Ciekawostki

Ubuntu podstawą inteligentnego domu?

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
14 komentarzy Dyskutuj z nami

Programiści stojący za Ubuntu stwierdzili, że inteligentne urządzenia domowe i roboty będą potrzebowały bardziej elastycznych „mózgów”.

Ubuntu Core

Linux może okazać się nowym rdzeniem dla Internetu Rzeczy. Programiści stojący za Ubuntu stwierdzili bowiem, że wraz ze stawaniem się coraz bardziej inteligentnymi, urządzenia domowe i roboty będą potrzebowały bardziej elastycznych „mózgów”. 

I tak powstało Ubuntu Core. To najnowsza platforma dla inteligentnych urządzeń i gadżetów, niezależnie od tego czy wykorzystują technologię chmury czy też wszystko odbywa się lokalnie. Konkurencja jest wprawdzie niemała, ale Ubuntu Core ma co najmniej jedną ogromną przewagę: ma już swoich użytkowników.

Jednym z nich jest Erle Robotics. Jego dron Erle-Copter wykorzystuje Ubuntu Core, a producent chwali się, że dzięki temu możliwe jest załadowanie różnych aplikacji firm trzecich i dodać w ten sposób, na przykład, funkcję autopilota. Ninja Blocks natomiast pracuje nad nową wersją inteligentnego centrum zarządzania domem Ninja Sphere, pracującego pod kontrolą Ubuntu Core. Zalety? Ogólnodostępny sklep z aplikacjami.

Platforma szybkiego dostępu do plików i aplikacji będzie miała szczególne znaczenie przy aktualizacjach. Bo choć użytkownicy smartfonów i komputerów wiedzą, że te urządzenia wymagają najnowszych wersji oprogramowania, tego samego nie można powiedzieć o zmywarkach, pralkach, czy termostatach.

Obecnie Canonical ma 21 partnerów na swojej liście i ma nadzieję, że do końca tego roku liczba znacząco się powiększy. Wróżycie sukces?

Źródło: SlashGear

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Oczywiście, że wróżę sukces. Linux już nie raz pokazał, że jest bardzo elastycznym systemem. Chociażby tym, że jest w praktycznie każdym nowym tv, lodówce, pralce, mikrofali i nie wiadomo jeszcze gdzie.
 • avatar
  PIRAT_PL
  Linux jest w bardzo wielu miejscach, świetnie się sprawdza, szczerze mówiąc gdyby nie to że gram w gry a niewiele z nich działa na linuxie to prawdopodobnie już od wersji ubuntu 12 już bym śmigał na ubuntu ale Windows 7 też daje radę (ze względu na starą grafę jestem na 7 uziemiony bo na 8 czy 8.1 grafa chodzi tylko na sterach Microsoftu przez co odczuwalnie spada jej wydajność no i gry są nie bardzo stabilne przynajmniej u mnie). A co do linuxa przecież jak pogrzebać w androidzie to na czystym andku jakieś 70% folderów jest z linuxa z resztą lunux był bazą dla andka i nie tylko dla niego i nie tylko w smartphonach.
 • avatar
  Dubler
  Ja bym raczej strzelał w stronę debiana (przykład raspberry)
 • avatar
  prime27pl
  Na pewno Ubuntu może się podobać .To dobry i stabilny system .
 • avatar
  TitoBandito01
  Ubuntu to syf!
 • avatar
  Konto usunięte
  Niezapominajmy , że oproramowanie do ps ( 3,4 ) . Także działa na bazie linuxa .
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Niech mi ktoś wyjaśni o co chodzi z Ubuntu!
  Ich system desktopowy był bojkotowany bo zrobili zbędną rewolucje, ich system na tel i tablety umarł zanim się urodził a teraz biorą się za koleją rzecz.
  -2
 • avatar
  kremowykac
  Rok Linuxa!
  -4
 • avatar
  cyberant
  ja bym chciał zeby Panowie z Ubuntu dopracowali chociaż jeden produkt, bo jak na razie to obiecują i obiecują. Ubuntu na smartfony, tablety, desktopy... a jak przychodzi co do czego to oprogramowanie ciągle w testach i działające na zabytkowym sprzęcie... np. ubuntu na smartfony działające jedynie na nexus 4. Desktop'owe tez jakby ostatnio przyklapło. Obsługa ekranów dotykowych to porażka. Wiem dobrze bo sprawdzam na bieżąco...

  Niech zrobią jedno porządnie, zamiast obiecywać cuda na kiju. Canonical jedyne co robi to ciągle szuka sponsorów i partnerów. Niech się sami wezmą za programowanie!