Technologie i Firma

Ubuntu uruchomione na Galaxy Note 9 - oto Linux on DeX

przeczytasz w 1 min.

Firma Samsung chce zapewnić profesjonalistom elastyczność. Sposobem na osiągnięcie tego celu ma być (rozwijany we współpracy z Canonical) program Linux on DeX.

Południowokoreański producent już wcześniej udowadniał, że istnieje możliwość, by uruchomić Ubuntu na Samsung DeX. Wkrótce taka opcja zostanie udostępniona wszystkim zainteresowanym, tak długo jak będą korzystali oni ze smartfona Galaxy Note 9 lub tabletu Galaxy Tab S4.

Samsung DeX to rozwiązanie, które pozwala zamienić smartfona w komputer i po podłączeniu do zewnętrznego ekranu korzystać z interfejsu okienkowego. Do tej pory jednak był to zmodyfikowany Android, a wkrótce będzie mogła to być też desktopowa dystrybucja linuksowa (uruchomiona w bezpiecznym kontenerze). 

DeX Ubuntu Samsung

Zapowiedź padła podczas konferencji SDC18. Firma Samsung ogłosiła, że pojawi się możliwość korzystania z dystrybucji Ubuntu 16.04 LTS zoptymalizowanej pod kątem platformy DeX. Równocześnie zastrzeżono, że funkcjonalne będą tylko te programy, które zostały/zostaną zaprojektowane pod 64-bitowy układ ARM.

Po co to wszystko? Otóż Samsung Galaxy Note 9 to smartfon stworzony z myślą o profesjonalistach. Kosztuje niemało i dobrze gdyby ta cena miała sens. Linux on DeX właśnie daje takie uzasadnienie, zapewniając elastyczność. Jak zachwala producent:

„Linux on DeX uwalnia programistów od biurka i daje im dostęp do środowiska niezależnie od czasu i miejsca. Aplikacja umożliwia im pracę zarówno z narzędziami na Androida, jak i tymi na Ubuntu. […] To nowy poziom elastyczności i szansa na pełne doświadczenie podczas podróży”. 

Zainteresowani tym rozwiązaniem użytkownicy są zachęcani do rejestracji i udziału w testach. Wszystkie potrzebne informacje na ten temat znajdziecie na oficjalnej stronie programu Linux on DeX.

Źródło: Samsung Newsroom, Linux on DeX

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dariosata
  2
  Jako fan Linuxa czekam na Librem 5 i od razu zmieniam swojego starego smartfona!
  • avatar
   EgzoPro
   0
   Wystarczy byle jaki obecny smartphone z Root + Linux Deploy, i również możemy cieszyć się linuxem i to już od kilku lat.

   Zapewne projekt Samsunga + Canonical będzie dużo bardziej dopracowany, ale to właśnie taka forma DeXa powinna być od początku istnienia tego projektu. Gdyż ten android PC był według mnie mało użyteczny i raczej niewielu zwracało na niego uwagę.

   Chciałbym aby Canonical próbował coś działać na polu mobilnym, może Ubuntu w formie podobnej do Cyanogenmod?