Ciekawostki

Złącze USB typu C gotowe do produkcji - z nim zawsze trafisz

przeczytasz w 1 min.

Twórcy mają nadzieję, że nowe złącze pozwoli ujednolicić gniazda w pecetach i urządzeniach mobilnych.

USB typu C wygląd

Minęło już osiem miesięcy od momentu zapowiedzi nowego standardu jednego z najpopularniejszych złączy na świecie – USB typu C. Rewolucyjny wtyk wreszcie może trafić do produkcji.

Wtyk (i gniazdo) typu C są kompatybilne ze specyfikacją USB 3.1 (gwarantującą między innymi prędkość transmisji danych sięgającą 10 Gb/s oraz możliwość dostarczenia nawet 100 W mocy), ale jednocześnie są znacznie smuklejsze od swoich standardowych braci – wymiary złącza to około 8,3 x 2,5 mm. Dzięki temu możliwe będzie ujednolicenie gniazd, na przykład, w pecetach i urządzeniach mobilnych.

Największą rewolucją jest jednak co innego. Otóż USB typu C jest uniwersalne pod względem orientacji – oznacza to, że problem odwrotnego (dwukrotnego zresztą) wkładania wtyku zostaje wraz z nim raz na zawsze rozwiązany.

„Zainteresowanie złączem USB typu C osiąga rozmiary nie tylko międzynarodowe, ale też międzybranżowe” – powiedział Brad Saunders, prezes USB 3.0 Promoter Group. – „Do naszych drzwi pukali reprezentanci sektora PC, mobile, motoryzacyjnego oraz Internetu Rzeczy. Ten standard jest owocem intensywnej współpracy mającej na celu stworzenie jednolitego złącza USB nowej generacji, które będzie niezawodnym rozwiązaniem”.

USB typu C projekt

Oficjalnie ogłoszono, że wtyki i gniazda USB typu C są już „gotowe do produkcji”. To oznacza, że grupa USB-IF ma już gotowy program certyfikacji dla nowych złączy. Zainteresowanie korzystaniem z nowego standardu wyraziły już między innymi takie firmy jak Microsoft, HP czy Intel.

USB typu C porównanie

Pierwsze urządzenia wykorzystujące standard USB typu C powinny zatem pojawić się już pod koniec tego albo zaraz na początku przyszłego roku. Jako że nowy wtyk nie jest jednak kompatybilny z poprzednimi wersjami gniazd, najprawdopodobniej pierwsze laptopy (między innymi) zostaną wyposażone w złącza obydwóch typów.

USB typu C problem
Nigdy więcej!

Źródło: Neowin, PCWorld, ExtremeTech

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  stupidisco111
  51
  "z nim zawsze trafisz" - zabrzmialo jak reklama fluorescencyjnych prezerwatyw z laserowym celownikiem :)
  • avatar
   AndreoKomp
   9
   Nareszcie będzie można podłączyć dysk HDD 3.5" do PC i laptopa bez używania zasilacza.
   • avatar
    walker15130
    8
    Bardziej delikatne i bardziej skomplikowane złącze, wiec lutownica odpada. Dwustronność to efekt uboczny.
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     A pamietacie wynalazek polaka z USB, ktore mialo taka zapadke zmieniajaca polozenie ze stykami i mozna bylo wkladac wtyczke jak sie chcialo.
     • avatar
      Balrogos
      2
      Co jak co ale kwadratowe USB dzisjesze to sie trzyma i nic nie ulamie a w tym nowym C widze potencjalna awarie podobne wejscie mam do mojego PMP ktore zreszta sie ulamalo razem ze sciezkami. Jesli komus sprawa taki straszny wysilek obrocic wtyk to pozdrawiam.
      • avatar
       wii u troll
       -1
       pc ssie
       • avatar
        Silver
        0
        "Internet rzeczy" - co to za sektor?
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         To postrzegam jako rewolucyjny wynalazek :P
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          To postrzegam jako rewolucyjny wynalazek :P