Procesory

Przetestowano wydajność M1 Max - nowego układu Apple Silicon

przeczytasz w 1 min.

Znane są już wyniki testów wydajności układu M1 Max, czyli jednego z dwóch najnowszych procesorów Apple Silicon, które są sercem tegorocznych modeli MacBooków Pro.

W poniedziałek odbyła się konferencja produktowa organizowana przez Apple, podczas której zaprezentowano między innymi nowe MacBooki Pro. Wyposażone mogą być one w jeden z dwóch nowych układów Apple Silicon - M1 Pro lub M1 Max. Znane są już wyniki testów wydajności układu Max.

Co ciekawe, doniesienia dotyczą układu w najwyższej możliwej konfiguracji. Testowany czip wyposażony jest 10-rdzeniowy CPU oraz 32-rdzeniowy procesor graficzny, ale ten drugi parametr nie ma w tym przypadku znaczenia.

Wyniki testu wydajności

Wydajność układu M1 Max została sprawdzona za pomocą testu Geekbench 5. Poszczególne wyniki są kalibrowane względem podstawowego rezultatu, który przeliczono na wartość równą 1000, a osiągana jest ona przez procesor Intel Core i3-8100.

W teście dla operacji, w których wykorzystywany jest jeden rdzeń, M1 Max osiągnął 1749 punktów. To niewiele więcej niż układ M1 - różnica wynosi około 50 punktów. Nieco inaczej jest w przypadku operacji wielordzeniowych. Układ Max osiągnął w tym teście aż 11542 punkty, czyli około dwa razy więcej niż M1.

wyniki wydajności M1 Max

Wynik ten jest nieco wyższy do rezultatu Maca Pro z 2019 roku wyposażonego w 16-rdzeniowy procesor Intel Xeon W-3245 o taktowaniu 3.2 GHz. W przypadku komputerów Apple, lepsze wyniki osiągają tylko wspomniane już Maki Pro z procesorami wyposażonymi w 24 i 28 rdzeni.

Interpretacja wyników

Okazuje się zatem, że M1 Max przeznaczony jest w szczególności dla osób, które pracują z wieloma aplikacjami jednocześnie. Nowego MacBooka Pro powinny zatem kupić osoby, które na komputerze wykonują wiele operacji jednocześnie. W innym przypadku wystarczy komputer z układem M1, ponieważ wyniki testów jednowątkowych są zbliżone.

Źródło: https://www.macrumors.com/2021/10/18/first-m1-max-geekbench-score-surfaces/

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DeviLevi
  6
  W Cinebenchu pewnie będzie z 13k punktów max i wyjdzie na to że wydajność zbliżona do Ryzena 9 5900HX.
  • avatar
   Kenjiro
   6
   Porównywanie platform z użyciem wyników Geekbench jest jak porównywanie długości mierzonych krokami dwóch różnych osób. Dziwię się, że jeszcze ktokolwiek powołuje się na ten "benchmark".
   • avatar
    Warmonger
    2
    Wynik nieco lepszy od Xeona W-3245, natomiast od tegoż drugiego Ryzen 3950x był szybszy o 30%:
    https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Xeon-W-3245-vs-AMD-Ryzen-9-3950X/3850vs3598

    Tak więc - Apple dogania, ale nie prowadzi ;)
    • avatar
     Marti99
     2
     To teraz niech przetestują w 3DMarku ;)
     • avatar
      TitoBandito01
      2
      Nie ma to jak porównywać wydajność procesorów X86 do Arm i to na niby portalu technologicznym. To jakby porównywać skuter do auta, bo jedno i drugie jest pojazdem mechanicznym.
      • avatar
       shirase
       1
       Poprzedni Apple M1 miał wysokie wyniki w benchmarkach, a w realnych zastosowaniach dziwnym trafem prezentował się znacznie słabiej. Co ciekawe, to samo dotyczy iPhonów.
       Więc dajcie czas kompilacji programów, renderowania w Blenderze albo kodowania w ffmpeg i nie zawracajcie gitary testami, które zostały "zoptymalizowane" przez Jabłko.
       • avatar
        rafael
        1
        Rozmawialiśmy niedawno o przechwałkach szefa Intela na temat nowych procesorów, a tutaj widać, że do gry skutecznie włączyła się się architektura ARM Cortex-A, jak domyślam się, baza procesorów M1.
        Mają fantastyczne parametry wydajności przy rekordowej oszczędności energetycznej. Układ SoC dla laptopa ma wydajność grafiki porównywalną z poprzednią generacją GPU Nvidii !
        Intel, ale też AMD maja sie czego obawiać, a może rozwiązaniem jest przejście na architekturę ARM, a może nawet RISC-V? To oczywiście trudne bo ilość oprogramowania dla architektury x86 jest największa, ale jak widać Apple nie boi się ryzyka i dobrze na tym wychodzi.
        • avatar
         Irrlicht
         1
         Interesujący CPU ale dla wielu ludzi praktycznie nieistotny.
         • avatar
          Dexterr
          1
          Tu jest prawdziwy benchmark M1
          https://wccftech.com/intel-and-amd-x86-mobility-cpus-destroy-apples-m1-in-cinebench-r23-benchmark-results/
          • avatar
           wolak
           0
           Ale to nadal tylko duży ARM i nie jest taki uniwersalny jak x86 choćby do gier, porostu szybki duży telefon i tyle, jak komuś wystarcza praca na bardzo szybkim tablecie z klawiaturą to w sam raz. poczekajmy na x86 w technologi 5nm i wtedy porównujmy. Intel Xeon W-3245 jest w 14nm pamiętajmy o tym.
           • avatar
            cyna76
            0
            no to śmiga prawie tak jak mój 5800X pod linuxem 1822/11734 , wygląda że odrobili lekcje, pytanie jak w realnych aplikacjach.