektronikę różnego typu, wliczając w to lasery, radary, czujniki i GPS - słowem trochę tego jest, żeby zastąpić zwykłego człowieka z krwi i kości.

Taksówką naukowców został przerobiony VW Passat, który ma na drzwiach - jakżeby inaczej - naklejkę z informacją "Made in Germany", czyli że wszystko jest z Niemiec, poza takim iPadem na przykład.

Specjalna aplikacja do obsługi samochodu została przygotowana przez firmę Appirion i wygląda to tak: uruchamiasz program, przekazujesz współrzędne i czekasz aż samochód dojedzie na miejsce z najbliższego parkingu czy postoju taksówek. Oczywiście wiele rzeczy można jeszcze zarzucić, jak prędkość rozwijaną przez pojazd czy rozwiązanie płacenia za odbytą podróż (co jeśli klient uzna, że nie zapłaci?), ale trzeba przyznać, że założenie zostało spełnione: taksówka rzeczywiście radzi sobie bez kierowcy.

Czy przyszłość rodzi się właśnie na naszych oczach? Wygląda na to, że tak. Zobaczcie zresztą sami:


Źródlo: Engadget.com

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Fajne, nowatorskie, ale trochę się tego boję - wiadomo co człowiek to człowiek
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Przecież coś takiego zaraz stanie się obiektem zainteresowania złodziei / wandali
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Hehe to, że złodzieje sie zainteresują, to nie znaczy ze nie ma GPU, I zapewne będzie zapisywać/ wysyłać sygnał do miejsca zaniku. Jednak drogiej elektroniki jest sporo w nim.

    Co do Filmiku, Ruchu wcale nie było na drodze, jak na razie kiepsko to widzę. Jak wyjeżdża z parkingu to całą jezdnie zajmuje. Ta ulica nie jest ulicą jednokierunkową, więc... jakby tam jechał samochód ciekawe jakby się zachował.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Pani Potrzeba......Ale ja nie zamawiałam......... :)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      ... ale ja nie zamawiałam , niech pani mi nie wmawia, ja cały dzien z domu nie wychodziłam. :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       to jest niemozliwe bez przebudowania calego ruchu drogowego. Co np. jezeli ruchem bedzie kierowal Policjant, albo wydazy sie cos co bedzie wymagalo przyspieszenia zamiast hamowania...? Ruch drogowy jest ukladem otwartym, w ktorym praktycznie wszystkie elementy zachowuja sie jak wahadlo asynchroniczne i jeszcze dlugo nie bedzie mocy obliczeniowej zeby na zywo analizowac wszystkie czynniki i podejmowac adekwatne dzialania.
       • avatar
        miedzianek
        0
        1)Nie popatrzyl czy nic nie jedzie na drodze zanim wlqaczyl sie do ruchu
        2)Nie wlaczyl kierunkowskazu
        3)Nie sprawdzil poziomu plynow
        4)Nie zatankuje
        5)Nie zahamuje jak mu wybiegnie dziecko


        ...        6)iPAD?O tak,na pewno kupie iPADA dla tej taksowki!


        WG mnie cos do promocji ipada;]