Samochody elektryczne

Tesla traktuje VW Golfa jak… śmietnik

przeczytasz w 2 min.

Błędy w oprogramowaniu samochodów zdarzają się od zawsze - i zawsze będą się zdarzać. Jeden z nich okazuje się jednak być dość specyficzny. Wszystko dlatego, że pewna Tesla Model 3 w Niemczech potraktowała zaparkowanego na chodniku VW Golfa jako śmietnik.

Tesla zarabia krocie na sprzedaży swoich samochodów elektrycznych. W samym 2022 r. na każdym sprzedanym egzemplarzu firma Elona Muska zarabiała niemal 10 tysięcy dolarów amerykańskich. Duży zysk dla producenta jest efektem wysokiej wydajności produkcyjnej oraz zoptymalizowanego procesu wytwarzania samochodów jako takiego.

Końcówka roku okazała się być dla Tesli dobrym prognostykiem na przyszłość, a to z uwagi na otrzymanie tytułu najpopularniejszego samochodu w Europie dla Modelu Y. Konkurencja zatem nie może spać spokojnie - szczególnie, kiedy Tesle same traktują swoich przeciwników na rynku w dość specyficzny sposób.

Błąd w oprogramowaniu Tesli sprawił, że legendarny Golf zamienił się w śmietnik

Oprogramowanie w samochodach elektrycznych Muska pozwala rozpoznawać przeszkody na podstawie kształtów i wyświetlać ich przybliżoną sylwetkę na wyświetlaczu pokładowym. W praktyce oznacza to, że poruszając się po mieście, na ekranie będą stale wyświetlać się mijani przechodnie, samochody (z wyróżnieniem ciężarówek i osobowych), ale też kosze na śmieci. Właśnie ten ostatni element przyczynił się do rozpowszechnienia w sieci nagrania udostępnionego przez użytkownika omerbajramii na TikToku.

Klasyczny Golf w “oczach” Tesli to śmietnik

Film nagrany na niemieckich ulicach szybko rozprzestrzenił się w sieci zdobywając ogromną popularność. Właściciel Tesli Model 3 nagrał, jak podczas postoju jego samochód rozpoznaje zaparkowanego obok VW Golfa III generacji jako śmietnik - podczas gdy w przypadku pozostałych aut ten problem nie występuje.

Czy jednak takie działanie ze strony Tesli można traktować jako zamierzone, czy należy je rozpatrywać w kategoriach błędów w oprogramowaniu? Z pewnością systemowi rozpoznawania przeszkód nie pomagał fakt, że Golf był zaparkowany, a więc nie poruszał się. W ten sposób elektryk mógł błędnie ocenić rodzaj obiektu i z uwagi na obecność w mieście - określić go jako śmietnik.

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  15
  Ile takich Golfów bedzie jeszcze jezdzic kiedy ostatniej Tesli padnie bateria?
  • avatar
   antytalent
   14
   Tesla to śmietnik, bardzo drogi śmietnik, który nie przejedzie nawet połowy tego co Golf.
   • avatar
    Mrmbr
    7
    Na wsi może nie być kościoła, może nie być monopolowego czy szkoły, ale nie ma takiej wsi na całym świecie, na której nie królował by wv golf ;) tesla to wie
    • avatar
     glock.kammos
     5
     Jaki błąd. Wszystko działa prawidłowo i Tesla prawidłowo zinterpretowała golfa.

     P.s.
     Legendarnym golfem jest Golf 1 ew 2 w wersji GTI. Nie róbcie że wszystkiego co ma 20+ lat klasyków i legend!
     • avatar
      hideo
      2
      rok temu Musk postrzegał swojego największego konkurenta w autach elektrycznych właśnie w Volkswagenie więc może to nie do końca jest błąd tylko uzewnętrznienie myśli? kto wie..