Telewizory

Słabnie popularność telewizorów LCD

przeczytasz w 1 min.

Wydawać by się mogło, że telewizory LCD mają się świetnie. Jak pokazują wyniki najnowszych badań IHS – jest wręcz przeciwnie.

LCD TV sprzedaż

Wydawać by się mogło, że telewizory LCD mają się świetnie. Jak pokazują wyniki najnowszych badań IHS – jest wręcz przeciwnie. Tegoroczny okres świąteczny może okazać się dla producentów takich urządzeń bardzo rozczarowujący, jako że po raz pierwszy w historii odnotowano spadek zainteresowania od drugiego do trzeciego kwartału roku.

Według wstępnych szacunków grupy IHS w trzecim kwartale bieżącego roku liczba sprzedanych na świecie paneli telewizyjnych LCD wyniosła 58 milionów. Dla porównania sprzedaż w poprzedzającym go kwartale wyniosła 58,8 miliona sztuk. I choć spadek może wydawać się niewielki, trzeba mieć na uwadze fakt, że taka sytuacja za ten okres miała miejsce po raz pierwszy w historii.

To był nieoczekiwany wynik, a jest tym gorszą wiadomością, że w Q3 ubiegłego roku, producenci osiągnęli sprzedaż na poziomie 60 milionów paneli. Grupa IHS dodała, że taki rozwój spraw jest o tyle niepokojący, że trzeci kwartał jest przeważnie najsilniejszy dla branży TV.

„To niespodzianka, ponieważ przeważnie spodziewamy się zwiększenia sprzedaży w trzecim kwartale. Niestety, konsumenci nie kupili tak wielu nowych telewizorów, jak mieli na to nadzieję producenci. Oznacza to, że pozostali oni z ogromnym zapasem paneli, których nie udało się im sprzedać” – komentował Ricky Park, senior manager grupy IHS.

Źródło: HDTVtest, LATimes

Komentarze

68
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  maker
  46
  Oznacza to, że producenci będą musieli ponownie zmniejszyć żywotność swoich telewizorów xD
  • avatar
   marcin_kg
   15
   Obecna generacja LCD nie ma do zaoferowania już nic nowego, to ludzie kupią raz i nie zmieniają co roku. Może dzięki temu ceny modeli 4K zaczną wreszcie spadać, bo OLED to wciąż odległa i mglista perspektywa.
   • avatar
    RPRT07
    14
    Skoro maleje sprzedaż TV to można domniemać, że kryzys się powoli kończy ;P
    • avatar
     Konto usunięte
     6
     I super, beda musieli obnizac ceny oledow bo to nowa technologia (powiedzmy ze nowa) a ludzie na napisy na pudelku leca jak muchy za g.... Oczywiscie jest tez jakas czesc spoleczenstwa ktora tak naprwde wie co kupuje ale niestety tepych ludzi jest wiecej.
     • avatar
      AndreoKomp
      4
      Bardzo dobrze, że sprzedaż spada i niech spada cały czas. Wręcz namawiam do nie kupowanie telewizorów LCD. Są OLED-y to nie dajmy sobie wciskać starej technologii. Już od dawna nie opłaca się wymieniać telewizorów LCD, bo te nowe kompletnie nic nowego nie mają za co warto byłoby zapłacić.
      • avatar
       Konto usunięte
       4
       Trzeba też wziąć pod uwagę że producenci telewizorów LCD się nieźle obłowili bo ceny tychże są sporo wyższe niż telewizorów CRT, nawet po uwzględnieniu inflacji. CRT za 1200 to był całkiem dobry telewizor, a za 2500 PLN mega wypas, tymczasem telewizory LCD w takiej cenie to prawdziwy low end. Można by powiedzieć że koszty produkcji telewizorów LCD są wyższe, ale do nie do końca prawda bo wystarczy przypomnieć kary finansowe nałożone na producentów podzespołów za sztuczne zawyżanie cen matryc i podzespołów do telewizorów (nawet o 300 procent).
       • avatar
        Konto usunięte
        4
        Teraz to się kupuje dobrą plazmę i taki TV starcza na lata. LCDki mogą zmieniać sobie podświetlenia z krawędziowych na zwykłe świetlówki czy diody LED ale obrazem NIGDY nie dorówna plazmie.
        Jeżeli już zmieniać plazmę to dopiero na OLEDA ale niestety te będą przystępne dopiero za jakieś 3-4 lata, teraz to luksus dla bogaczy :>
        • avatar
         Konto usunięte
         3
         Telewizor LCD... ??? Yyy?? Ślepy i uwsteczniony zaułek ewolucji za który trzeba płacić. Nie che tego...

         W jednym pokoju mam telewizor CRT w drugim telewizor PDP. Do gier mam monitor CRT. Po co kupować coś co oferuje gorszą jakość obrazu? To jest technologia biurowa. To do filmów i grania się nie nadaje w sytuacji jeśli istnieją technologie lepsze.

         Niech se sprzedaż spada dalej :)

         • avatar
          viper88
          3
          Żeby obniżać żywotność telewizorów to musieliby się dogadać ze sobą wszyscy producenci co jest raczej mało prawdopodobne
          • avatar
           Konto usunięte
           2
           Skoro kryzys to liczę na znaczne obniżki cen nowych telewizorów, zwłaszcza 4k. Wtedy dopiero wymienię mój wielgaśny 50 kilogramowy crt na coś nowszego!
           • avatar
            Adelar
            -2
            Słabnie sprzedaż LCD bo wszyscy kupują plazmy Panasonica póki jeszcze są na rynku :-)
            • avatar
             Konto usunięte
             -3
             Teraz to tylko Plazma albo Dobry LED
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Tylko Plazmy Panasonic :)
              • avatar
               DexEngineer
               0
               Science: Jeśli siedzisz przed telewizorem 3m i masz telewizor poniżej 50 cali, nie jesteś w stanie odróżnić 720p od 1080p. http://bit.ly/19EPsgK
               • avatar
                CyckoNos
                0
                Pewnie spada sprzedaż LCD bo teraz głównie sprzedają się LEDy a nie LCD ;P
                • avatar
                 Snake73
                 0
                 Naturalna kolej rzeczy dla ludzi którzy cenią jakość obrazu - CRT - Plazma - OLED.