Telewizory

100 milionów telewizorów 4K Ultra HD do 2018 roku

przeczytasz w 1 min.

W latach 2015-2018 obserwatorzy spodziewają się ogromnego wzrostu popularności 4K Ultra HD.

Ultra HD TV

Może się wydawać, że rynek telewizorów jest jednym z najprężniej się obecnie rozwijających. Tymczasem okazuje się, że w 2014 liczba urządzeń wzrosła tylko o 3 proc. w stosunku do 2013 i wynosi obecnie 234 miliony. Mało tego, wartość rynku zmalała o 4 proc. (wynosi 97 miliardów dolarów) – jest tak, ponieważ średnia cena detaliczna spadła z 652 do 608 dolarów. Według obserwatorów takie statystyki są jednak tylko objawem etapu zmian. Już wkrótce czeka nas bowiem duży wzrost – głównie dlatego, że ludzie wymienią swoje stare odbiorniki na nowe, o rozdzielczości 4KUltra HD, nawet jeśli jeszcze ich nie potrzebują.

Specjaliści z grupy badawczej Futuresource Consulting wyliczyli, że liczba wysłanych do sklepów telewizorów o rozdzielczości 4K Ultra HD w 2014 roku wyniosła 11,6 miliona sztuk, co oznacza 700-procentowy wzrost w porównaniu do roku ubiegłego. Chiny stanowią 70 proc. światowego popytu, Europa Zachodnia – 10 proc., a Ameryka Północna – 8 proc. 

„Przewiduje się, że popularność 4K będzie szybko wzrastać od 2015 roku i w 2018 liczba sprzedanych telewizorów o takiej rozdzielczości przekroczy 100 milionów egzemplarzy. Wówczas modele te będą stanowiły 38 proc. całego rynku telewizyjnego” – powiedział David Tett, analityk Futuresource Consulting. Popyt ma rosnąć wraz ze zmniejszaniem cen oraz zwiększaniem dostępności kompatybilnych materiałów. 

Oczekuje się, że telewizory 4K Ultra HD najchętniej będą kupowane w większych rozmiarach – od 50 cali wzwyż. Mimo to, zwiększenie liczby modeli o przekątnych poniżej 40 cali także może przynieść pozytywne dla rynku skutki. A jak wy się zapatrujecie na to rozwiązanie – planujecie zakup telewizora 4K w najbliższym czasie?

Źródło: Broadband TV News, Tom’s Hardware

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Franz
  13
  Nie planuję, bo mam świetną plazmę FHD Panasonica i nie zmienię jej tak długo jak będzie działać.
  Poza tym na razie żaden TV 4K UHD nie dorównuje mu jakościa obrazu, więc tym bardziej nie mam powodu do zmiany.
  • avatar
   razowiec
   5
   Kiedy benchmark będzie w końcu w wersji mobilnej?
   • avatar
    gloryseeker
    3
    Ile OLEDów do 2018? Kto by sobie głowę zawracał LCD?
    • avatar
     Kropeczka
     2
     "............nawet jeśli jeszcze ich nie potrzebują............"

     To budzi mój podwójny podziw:
     1. Dla ludzi z marketingu
     2. Dla głupoty kupujących (bo sąsiad już ma)
     • avatar
      Detrioux
      2
      Miej 4k telewizor i oglądaj filmy w rozdzielczości 720p w polskiej telewizji. Przykro mi ale właśnie wywaliłeś pieniądze w błoto.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       A ja myślę że te prognozy się nie sprawdzą. Sprzedaż 4K będzie rosnąć bardzo powoli. Przy normalnym oglądaniu naprawdę nie widać jakiejkolwiek różnicy z FullHD (dla większości nawet różnica między HDReady a FullHD jest trudno zauważalna), a marketing nie jest tak wszechmocny żeby tę różnicę wmówić ogółowi. Oczywiście zawsze będą naiwniacy, maniacy, milionerzy itp, ale nie ma ich aż tylu żeby napędzić sprzedaż. No, chyba że ceny zrównają się z FullHD (czego raczej nie zrobią, dopóki będą one produkowane) - wtedy można kupić ten "lepszy", bo w sumie czemu nie.
       • avatar
        Marucins
        0
        Szczerze , to nie widzę sensu w kupowaniu TV 4K.

        Telewizor (plazma) znajduje się kilka metrów od oczu i obraz jaki wyświetla jest klarowny i ostry. Nie widzę pixeli.

        Marketingowcy muszą się bardziej postarać.
        • avatar
         sebastianzola
         0
         Nie mam zamiaru zmieniać swojego starego Soniacza na coś nowego boi nie mam zamiaru przystępować do tego całego procederu.
         • avatar
          hasati
          0
          Tak tak będę zmieniał z FHD na 4k potem na 8K a w naszej tv może dojadą w końcu wtedy do 1080 w co nie wierzę.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           TV nie zmienia się jak kart graficznych FullHD spokojnie starczy każdemu puki się nie zepsuje to nie czasy kiedy przesiadało się z kineskopówek czy jeszcze wcześniej z czarno białych to była rewolucja a teraz po co ? :P Rozdzielczość 4K bym musiał oglądać z 1 - 2m bym widział różnicę a to by było delikatnie nie poważne podejście :D Ogólnie myślę że szału 4K na rynku nie zrobi a nawet 8K nic nie da będzie to najzwyklejszy postęp technologiczny który z czasem będzie standardem i tyle. Muszą wymyśleć coś lepszego by zarobić górę złota tak lekko to nie będzie ;]
           • avatar
            zielony888
            0
            Ja mam Philipsa Full HD, czterdziestkadwójka i jestem zadowolony z jakości obrazu. Jak będziesz sezon filmowy UHD to pomyślę nad nowym telewizorem. Na razie wystarcza to co mam, zresztą chyba większy telewizor nie jest mi potrzebny.