RTV

TVP testuje 4K w Internecie i DVB-T2

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
23 komentarze Dyskutuj z nami

Telewizja Polska postanowiła zabrać się za te testy na poważnie.

TVP 4K

Podczas gdy w polskiej telewizji próżno szukać obrazu Full HD, jeszcze w tym miesiącu TVP rozpocznie testy emisji w rozdzielczości 4K. Nie ma jednak co narzekać – najważniejsze, że coś się dzieje. 

A dzieje się. Telewizja Polska postanowiła bowiem zabrać się za te testy na poważnie. Już w najbliższy piątek, 3 lipca, wystartują próbne emisje 4K w ramach naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji (DVB-T2), z kompresją HEVC (H.265). Potrwają one do końca miesiąca i będą prowadzone z obiektu RTCN Warszawa/Raszyn (odbiór możliwy będzie więc właśnie w okolicach stolicy).

Testy te mają cztery podstawowe cele. Po pierwsze, sprawdzenie kompatybilności konsumenckich odbiorników DVB-T2 4K z kodowaniem HEVC. Po drugie, testy jakości emisji dla różnych parametrów nadawania i odbioru sygnału. Do tego pomiary i optymalizacja ustawień technicznych, aby zmaksymalizować zasięg. I wreszcie porównanie jakości nadawania sygnału 4K poprzez różne kanały dystrybucji.

Jeśli już przy tych „różnych kanałach dystrybucji” jesteśmy, należy dodać, że 20 lipca rozpoczną się dodatkowe testy. Przez nieco ponad tydzień prowadzone będą próby transmisji na żywo w 4K poprzez Internet – portal TVP, aplikacje mobilne oraz Platformę Hybrydową TVP.

Dobry ruch, TVP.

Źródło: SATKurier

Komentarze

23
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Czyli teraz znaczek TVP nie będzie w 1080p tylko 2160p. Super! :D
  11
 • avatar
  Póki co to tylko testy, pewnie minie jeszcze kilka dobrych lat zanim zaczną emisję w 4K. Po pierwsze, materiałów w 4K pewnie nie mają, bo nawet w FHD to chyba tylko niektóre reklamy i emisje na żywo ze studia, albo jakieś nowsze materiały 2-3 letnie. Jeżeli ktoś rok czy dwa lata temu zakupił odbiornik FHD to nie poleci nagle kupować 4K bo ma taki kaprys. Mam sąsiadów co jeszcze używają kineskopu z przystawką TV, bo działa i nie widzą sensu wymieniać czegoś co działa. TV to nie karta graficzna, że niektórzy wymieniają ją co pół roku lub rok. Po za tym TV 4K które warto kupić i mają dobre parametry są nadal wysoko wycenione, to coś pseudo 4K co sprzedają w marketach w cenie 2,5-3 tyś zł. pomijam.
 • avatar
  Goebbelsowska propaganda jeszcze piękniejsza...
 • avatar
  Ale przeciez oni puszczaja filmy sprzed 5-10 lat. Wtedy 4K nie bylo. Jedyny plus to M i Plebania w UltraHD. LOL
 • avatar
  Tak to jest jak się ma miliardy i zero kontroli - można się bawić...

  A zwykłe HD w wykonaniu tej firmy jest nie raz poniżej jakości SD
 • avatar
  Teraz to już ominą na bank prawdziwe FHD i wskoczą na 4K. No i dobrze.
 • avatar
  mhm. Bardzo bezużyteczne. 4k TV ma mała część społeczeństa nie mówiąc o nagrywaniu 4k i robieniu zdjęć w 4k oraz kodowanie i transmisja w 4k.. Wolałbym żeby wszystkie naprawdę TVP miały chociaż te prawdziwe 720p/1080p.
 • avatar
  Niedługo (nie)rząd uchwali kolejny podatek płacony przez wszystkich pit-owców (ponoć 143 zł od łebka rocznie), to będą mieli kasę na testy. Może i 8K pociągną, a co? A że do tej pory mają problemy z 720p nie mówiąc już o 1080p, to nic.
 • avatar
  4K nawet w HEVC, to by zajęli na jeden kanał z dobrym bitrate, tak z 5 kanałów HD h264.
  TV na satelity i kable, powietrze na LTE i VoLTE. Pinigi w przypadku TV są nieistotne w przypadku Internetu bardzo istotne.
 • avatar
  przeciez oni nawet w hd nie nadaja transmisji sportowych w internecie, a co dopiero 4k
 • avatar
  TVP? Dziadek coś mi kiedyś o tym wspominał.
 • avatar
  Nie rozumiem po co w TVP 4K?
  Nie puszczają jakiś nowszych filmów, gdzie byłoby to widać.
  Moim zdaniem jest to niepotrzebne.

  Lepiej gdyby w HBO zaczęli puszczać w 4K.
 • avatar
  Pierwsze testy się nie powiodły więc przyszedł czas na następne...
  -20