Internet

UE chce wirtualnych granic w sieci

 | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor:
53 komentarze Dyskutuj z nami

Rosnące zagrożenie ze strony cyberprzestępców niepokoi Unię Europejską. Dlatego też pojawiła się idea stworzenia cybergranic w internecie, które pozwolą kontrolować napływ informacji spoza Unii.

 

Coraz więcej instytucji życia publicznego staje się zależna od komputerów i działającego na nich oprogramowania. Odpowiednio przygotowany atak sieciowy może być bardzo poważny w skutkach, tak samo jak kataklizmy naturalne. Nic więc dziwnego, że podczas prac połączonych grup roboczych Rady UE wypłynął pomysł stworzenia wspólnej dla krajów członkowskich UE cyberprzestrzeni.

Ruch w jej granicach (tak zwana wirtualna strefa Schengen) odbywałby się całkowicie swobodnie, natomiast wszelkie informacje napływające spoza wirtualnych granic Europy byłyby kontrolowane tak, aby uniknąć ataków z zewnątrz. Weryfikacji danych dokonywałoby się w wirtualnych punktach granicznych (virtual access points) z wykorzystaniem tak zwanej czarnej listy, zawierającej zestawienie niepożądanych treści.

Cyberbezpieczeństwo jest troską nie tylko na najwyższych szczeblach unijnych, ale także w poszczególnych krajach. W niektórych państwach UE pojawiły się już nawet głosy, że stajemy się zbyt uzależnieni od cyfrowych technologii i w przypadku naruszenia cyfrowego bezpieczeństwa możemy stanąć w obliczu poważnego kryzysu.

Trudno jednak powiedzieć czy taka wirtualna europejska cyberprzestrzeń może być stworzona bez naruszenia praw do swobody w internecie i minimalnej choćby cenzury treści. Warto też zwrócić uwagę, że szanse na wyizolowanie bezpiecznej europejskiej sieci są w dzisiejszych warunkach dość iluzoryczne.

Źródło: Art. zamieszczony za zgodą serwisu Techbyte.pl

 

Komentarze

53
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hecto
  1
  o nie.. widze że kontrola i śledzenie pełną parą byle tylko żeby ktoś się im nie sprzeciwił. mogą mi co najwyżej possać, mam prawo do swobodnego dostępu informacji, które nie są filtrowane, tak jak w tv i radiu gdzie jest przekazywane tylko to co rzad chce nam powiedzieć.. radia i tv nie używam. jak mi zablokują internet jeszcze, to stąd wyjeżdżam, pomijając fakt że w polsce już ciężko się żyje.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  o ile usa porownalbym do rozwydrzonej zadzierajacej nosa coreczki to matka europa najwyrazniej przypomina osobe starej daty jakby zupelnie nie orientujacej sie w nowych technologiach. cenzura sieci, wirtualne granice???
 • avatar
  SP1DER987
  0
  Mam znajomego z Arabii Saudyjskiej; czy jeśli będę z nim korespondował np przez xf to nazajutrz z samego rana odwiedzą mnie panowie w kominiarkach?
  Poza tym, po co jakieś granice? Że niby to ma ochronić UE przed cyberatakiem? A co jeśli nastąpi on wewnątrz UE? Jak ma się coś wydarzyć to się wydarzy i nic tego nie powstrzyma.
 • avatar
  manioor
  0
  a ja od trochę innej strony, spie..... z unii jak najszybciej bo oprócz nakazów , zakazów i dyrektyw unia nie daje nam nic.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  a Wiśniewski tek ładnie śpiewał po niemiecku "żadnych granic..." :D
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Przeraża mnie fakt że coraz więcej państw, tworów jak UE dąży do kontroli nad nami, wszędzie cenzura, niedozwolone treści... Ludzi co się dzieje z tym światem? :O
 • avatar
  Baleryon
  0
  Niestety, obecny stan "hulaj dusza, piekła nie ma" w Internecie to takie przejściowe niewiadomo co i jeszcze za naszego życia pewnie się skończy. Ziemkiewicz dawno już o tym napisał w "Pieprzonym losie kataryniarza" - do poruszania się po sieci będzie potrzebny "osobisty paszport" albo coś w tym guście.
 • avatar
  benzene
  0
  Zbliżamy sie do momentu kiedy ludzi chcących ograniczac naszą wolność zwyczajnie trzeba będzie zabijać.
 • avatar
  Kropeczka
  0
  Bo Stalin i Hitler to fajne kolesie były - w Unii to oni by kariery porobiły - za wcześnie się chłopaki urodziły.

  (to ironia przez łzy - informacja dla politycznie poprawnych oszołomów - nie propaguje żadnego z powyższych systemów, których ikonami byli obaj Panowie)
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Cóż to są spotkania robocze i pewnie rzucone pomysły - od pomysłów do przelania na papierze,realizacji w parlamencie,głosowań i projektów jeszcze dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuga i kręta droga, ale trochę smutno że takie pomysły się w ogóle pojawiają i są brane pod uwagę :/
 • avatar
  PuszekOkruszek
  0
  Ciekawe kiedy będę potrzebował wyrobić paszport dla mojej karty sieciowej?
 • avatar
  Spirit
  0
  Coś mi się robi jak czytam o kolejnych pomysłach UE. Nic tylko ograniczenia i chore wytyczne.
  Nowoczesna komuna.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Wirtualne granica UE i tak jest kpiną w dobie wszechobecnych sieci Wi-Fi w miejscach publicznych... Laptop/Komórka i praktycznie z lotniska można dokonać ataku.

  Ten pomysł na prawdę przygnębia.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  no ladnie dosc ze juz kraje blokuja do danych linkow na youtube to jeszcze odizolowanie sieci UE od innych krajow i dodatkowe filtry, no to juz to widze co 100 strona bedzie pokazywac "Dostep zabroniony". Jak mi siorka posyla linki z youtube a ja otwieram je w niemcach to wiekszosc blokowana jest. Samo swiadczy o tym jak DRM dziala skutecznie w niektorych panstwach
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  będę granice na redtube. [email protected]
 • avatar
  marian73
  0
  A na Chiny narzekają
 • avatar
  Dexterr
  0
  Komentarze samych frustratów.. jaka to unia zła itd itd a większość nie ma zielonego pojęcia o unii z której jak narazie Polska wyciąga masę kasy niewiele do niej dając. Trzeba być ślepym żeby nie widzieć tej kasy dookoła przynajmniej na terenach bardziej zurbanizowanych. A w bardzo wielu przypadkach te wytyczne zapewniają pewne standardy bo kiedyś u nas było z tym naprawdę ciężko.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Zamiast rządzić tak aby żyło nam się lepiej w rzeczywistym świecie - to internecikiem się bawią baranie łby z Unii Europejskiej. Pewnie jakaś firma informatyczna najbliższa korytu - chce zarobić troche milionów euro na sofcie.