Laptopy

Nowy gracz na rynku procesorów. W końcu ktoś sprawdził możliwości sprzętu 

przeczytasz w 2 min.

W sieci pojawiły się testy laptopa Microsoft Surface Laptop, czyli jednej z pierwszych konstrukcji z procesorem Qualcomm Snapdragon Elite X. Sprzęt zaskakuje nie tylko wydajnością, ale też czasem pracy na baterii.

Qualcomm Snapdragon Elite X był zapowiadany jako rewolucja na rynku mobilnych procesorów. Jednostka bazuje na całkowicie nowej architekturze, dzięki czemu ma zapewniać dużo lepsze możliwości względem obecnych, konwencjonalnych układów Intel i AMD. 

Niedawno na rynku pojawiły się pierwsze laptopy z procesorem m.in. Acer Swift 14 AIASUS Vivobook S15. Jak wypada nowa jednostka w praktyce? W końcu ktoś to sprawdził.

Testy Qualcomm Snapdragon Elite X 

Serwis Signal 65 opublikował testy laptopa Microsoft Surface Laptop, jednego z pierwszych modeli z procesorem Snapdragon Elite X. Co prawda mówimy tutaj o jednej z wielu konstrukcji, ale test może dać pierwszy obraz możliwości sprzętu (szczególnie, że mamy do czynienia z niezależną opinią i nie musimy bazować na deklaracjach producenta). Szczegóły znajdziecie w tym dokumencie

Szczególnie warto zwrócić uwagę na osiągi procesora Snapdragon Elite X. Jednostkę porównano do innych, kompaktowych laptopów z procesorami Intel Core i7-1255U (Microsoft Surface Laptop 5), Intel Core Ultra 7 155H (MSI Prestige 16 AI EVO), Microsoft SQ3 (Microsoft Surface 9 Pro 5G) i Apple M3 (Apple MacBook Air 15). 

Porównanie temperatury laptopów

Porównanie głośności laptopów

Nowy Microsoft Surface Laptop przy mocnym obciążeniu rozgrzewał się do około 50 stopni Celsjusza. Był chłodniejszy od MSI Prestige 16 AI EVO, ale osiągał wyższe temperatury od Microsoft Surface Laptop 5 i Apple MacBook Air 15. 

Przy okazji warto zwrócić uwagę na poziom generowanego hałasu. Wszystkie urządzenie w spoczynku zapewniały cichą pracę, ale przy obciążeniu modele Microsoft Surface były już wyraźnie głośniejsze. 

Porównanie wydajności laptopów

Procesor Snapdragon Elite X zachwyca osiągami Snapdragon Elite X zapewnia lepsze wyniki wydajności od układów Intel i Microsoft. W wielowątkowym trybie bije także Apple M3. 

Porównanie wydajności laptopów

Snapdragon Elite X oferuje też wydajny zintegrowany układ graficzny. Co prawda do jednostki z procesora Intel Core Ultra 7 155H czy Apple M3 jeszcze mu daleko, a bez problemu pokonuje modele Intel Core i7 czy Microsoft SQ3. 

Porównanie wydajności laptopów

Warto dodać, że procesor Qualcomm zapewnia też najlepszą wydajność jednostki NPU, która wspomaga sztuczną inteligencję (co może mieć znaczenie w przyszłości, gdy takie oprogramowanie będzie powszechniejsze). 

Porównanie wydajności laptopów

Procesor Qualcomm wyróżnia się niewielkim zapotrzebowaniem na energię elektryczną, co przekłada się na długi czas pracy na baterii. Nowy Microsoft Surface Laptop był tutaj bezkonkurencyjny.

Źródło: Signal 65

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  MarioA
  1
  Bardzo dobrze, że coś się dzieje. Nie dziwota, że Elite X jest szybszy od podstawowego Apple M3 w teście wielowątkowym. Ile to musieli więcej rdzeni napakować by marketingowo mówić, że jest szybszy? 12 vs 8 u Apple. Z M4, który na razie jest tylko w tablecie iPad już tak różowo nie ma :) Poza tym MacBook Air nie ma wentylatorów. Więc pożera mniej energii i mniej się grzeje i jest zawsze cichy. Grafice też daleko do M3 (a już jest M4). No i ta cena. No nie wiem czy to dobry start. Mogli z rok poczekać i dopracować procka, a przy okazji Microsoft by dopracował system, bo tu niestety na razie też ciekawie nie jest z braku softu pod ARM a emulator x86 nawet najlepszy zawsze tej mocy trochę zabierze. Ale w końcu coś się dziać ciekawego zaczyna.
  • avatar
   rafael
   0
   Jest tylko jeden, zasadniczy problem z tym procesorem: to architektura ARM, nie x86, więc poważne programy narzędziowe nie będą na nim działać, tylko biuro i rozrywka.
   • avatar
    piomiq
    0
    Jak zwykle pan autor zapomniał dodać parę słów krytyki. Tak jak i w innych podobnych artykułach.
    Widać autorowi wszystko się strasznie podoba i nie potrafi znaleźć żadnej złej strony.
    • avatar
     cattani43
     0
     Brak w porównaniu sprzętu z procesorem od AMD. Przypadek?