Technologie i Firma

Państwa UE mogą zakazać Ubera w najtańszej odsłonie

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
11 komentarzy Dyskutuj z nami

UberPop to usługa szczególnie popularna w Europie. Już niedługo może zostać jednak zakazana. Trybunał Sprawiedliwości daje przyzwolenie.

Uber ma coraz większe problemy z prawem. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że wszystkie państwa członkowskie mogą już bez żadnych przeszkód zablokować u siebie usługę UberPop i będzie to zgodne z obowiązującym prawem. To oznacza, że najtańsza z opcji przewozów oferowanych przez amerykańską firmę może stać się w najbliższym czasie niedostępna dla użytkowników.

UberPop to najtańsza z usług, która nie wymaga posiadania przez kierowcę licencji i dopuszcza pojazdy niespełniające początkowych kryteriów Ubera (duże czarne samochody luksusowe). Ta forma cieszy się ogromną popularnością w Europie, właśnie ze względu na niższe ceny, co stanowi bardzo atrakcyjną alternatywę dla taksówek.

Podczas gdy Uber trzyma się swojej wersji, że nie jest przewoźnikiem, a jedynie firmą dostarczającą aplikację, która pozwala połączyć się kierowcy z pasażerami i obsługuje dokonywane płatności, Trybunał Sprawiedliwości UE jest innego zdania. Ten twierdzi, że „UberPop należy do dziedziny transportu” i jeśli nie spełnia wymogów prawnych danego państwa, to może zablokować usługę bez zgłaszania tego Brukseli.

Wprawdzie decyzja nie jest jeszcze ostateczna, ale bardzo wątpliwe jest, by sędziowie Trybunału Sprawiedliwości nie zgodzili się z opinią jego rzecznika. Ostateczny werdykt poznamy w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Wówczas niewykluczone, że Uber będzie musiał zmienić swoją politykę, aby się dostosować – innymi słowy, albo zakończyć oferowanie swoich usług, albo postawić na licencjonowanych kierowców.

Źródło: PAP, Money

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Akatzuky
  Uber ma problem z prawem bo mafia taksowkarzy chce dalej dymac ludzi a przeciez nikt nie broni tym ludziom pracowac dla Ubera
  21
 • avatar
  Minimal
  nawet jak Uber będzie droższy od taxi to nie przesiąde sie do cierpów
  11
 • avatar
  Eternal1
  Dlaczego Amerykańska firma nosi Niemiecką nazwę?
 • avatar
  Maxdamage
  Raz zamówiłem Uber selecta, przyjechał nowszy Opel Astra. Nigdy więcej ;)
 • avatar
  sukotume
  Czekam na równe zasady dla wszystkich przewoźników, a jeszcze lepiej tak jak w UK, czyli dodatkowe pozwolenie na łapanie ludzi z ulicy!

  Równe zasady = koniec tradycyjnych taksówek!
 • avatar
  darioz
  Nareszcie!!! Początek końca Ubera w Europie i w tym Polsce jest coraz bliższy!!!
  Już za niedługo nie będziecie informować o usługach tej pseudo nielegalnej firmy transportowej bo już jej nie bedzie!!! Ha ha haha ha haaaaaaaa!!!
  Może wtedy zaczniecie informować o usługach legalnych firm transportowych czyli naszych rodzimych taksówkarzy!
  -11
 • avatar
  konto
  Wszyscy taksówkarze, są tacy sami, nie zależnie od narodowości!