Internet

Album frontmana Radiohead dostępny wyłącznie na BitTorrent

przeczytasz w 1 min.

Thom Yorke twierdzi, że „eksperyment” pomoże artystom w ominięciu ogromnych wydawnictw, traktujących ich jak maszynki do robienia pieniędzy.

Thom Yorke
zdjęcie: Jack Plunkett/Invision/AP via Engadget

Gdy Radiohead rozpoczął dystrybucję swojego albumu In Rainbows za „co łaska”, wielu ludzi było zdziwionych. Frontman tego słynnego zespołu – Thom Yorke – postanowił zaskoczyć ponownie. Swoją najnowszą, pierwszą od ośmiu lat solową płytę zatytułowaną Tomorrow’s Modern Boxes w wersji cyfrowej postanowił udostępnić tylko w jednym miejscu – nie na Spotify, nie na Pandora, lecz na… BitTorrent Bundle.

BitTorrent Bundle to nowa platforma z płatnymi, a co za tym idzie – legalnymi materiałami, która wyróżnia się wykorzystywaniem systemu peer-to-peer – słowem: mamy do czynienia z formatem torrent. Pierwszy kawałek – A Brain in a Bottle – możemy odsłuchać za darmo. Pełen album, na który składa się osiem utworów będzie nas już jednak kosztował sześć dolarów.

Yorke, wraz ze swoim wieloletnim współpracownikiem Nigelem Godrichem, określa ten ruch jako „eksperyment”. Ma on na celu pomoc artystom w ominięciu ogromnych wydawnictw, traktujących ich jak maszynki do robienia pieniędzy. Po pierwsze BitTorrent pobiera tylko 10 proc. zysków ze sprzedaży (reszta trafia bezpośrednio do artysty). Poza tym pozwala uniknąć kosztów dystrybucyjnych (na przykład za hosting), jako że całość działa w formie peer-to-peer w ramach sieci BitTorrent.

Thom Yorke BitTorrent

Zagarnie Yorke’a – ze względu na jego dużą popularność – bez wątpienia jest dobrą reklamą dla BitTorrenta. Jeśli jednak ma to przynieść pozytywne skutki dla naszych idoli, to w sumie – czemu nie? Ponadto, być może dzięki temu torrenty przestaną być kojarzone wyłącznie z nielegalną dystrybucją.

Źródło: Engadget, DigitalTrends

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  walker15130
  10
  "z płatnymi, a co za tym idzie – legalnymi" nie, to wcale nie idzie.
  • avatar
   Myfos
   7
   Ciekawe rozwiązanie.
   • avatar
    Konto usunięte
    6
    6 dolców za album, to ja rozumiem.
    • avatar
     RafiXll
     4
     Przesłucham i zapłacę :) ktoś w końcu poszedł po rozum do głowy i szcza na zaiksy sriksy riaa fuck yeah muzyka w normalnej cenie!!!
     • avatar
      Silver
      1
      Pozostaje poczekać aż ktoś przechwyci taki strumień protokołu bittorrent.
      • avatar
       Chiny_X
       -3
       Jednego już zamknęli za taki pomysł dystrybucji.
       • avatar
        wdowa94
        0
        Skąd mogę mieć pewność, że te pieniądze trafią do twórcy?