Gadżety

USB 3.0 dla komputerów z lat 90-tych

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
19 komentarzy Dyskutuj z nami

Na japońskim rynku pojawił się kontroler USB 3.0, który do komunikacji z komputerem wykorzystuje magistralę PCI - standard dostępny na rynku od 17 lat. 

  Warto przeczytać:
 

W ofercie jednego z japońskich sklepów znalazł się kontroler USB 3.0 z dwoma tego typu portami. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie to, że komunikuje się on z komputerem za pomocą magistrali PCI. Niestety jej przepustowość sięga zaledwie 1 Gb/s, podczas gdy przepustowość portu USB 3.0 wynosi 5 Gb/s - tym samym transfer urządzeń podłączonych do kontrolera zostanie w dość dużym stopniu ograniczony. Z drugiej strony, i tak jest to ponad dwa razy więcej niż teoretyczny limit USB 2.0.
 


Na niskoprofilowej płytce drukowanej umieszczony został popularny kontroler NEC. Do poprawnego działania kontrolera wymagane jest podłączenie dodatkowej wtyczki typu MOLEX.
 


Karta jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają komputery niewyposażone w porty PCI-Express, a chcą skorzystać z najnowszych technologii.
 

 


Kontroler dostępny jest w japońskich sklepach w cenie 5500 jenów, a więc w cenie około 190 zł. Razem w zestawie znajduje się niskoprofilowy śledź, który na pewno ucieszy posiadaczy obudów typu HTPC.
 

Źródło: computerbase.de
 

Polecamy artykuły:    
PlayStation Move - poznaj magiczną różdżkę Sony
Test 16 coolerów - który schłodzi najlepiej?
Premiera: więcej rdzeni i megaherców od AMD

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Fajne. Super sprawa
 • avatar
  Gasek
  Ta karta jest tylko na najstarsze PCI 2.0 (132MB/s)? Bo najnowsze 2.3 ma przepustowość 528MB/s
 • avatar
  Konto usunięte
  To nie jest dla ludzi co mają kompy z lat 90-tych, tylko dla tych, co nie mają drugiego PCI-e, albo mają komputerek htpc który zazwyczaj jeżeli ma jakiekolwiek dodatkowe złącze, to jest to PCI (wyjątek parę płyt od zotac'a które mają PCI-e).
 • avatar
  Szymon331
  Kasy na tym nie uda im się zbić zbyt wielkiej ale pomysł zacny. Gratulacje.
 • avatar
  Konto usunięte
  Na starych złomach reszta komponentów nie "przerobi" tego na co stać USB 3.0
 • avatar
  x-power
  Jedyny plus na USB 3.0 w starym kompie może być to ze kabel na USB 3.0 ma chyba 1A a USB ok 0.5 Ampera wiec jakiś dysk twardy na USB 3.0 jeden kabel starczy a nie jak na USB 2.0 ze dwa wtyki zajmuje :) Oczywiście to niektóre dyski ma i to nowe dyski z wyjściem USB 3.0 tak może mieć :) Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić :)
 • avatar
  Konto usunięte
  To ja zadam pytanie z całkiem innej beczki - czy są już na rynku płyty główne posiadające złącza SATA-III, tylne wyjścia USB 3.0 i gniazda pozwalające podłączyć przednie USB 3.0? Obudowy z wyjściami USB 3.0 na przednim panelu już się pojawiły, więc czas na płyty.
 • avatar
  cyferluu
  pci! Już myślałem ze dali magistrale ISA :D

  to ma jakiś sens? przepustowość itd?
 • avatar
  CESARZ987655
  Lepiej nowego PC kupić.
 • avatar
  Noritsu
  Czajson, tutaj jespłytka, która może Cię zainteresować http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=9i872VNaAILRp8bS