• benchmark.pl
 • Bitcoin
 • Ukraina zakazuje kupowania kryptowalut. Decyzja jest bardzo ważna dla kraju
Ciekawostki

Ukraina zakazuje kupowania kryptowalut. Decyzja jest bardzo ważna dla kraju

przeczytasz w 1 min.

Kryptowaluty miały być ratunkiem dla naszego sąsiada na wschodzie. Teraz jednak sytuacja uległa zmianie. Okazuje się, że wirtualne waluty mogą mieć zgubny skutek dla gospodarki. 

Ukraina była jednym z pierwszych krajów, który zalegalizował kryptowaluty. Niestety, wojna z Rosją wymusiła zmianę polityki gospodarczej - Narodowy Bank Ukrainy wprowadził zakaz kupowania kryptowalut za lokalną walutę.

Narodowy Bank Ukrainy wprowadza zakaz kupowania kryptowalut

Narodowy Bank Ukrainy wprowadził uchwałę, która zakazuje kupowania kryptowaluty za hrywny (UAH), czyli oficjalną walutę Ukrainy. Decyzja ma mieć związek z wyeliminowaniem bezproduktywnego odpływu kapitału z kraju w stanie wojennym, co powinno przełożyć się na poprawę sytuacji na rynku walutowym. Wcześniej, Privatbank, największy bank komercyjny na Ukrainie, wstrzymał transfery hrywien na giełdy kryptowalut.

Zakup kryptowalut nadal będzie możliwy za waluty obce. Narodowy Bank Ukrainy wprowadził tutaj jednak pewne ograniczenie - w przypadku transakcji będzie obowiązywał miesięczny limit do równowartości 100 tys. hrywien (prawie 15 tys. złotych). Limit dotyczy również przelewów transgranicznych peer-to-peer (P2P) - bank podkreślił jednak, że transakcje quasi gotówkowe z tych rachunków w walucie krajowej są czasowo zabronione.

Nowe prawo wprowadziło spore poruszenie wśród entuzjastów kryptowalut. Warto bowiem zauważyć, że Ukraina była jednym z pierwszych krajów, które zalegalizowały wirtualne waluty (de facto oznaczało to zalegalizowanie działalności giełd kryptowalut), a po wybuchu wojny sporo osób upatrywało w nich szansy na zabezpieczenie swojego majątku.

Bitcoin

Warto jednak podkreślić, że Ukraina nie odcina się całkowicie od kryptowalut. Rząd nadal przyjmuje darowizny w postaci wirtualnych walut. Dodatkowo Narodowy Bank Ukrainy zapowiedział, że po wojnie, gdy sytuacja się ustabilizuje, wprowadzone ograniczenie zostanie zniesione (może to jednak potrwać kilkanaście miesięcy).

Dużo większy problem z kryptowalutami mają obywatele Rosji. Unia Europejska nałożyła na agresora nowy pakiet sankcji, który ogranicza handel wirtualnymi walutami (takie ograniczenie wprowadził już Binance, czyli największa giełda kryptowalut na świecie).

Źródło: Bitcoin, Bank GOV UA

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Aloyz
  0
  Eee... zgubienny?
  • avatar
   GOZER
   0
   Paradoksalnie tylko dlatego ta piramida finansowa działa bo wszyscy w to nie wieżą. Gdyby tak wszyscy przestali wytwarzać rzeczywiste dobra i usługi to krypto od razu by upadło.
   • avatar
    pawluto
    -1
    Brawo Ukraina !
    • avatar
     Konto usunięte
     -3
     Jeszcze napiszcie że zakaz działalności wszystkich partii politycznych poza Jedyną Prawilną Partią Komika Zeleńskiego to też krok we właściwym kierunku, nowa jakość i przykład dla pozostałych demokracji w Europie. Ukraina Zeleńskiego to był najbardziej skorumpowany reżim na świecie, chyba niżej wypadała tylko Nigeria. Teraz dodatkowo w stanie wyniszczającej wojny. Szkoda tylko ludzi bo po tym co widzę to Ukraińcy są spoko i świetnie sobie radzą w Polsce.
     • avatar
      taki jeden
      -10
      I macie swoje krypto. A takie miało być bezpieczne. Jeszcze zakażą handlować złotem i najcenniejszy na czas wojny towar to spirytus i fajki, a nie jakieś tam krypto.
      • avatar
       maziarzek
       0
       banksterzy odzyskują władze na ukrainie