Ciekawostki

W 2038 roku komputery mogą zwariować - „pluskwa milenijna” to pikuś

przeczytasz w 2 min.

Co powinniśmy zrobić, aby uniknąć tragedii?

Czas Wheel

19 stycznia 2038 roku coś się stanie. Nikt nie wie co, ale komputery i inne urządzenia elektroniczne mogą tego dnia zwariować. Zakończy się bowiem tzw. era Uniksa. Wszystko to może brzmieć nieco dziwnie, ale postaramy się to wyjaśnić.

Otóż w 1969 roku zaprojektowany został system Unix, który wykorzystuje 32-bitowy sposób zapisu daty. Wszystkie urządzenia pracującego pod jego kontrolą (a są to między innymi komputery z systemami Linux oraz OS X) liczą czas od początku „ery Uniksa”, czyli 1 stycznia 1970 roku. 32 bity to dość ograniczony format, który pozwala na zapis maksymalnie 2 147 483 647 sekund. Upłyną one dokładnie 19 stycznia 2038 roku – najprościej mówiąc: zabraknie miejsca na kolejny zapis, a licznik wskaże najprawdopodobniej wartość ujemną. Na ekranach pojawić ma się wówczas data 13 grudnia 1901 roku.

Nikt tak naprawdę nie wie, jak zareagują na to komputery oraz inne urządzenia. To dość poważny problem, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że poza naszymi pecetami z rozwiązań opartych na Uniksie korzystają między innymi elektrownie atomowe oraz linie lotnicze, a nawet urządzenia medyczne (np. rozruszniki serca) i bankomaty. Jak mówi Paweł Jakub Dawidek, dyrektor ds. technicznych i oprogramowania w WHEEL Systems – „Ponieważ zachowanie będzie niezdefiniowane a systemy te używane są do kontroli wielu krytycznych aspektów naszego życia, problemu nie można bagatelizować ani odkładać na później”.

Warto w tym miejscu przypomnieć o „pluskwie milenijnej”. Na przełomie lat 1999 i 2000 wiele osób obawiało się tego, w jaki sposób na rozpoczęcie nowego tysiąclecia zareagują komputery i inne urządzenia elektronicznie. Wówczas wszystko skończyło się dobrze, jednak sytuacja, która nastąpić ma za niecałe 24 lata może wiązać się ze znacznie gorszymi skutkami.

Jednym z rozwiązań zapobiegawczych jest przejście na 64-bitowy zapis liczenia czasu. Wydłużyłoby to okres bezproblemowego działania systemów uniksowych o… 292 mld lat. To jednak nie takie proste, jako że nikt tak naprawdę nie wie ile urządzeń z takich rozwiązań korzysta. Jak mówi więc Paweł Jakub Dawidek – „Dlatego firmy muszą przeprowadzić audyt systemów operacyjnych, który może okazać się skomplikowany, bardzo czasochłonny (w przypadku braku dostępu do kodu źródłowego należy przepisać cały kod od zera), a do tego kosztowny. Choćby z tego powodu czasu na uniknięcie globalnej awarii systemów w 2038 r. pozostało naprawdę mało”.

Źródło: WHEEL Systems

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  32
  Bez obaw do 2038r wybuchnie wojna i nikt takich problemów miał nie będzie, później przyjdzie skynet i maszyny zaczną podbój kosmosu ale to już za jakieś 1000 lat
  • avatar
   limera1n
   24
   Czemu niby nie wiadomo... przestawcie se date i zobaczcie co sie dzieje :D
   • avatar
    Konto usunięte
    17
    Srają muchy będzie wiosna. Niby czemu brak miejsca na zapis ma spowodować, że komputer zacznie chodzić albo samolot zacznie sam latać ?
    • avatar
     alb3rt
     10
     Muszę zapamiętać i obstawić jakiś bankomat, może coś wypluje.
     • avatar
      tanakov
      7
      o ile dobrze pamiętam to w 2036 ma uderzyć w nas meteoryt...
      • avatar
       vitapy
       7
       hmm rozrusznik serca synchronizowany z serwerem czasu ? - chyba tylko z takim od ZUS, po przejściu na emeryturę STOP ;)
       Problem jest, szczególnie jak wspomniane wcześniej serwery czasu NTP pracują praktycznie tylko pod kontrolą linux-a, więc czas dla Windows też jest zagrożony. Co do kodów źródłowych ... chyba tu lepiej wygląda sytuacja niż w przypadku problemu roku 2000.
       • avatar
        Balrogos
        6
        Wystarczy przesunac zegar w biosie na 18 stycznia 2038 roku i godzine 23.59 poczekac minute i zobaczyc :) jak smazy nam sie plyta glowna i wybucha procesor a zasilacz strzela piorunami w uzytkownika.
        • avatar
         Konto usunięte
         4
         Przypomina się jakże aktualny komentarz z połowy lat 90-tych:
         "Informatyka to nauka XX wieku, która nie przewidziała nadejścia XXI wieku"
         • avatar
          Lord_NeReVaR
          4
          To nie można przestawić zegarków na za minutę tej strasznej daty i zobaczyć czy coś się stanie ? Jeszcze jest ponad 20 lat aby nad tym popracować. Sianie paniki na poziomie : "W 2112 będzie koniec świata"...
          • avatar
           krecik88
           2
           Po co liczyć czas signed i mieć tylko 2 147 483 647? unsigned mamy 4 294 967 295 i czas do 2107 roku :P
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            Tak. Komputer przyjdzie w nocy i ci wentylatorami nogi odetnie albo pierdyknie prądem z zasilacza. Kocham takie informacje.
            • avatar
             Konto usunięte
             1
             No to maja 24 lata na wymiane systemow, nie widze ZADNEGO problemu.
             • avatar
              MartinMax
              1
              I po co takie artykuły? Do roku 2038 zarówno sprzęt jak i oprogramowanie zmienią się jeszcze conajmniej kilkukrotnie. Do tego czasu na pewno będzie w użyciu generacja sprzętu wykorzystująca datę zapisywaną na 64 bitach. Szczególnie biorąc pod uwagę bieżący trend producentów, żeby sprzęt wytrzymywał tylko do końca czasu gwarancji (czyli najczęściej 2 lata) i zmuszał konsumentów do kupowania nowych 'rewolucyjnych' urządzeń, które znowu wytrzymają te 2 lata. Nie widzę problemu...
              • avatar
               vegasnight9
               1
               Przeżyłem już ze 3 końce świata... Przeżyje i to. ;)
               • avatar
                Konto usunięte
                -1
                Zacytuje:
                "Na przełomie lat 1999 i 2000 wiele osób obawiało się tego, w jaki sposób na rozpoczęcie nowego tysiąclecia zareagują komputery i inne urządzenia elektronicznie. Wówczas wszystko skończyło się dobrze"
                Tak samo będzie tym razem. To nie komputery są problemem czy roboty które wcześniej czy później uzyskają samo świadomość w takim czy innym sensie, być może nawet w jakimś stopniu przerosną nas inteligencją; tylko ludzie którzy nie umieją korzystać z dobrodziejstw techniki albo wykorzystują je do własnych fanatycznych skrajnie prawicowych/lewicowych tylko sobie zrozumiałych destrukcyjnych i głupich celów.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Kolejne promowanie końca świata?
                 • avatar
                  s3b3k
                  0
                  chodzi o typ time_t czyli integer który jest 32 bitowy na 32 bitowym systemie a w 64 integer jest 64 bitowy więc w czym problem. Do 2038 wszystko będzie 64 bitowe, nie sądze, żeby ktoś miał jakieś problemy z routerkiem z 2010 roku, który taki nie jest bo do tego czasu taki router to będzie mógł oddać do muzeum..
                  • avatar
                   jkbrenna
                   0
                   1. Dozyc,,,
                   2. Dozyc....
                   3 itd
                   • avatar
                    Barubar24
                    0
                    ZUS chciałby, aby był 19 stycznia 2038, choć w sumie to dla nich bez różnicy... i tak są a minusie.
                    • avatar
                     raffal81
                     0
                     Lepiej idźcie sobie pograć w crysisa ;] po co sobie głowe zawracac takimi bzdetami ;PPP

                     Smacznego pączka ;]
                     • avatar
                      XaRaDaS
                      0
                      Pierdy tutaj opowiadają, do tego czasu podejrzewam, że będą już 128 bitowe, albo i 256 bitowe systemy, a może już w użyciu będziemy mieli komputery kwantowe oparte o grafen lub inny węgiel ;)
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       0
                       Do tego czasu to taki TITAN stanie się gównem ( z resztą już po części jest ).
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Przestawiłem w Debianie czas do 04:14:59 19-01-2038, gdzie rzeczywiście większej daty nie mogłem ustawić, lecz zamiast "ujemnej" daty, jak domyśla się autor, otrzymałem datę: 13-12-1901. Pozdrawiam! :)